Kňaz, brat pilota lietadla, ktoré sa rozlomilo na dve časti a pritom nedošlo ani k jedinej strate na ľudských životoch, podáva svedectvo o príhovore svätého Jozefa, univerzálneho patróna Cirkvi. V čase tejto tragédie sa kňaz modlil 30-dňovú modlitbu k svätému Jozefovi a prosil ho o príhovor v istej „nemožnej veci“. Kňaz hovorí: „Sv. Jozef má veľkú moc pred Božím trónom.“

Nehoda: 99 osôb na palube a bez úmrtia
K vážnej nehode došlo 30. marca 1992 v Španielsku. Ešte toho večera vzlietlo lietadlo McDonnell Douglas DC-9 Aviaco z Madridu a smerovalo do Granady na juhu krajiny: išlo o let 231. Počas pristávania bičoval krajinu silný dážď a pristátie ohrozoval silný nárazový vietor. Práve kvôli obzvlášť silnému tlaku nadol dopadlo lietadlo na podvozok s takou veľkou silou, až sa od zeme znova odrazilo a dopadlo späť na dráhu. Rozdelilo sa pritom na dve časti, ktoré sa úplne oddelili od seba a s vysokou rýchlosťou kĺzali po dráhe.

Napriek hrozivej nehode a skutočnosti, že obe polovice lietadla sa rozleteli na vzdialenosť asi 100 metrov, prežilo všetkých 94 cestujúcich a 5 členov posádky. Z celkového počtu 99 cestujúcich v lietadle utrpelo zranenia 26 ľudí, jeden z nich bol vo vážnom stave. Všetci však bez problémov prežili. Prípad bol označený ako „zázračné lietadlo“.

Pilot Jaime Mazarrasa bol bratom kňaza o. Gonzala, ktorý v tom čase študoval v Ríme. Podľa článku katolíckej spravodajskej agentúry ACI Prensa, ktorý vychádzal z vyhlásenia zverejneného na sociálnej sieti Hozana, o. Gonzalo svedčil o epizóde nasledujúcimi slovami:

“Študoval som v Ríme v roku 1992 a býval som na Španielskom kolégiu svätého Jozefa, ktoré v tom roku slávilo storočnicu (…) V tom čase som končil 30-dňovú modlitbu – prosil som svätého patriarchu Jozefa o „nemožné veci“, – keď som sa dopočul, že lietadlo po pristátí v meste v Španielsku malo nehodu s takmer stovkou ľudí na palube. Pilot bol mojím bratom. Ťažko sa zranila iba jedna osoba, ktorá sa ale neskôr zotavila. V ten deň som pochopil, že svätý Jozef má skutočne pred Božím trónom veľkú moc.

Španielsky kňaz pokračoval: tento rok som sa v marci opäť modlil 30-dňovú pobožnosť k Máriinmu manželovi. Túto modlitbu praktizujem už 30 rokov a Jozef ma nikdy nesklamal. Naopak, vždy nad rámec prekročil moje očakávania. Viem, komu dôverujem. Na vstup do tohto sveta potreboval Boh iba ženu. Bolo však tiež potrebné, aby sa o ňu a o Jeho Syna postaral muž, a tak si Boh vybral syna z Dávidovho rodu: Jozefa, Máriinho manžela, z ktorej sa narodil Ježiš zvaný Kristus.

30-dňová pobožnosť k svätému Jozefovi však nie je určená len pre marec – mesiac zvláštnej úcty k sv. Jozefovi. Môžete sa ju modliť kedykoľvek v roku a prosiť o rôzne úmysly a pritom vzývať svätého Jozefa v rôznych formách (denné zasvätenie, prvé stredy, …). Môžete si zvoliť aj zasvätenie sa svätému Jozefovi – 33-dňovú prípravu otca Donalda Callowaya, v rámci ktorej nielenže vzývate tohto úžasného svätca, ale cez meditácie o jeho divoch spoznávate aj jeho život a poslanie. 

Svätý Jozef, ďakujeme ti za každé orodovanie a aj dnes ťa prosíme, aby si sa nás zastával pred trónom Najsvätejšej Trojice. 

zdroj: Aleteia

Tip na knihu: 7 bolestí a 7 radostí svätého Jozefa, Tebe sa zverujeme, svätý Jozef!, Zasvätenie sa svätému Jozefovi. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.