Na severozápadnom pobreží Írska leží kraj Mayo a v tejto sviežej zelenej krajine leží farský kostol Knock. Dnes je meno tohto miesta povýšené a známe skôr ako Svätyňa Panny Márie z Knock, pretože tu sa zjavila Panna Mária v noci 21. augusta 1879.

Bol to večer, keď sa Mary McLoughlin, farská gazdiná, pozerala z okna kuchyne a všimla si tajomné svetlo, ktoré osvetľovalo kamennú stenu kostola. Dokonca aj cez padajúci dážď bolo svetlo viditeľné. Pri stene videla stáť tri postavy. Mary si myslela, že sú to sochy, ktoré zamenili za tie, ktoré boli zničené búrkou spred roka. Trochu vystrašená sa rozbehla do dažďa do domu svojej priateľky Margaret Byrneovej.
Mária tam zostala asi pol hodiny a potom sa rozhodla odísť. Margaretina sestra, tiež menom Mary, súhlasila, že sa s ňou pôjde pozrieť na ten div. Keď prichádzali ku kostolu, obom ženám sa naskytol úžasný pohľad. Boli si isté, že vidia Blahoslavenú Matku, sv. Jozefa a sv. Jána. Na ľavej strane od sv. Jána stál oltár a na oltári bol baránok. Za oltárom stál kríž a na každej strane ponad oltár boli adorujúci anjeli. Mary Byrne bežala domov a povedala všetko svojej rodine.

Slovo sa rýchlo rozšírilo a čoskoro sa kľačiac v lejaku modlilo ruženec 15 ľudí. Boli vo veku od 6 do 75 rokov a napriek tomu, že boli premočení až na kožu, na víziu, ktorú sledovali, nepadla ani jedna kvapka dažďa. Svedkovia tvrdili, že požehnaná Matka stala vzpriamene s očami smerom k nebu a mala oblečený veľký biely plášť so záhybmi a na hlave mala veľkú zlatú korunu. Na rozdiel od zjavenia Panny Márie v Lurdoch, La Salette a Fatime, kde krásna Pani hovorila s vizionármi, tu v Knocku mlčala. Nič nepovedala. Ani jedno slovko. Všetci prítomní pri zjavení videli tento obraz a svedčili o tom istom, čo sa týka mlčiacej Panny.

Na druhý deň sa skupina dedinčanov vydala k miestnemu kňazovi a rozpovedali mu tento príbeh. Ten sa obrátil na biskupa z Tuamu. Biskup zriadil komisiu pre výsluch ľudí, ktorí boli svedkami tejto vízie. Duchovenstvo však mimoriadne pochybovalo, že to, čo počuli miestni, bolo aj pravdivé. Dokonca uvažovali o možnosti, že miestny protestantský strážnik vymyslel podvod, aby zosmiešnil katolíkov.
Ľudia však neboli tak skeptickí a tak sa v roku 1880 začali organizovať púte do Knocku. O dva roky neskôr navštívil miesto arcibiskup John Joseph Lynch z Toronta, ktorý tvrdil, že bol uzdravený Pannou Máriou z Knocku, čo bolo celkom vznešené potvrdenie.

Väčšina svedkov časom pomrela, ale Mary Byrne sa vydala a vychovala šesť detí, zatiaľ čo celý svoj život žila v Knocku. V rozhovore z roku 1936, keď mala 86 rokov, bola jej výpoveď o zázraku rovnaká ako v roku 1879. Zjavenie Panny Márie, sv. Jozefa a sv. Jána v Knocku premenilo pokojnú dedinu na miesto s tisíckami ľudí, ktorí si prišli pripomenúť túto víziu a od Panny Márie si vyprosiť zázrak uzdravenia.
V roku 1976 postavili nový kostol zasvätený Panne Márii Kráľovnej Írska, ktorý pojme viac ako 2 000 ľudí. Musí byť však rozšírený, pretože každý rok prichádza do mestečka Knock viac ako pol milióna návštevníkov.

Vyšetrovanie, ktoré nariadil miestny biskup a katolícke duchovenstvo v Írsku, formálne schválilo zjavenia ako hodné úcty a pápež sv. Ján Pavol II. všetko potvrdil, keď pri návšteve v roku 1979 nazval jeho návštevu konečným cieľom svojej pastoračnej návštevy po Írsku. Pápež František navštívi túto svätyňu v leto tohto roka, keď sa zúčastní Svetového stretnutia rodín v Írsku. Panna Mária z Knocku, oroduj za nás.

Tip na knihu: GarabandalFatima – celá pravdaAkita: Krv a slzy Matky.  Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.