Najväčšou pýchou mojej matky bolo obrana života,“ hovorí otec Alfar Antonio Vélez. Pôvodom z Kolumbie pracuje o. Vélez ako misionársky kňaz, ktorý slúži ako farár pre dve farnosti v Argentíne. So svojím osobným svedectvom sa rozhodol podeliť v roku 2012 v argentínskom katolíckom spravodajstve Valores Religiosos. Reagoval na právne predpisy, ktoré umožňujú potrat v rôznych krajinách latinskej Ameriky.

Moja matka bola žena s veľkou vierou, veriaca a svätá. Hovorila, že napriek strašným okolnostiam nosila vo svojom lone zázrak nového života – života, ktorý jej dal Boh a ktorý nedokázala na základe vlastného presvedčenia zabiť. Povedala, že ak jej ho Boh dal, musí zistiť dôvod.

Matku o. Véleza znásilnili, keď mala 27 rokov. Bola to skupina kolegov po tom, čo ju počas párty nadrogovali. Aby zakryla tehotenstvo, jej rodina ju prinútila oženiť sa s vdovcom, ktorý ju neskôr zneužíval. Aj s ním mala dieťa a bola nútená zostať celé roky s ním. Ale aby ochránila Antonia, poslala ho k starej mame, ktorá ho vychovávala.

Otec Vélez pokračuje v príbehu: „Moja matka mi povedala, čo sa stalo. Povedala, že veľa ľudí naliehalo, aby šla na potrat. Iní jej navrhovali, aby ma predala alebo sa vzdala adopcie. Povedala, že niektorí ľudia majú záujem ma vziať … Pre mňa bolo toto zistenie veľmi ťažké. Mal som len 10 rokov.

Jedného dňa mladý Alfar Antonio Vélez konfrontoval Boha s touto situáciou. „Išiel som do kostola, aby som sa posťažoval Bohu, prečo sa mi to stalo. Keď som kričal na Boha, prišiel za mnou kňaz a povedal mi, že kladiem nesprávnu otázku: ‘Nepýtaj sa prečo, ale z akého dôvodu. Povedal, že práve kvôli mojej situácii ma Boh volá, aby som robil veľké veci.

Kňaz mu povedal, že Boh píše rovno v krivých čiarach a že môžem byť nástrojom Pána. Potom mu prečítal úryvok z knihy Jeremiáša, v ktorej ho Boh volá a on sa mu vzdáva. A tak mu Pán hovorí: „Neboj sa, urobím pre teba všetko.“ Vélez si pamätá, ako ho táto konverzácia hlboko poznačila. Ten kňaz mu bol nakoniec ako jeho otec.

Alfar sa nakoniec stal katechétom a po určitom čase seminaristom. Ten chlapec, ktorý bol počatý násilným a strašným činom, je dnes šťastným kňazom, ktorý bráni život.

Tip na knihu: V osídlach smrtiMilovaná taká, aká siModlitby za kňazov. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.