Čoraz viac ľudí sa dozvedá o holandskom kňazovi, blahoslavenom Titusovi Brandsma a jeho hrdinskej smrti v nacistickom koncentračnom tábore. Michael Driscol, floridský kňaz, tvrdí, že na Brandsmov príhovor došlo k zázračnému uzdraveniu z rakoviny.

“Bol to smelý a odvážny človek,” povedal pre CNA otec Driscoll (76). “Keď kázal, dobre vedel, že v zhromaždení sú ľudia, ktorí si zapisujú poznámky a posúvajú nacistom všetko, čo  na nich povedal. Napriek tomu sa nebál a pokračoval.”

Otec Driscoll čelil vlastnému osudu. V roku 2004 mu diagnostikovali pokročilý melanóm. Krátko nato mu niekto podaroval malý kúsok čierneho obleku Titusa Brandsmu, ktorý si kládol každý deň na hlavu. Podstúpil ťažkú operáciu, pričom lekári odstránili 84 lymfatických uzlín a slinnú žľazu. Prešlo 35 dní radiačnej liečby, no jeho rakovina bola natoľko rozsiahla, že mu odhadovali 10 až 15 percentnú šancu na prežitie.

Lekári však v súčasnosti skonštatovali, že rakovina je preč a potvrdili, že jeho zdravie za posledných 12 rokov je dôkazom, že sa stal zázrak. Jeho liečenie a zotavenie z rakoviny 4. štádia sa nedá medicínsky vysvetliť. Driscoll parafrázoval slová svojho lekára spred 3,5 roka: “Nie je potrebné sa k tomu vracať, neutrácajte peniaze na letenky do nemocnice, ste vyliečený, nevidím tu viac žiadnu rakovinu.”

Zjavný zázrak by mohol viesť ku kanonizácii bl. Titusa Brandsmu. Diecéza v Palm Beach, kde Driscoll slúži ako dôchodca, poslala svoje zistenia a dôkazy do Vatikánu v decembri 2017.

Brandsma, holandský karmelitánsky kňaz, bol profesorom a novinárom. Bol silným kritikom nacistickej ideológie. Po tom, ako nacisti obsadili jeho krajinu v máji 1940, začalo prenasledovanie židovských občanov a schvaľovali sa čoraz väčšie obmedzenia ich pohybu.

Kňaz obhajoval slobodu katolíckeho vzdelávania a katolíckej  tlače, ktorá bojovala proti nacistickej propagande. “Bol hovorcom holandských biskupov,” povedal Driscoll. “Bojoval proti nacistom a všetkému, čo robili proti katolíckej tlači, katolíckym školám či prenasledovaniu Židov.”

Brandsma odmietal vyhostiť židovské deti z katolíckych škôl, postavil sa proti povinnej nacistickej propagande v katolíckej tlači. Z toho dôvodu ho nacisti zatkli v januári 1942. Bol následne deportovaný do koncentračného tábora v Dachau v Nemecku a s ním aj 2 700 ďalších predstaviteľov duchovenstva. Čelil neľudskému správaniu a zlému zaobchádzaniu zo strany únoscov.

“Bol však veľmi láskavý k ostatným väzňom a dohováral im, aby odpúšťali ľuďom, ktorí ich vo väzení prenasledovali a trestali, a tiež aby sa vzdali malej porcie jedla a darovali ho iným.” vysvetľoval Driscoll.

Kňazom mimo Nemecka nebolo dovolené slúžiť omšu v tábore, keďže väčšina z nich bola poľského pôvodu. Brandsma však aj naďalej vykonával svoje kňazské povinnosti.

“Nemeckí kňazi zvykli pašovať eucharistiu, aby ju mohli rozdeliť väzňom. Brandsma ju skrýval v púzdre na okuliare.”povedal Driscoll. Neustále pobádal ostatných väzňov a rozdával im Eucharistiu všade, kde sa len dalo. Brandsma bol s krehkým zdravím neskôr poslaný do väzenskej nemocnice. Vtedy sa povrávalo, že ten, kto vojde do tejto väzenskej nemocnice, živý z nej nevyjde. Pravdepodobne, keď tam šiel, vedel už, že sa mu môžu udiať rôzne veci, pretože tamojší lekári sa pravidelne podieľali na experimentovaní s ľuďmi. Driscoll povedal, že zdravotná sestra dala Brandsmovi smrteľnú injekciu 26. júla 1942 a on nato zomrel. Jeho pozostatky boli pravdepodobne spopolnené už ten deň. Mal vtedy 61 rokov. Službukonajúca zdravotná sestra neskôr skutočne dosvedčila, že gestapo, nacistická tajná polícia, nariadilo jeho smrť.

“Predtým než zomrel, daroval tejto žene svoj ruženec, ktorý bol pomerne primitívny, vyrobený z jednoduchých korálok. Povedal jej, aby sa modlila ruženec. Ona však namietala, že nevie ako, pretože nebola veriaca. Povedal jej, že všetko, čo musí urobiť, je striedať korálku po korálke a pritom vysloviť vetu: Pros za nás hriešnikov, teraz i v hodine smrti našej. Amen. A len pokračuj ďalej. A to stačí,” spomenul americký kňaz.

Brandsma bol beatifikovaný v novembri 1985 ako mučeník za vieru. Podľa Driscolla nás kňazský život učí, aby sme hlásali evanjelium odvážne, silne a nebáli sa.

“Myslím, že je to jedna z dôležitých otázok,” povedal. “Byť láskavý jeden k druhému, ako bol on k svojim spolubratom, a snažiť sa ich utešovať, ak upadli do hriechu alebo beznádeje. Predpokladám, že mnohí z tých ľudí dookola boli v totálnej depresii a on ich povzbudzoval.” Driscoll tiež uvažuje o povahe viery, choroby a jej liečenia. Tí, ktorí trpia chorobou, by sa mali čo najviac snažiť … nestratiť nádej.

“To je tá viera, ktorá uzdravuje. Verím, a to je dôležité, “povedal. “Ľuďom hovorím takto: Nie je to o dotyku kúska látky na tele. Je to viera, ktorá zachraňuje. Nemali by ste sa vzdať nádeje, ale mať vieru.“ Ježiš hovorí: “Proste a dostanete.” Pokračujte v modlitbe za to. Samozrejme, každý človek dostane nejakú odpoveď, ktorej on sám porozumie.

Otec Mario Esposito, karmelitánsky kňaz z New Yorku, je vicepostulátorom pre kauzy svätých. V rozhovore pre noviny povedal, že nevie o žiadnych iných zázrakoch spojených s osobou kňaza Titusa Brandsmu, ktoré by boli predmetom vyšetrovania.

“Dúfame, že tento prípad by mohol byť jeden z mnohých, ale existujú veľmi náročné pravidlá, pričom Rím sa chystá prešetriť tento prípad s citlivosťou,” povedal Esposito.

zdroj: CNA

Tip na knihu: Lazár, poď (von)!, 61 minút k zázraku, Pane, príď mi na pomoc