Ticho, modlitba a pokora

„Najlepšou odpoveďou na ohováranie je mlčanie.“ Ben Jonson

Vždy existuje pokušenie bojovať proti tým, ktorí nás ohovárajú, ktorí nás ponižujú, ktorí nás zahanbujú, ako sa to stalo kráľovi Dávidovi, ktorého urážal a  preklínal muž menom Semei. Dávid svojmu ľudu nebránil, aby Semeiovi ublížil. To nie je správna cesta. Tou cestou je Ježišova cesta, ktorú predpovedal Dávid: znášať poníženie. „Azda zhliadne na moju biedu a odplatí mi dobrým za dnešné preklínanie“ (2 Sam 16, 12). Znášať poníženia v  nádeji, ako odporúča pápež František. Násobte radosť, štedrosť a dobrotu. Radosť je zbraňou proti tým, ktorí nás chcú zarmútiť, štedrosť je hmatateľnou odpoveďou žalobcovi a  dobrota odzbrojí všetkých nepriateľov.

Udanie

V závislosti od prípadu sa uchýľ aj k udaniu, ak ohováranie poškodzuje osobnú dôstojnosť a Božie dielo, ale chráň spravodlivosť a lásku, a obhajobu prenechaj Pánovi.

Obrátiť druhého príkladom svojho života

Obrátiť ohovárača svojím životom, modlitbou, radosťou a  dobrými skutkami: „A  predovšetkým majte vytrvalú lásku jedni k  druhým, lebo láska zakrýva množstvo hriechov“ (1 Pt, 4, 8). „Ak ich nevieš presvedčiť, môžeš ich aspoň zmiasť“ (Harry S. Truman), možno aj smiechom.

Trpezlivosť

Trpezlivo čakaj, pretože čas je lekár i liek, odhaľuje pravdu a upokojuje hnev a dychtivosť riešiť všetko a ihneď. Ohováranie čestného človeka nezničí, lebo „po potope sa kameň znovu objaví“ (čínske príslovie).

Tento úryvok pochádza z knihy Panna Mária, Matka ticha: Úskalia ohovárania a závisti, ktorú si môžete kúpiť na Zachej.sk.