Otec Juan de Cáceres bol barmanom, ktorý za 15 rokov nebol na omši a nakoniec sa stal kňazom. Je odpoveďou na to, že Boh pretrvával v srdci a pomaly mu odhaľoval povolanie. Dnes je Juan kňazom v španielskej diecéze Santander. Po 15 rokoch, čo nepristupoval k sviatostiam, zažil obrátenie, čo mu neskôr umožnilo začuť Božie povolanie.

Po skončení vysokoškolského štúdia sa Juan zapísal na právnickú fakultu. Avšak nebol dobrým študentom a v roku 2006 sa vo veku 28 rokov rozhodol opustiť školu, aby si otvoril v Santandere moderný bar. Avšak s nástupom hospodárskej krízy v Španielsku sa to, čo sa pôvodne zdalo byť úspešným podnikaním, stalo stredobodom jeho finančných problémov. Vo svojich 30-tich rokoch pociťoval osobnú krízu a nedostatočné životné smerovanie.

“Bol som naozaj stratený, topil som sa v dlhoch a počas ekonomickej krízy nechodili do baru takmer žiadni zákazníci. Moji priatelia navyše prestali chodiť von, hoci kedysi chodievali. Všetci sa poženili a ja som zistil, že som sám.

Počas tých 15 rokov, keď Juan nechodil do kostola, pozval ho priateľ na akési rozhovory o modlitbe, ktoré mu zmenili život. Spočiatku tam chodil, aby s priateľom trávil čas. Ale niečo v ňom sa akosi zmenilo: začal opäť chodiť na omšu, šiel na spoveď a opäť sa zapísal do školy. Jeho život sa začal znova dávať dohromady. Dva roky po tomto novom začiatku “pocítil výzvu” ku kňazstvu. Ale jeho prvá reakcia bola “nie.”

“Našiel som si kadejaké námietky: práca, dlhy, môj život. Myslel som, že to, čo som potreboval, bolo usadiť sa, stretnúť tú pravú ženu, ktorá ma urobí najšťastnejším a mať rodinu. Ale Boh veľmi naliehal a hlas nechcel odísť z môjho srdca.”

Keď sa rozhodol rozlíšiť povolanie, požiadal biskupa Vicente Jiméneza zo Santanderu, aby mohol vstúpiť do seminára v inom meste, pretože chcel zostať v istej vzdialenosti od svojho minulého života. Vstúpil do seminára v Pamplone vzdialenej asi 200 km.

“Pracoval som v bare až do dňa, keď som odišiel do Pamplony, kde som strávil tri fantastické roky,” spomenul. Počas tejto doby o. Juan tiež spolupracoval s čínskou katolíckou komunitou. V januári bol vysvätený za kňaza a vyslaný do služby štyrom farnostiam v Santandere. Taktiež vyučuje deti náboženstvo tri dni v týždni.

Barman, ktorý skončil v kňazskej službe, poznamenal, že počas rokov kňazstva “sa stal spovedníkom pre všetkých”. Pomáha tiež s podporou povolaní v diecéze, pretože, ako vysvetľuje, “veľa ľudí sa cíti rovnako ako aj ja, ale nevedia, ako postupovať… som tu, aby som ich vypočul a doprevádzal”.

Tip na knihu: Modlitby za kňazov, Svätec, ktorý čítal v dušiach (Ján Mária Vianney), Tajný denník Alžbety Leseurovej. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.