Pred svojím obrátením na zbožnú katolícku vieru žila poľská modelka Ania Golędzinowska život celebrít, užívania drog a nepriateľstva voči cirkvi. Jednej noci ju prišiel napomenúť akýsi tajomný cudzinec. Iba v Medžugorí ho spoznala ako sv. Pátra Pia, kapucínskeho brata 20. storočia, ktorý na svojom tele niesol stigmy, rany Krista.

Pred niekoľkými rokmi sa poľská modelka Ania Golędzinowska prebudila uprostred noci vo svojom talianskom dome, keď zbadala tajomného muža stojaceho vedľa jej postele a v sklamaní krútil nad ňou hlavou. Bolo to len pár rokov predtým, čo sa v roku 2011 presťahovala do Medžugoria, kde zbadala knihu o sv. Pátrovi Piovi, ktorý zomrel v roku 1968 a ktorého Anna okamžite spoznala.

V čase, keď zažila to tajomné stretnutie, žila Ania svoje dni ďaleko od cnostného života. Hoci bola úspešná modelka, herečka z talianskych situačných komédií a televízna moderátorka, priznáva, že bojovala s návykovými látkami, chýbala jej viera v Boha a dokonca si sama vytvárala silný odpor voči Katolíckej cirkvi. Verí, že sv. Pio ju varoval, aby zišla zo svojich ciest. Bývalá modelka si spomína na deň, keď ho konečne identifikovala: „Celé roky som nevedela, kto to bol. Dokonca aj vo svojej knihe som spomínala tento incident, ale stále som nepoznala jeho meno,“ povedala Ania bratovi Marcinovi Radomskému, kapucínskemu františkánovi, v rozhovore, ktorý poskytla v roku 2012.

V Medžugorí to bolo len pred piatimi mesiacmi, keď mi niekto daroval knihu o živote Pátra Pia a po ôsmich rokoch som po prvý raz mohla uviesť meno osoby, ktorá ma vtedy varovala, že ak by som takto pokračovala vo svojom živote, nezašla by som ďaleko.“ Ania veľmi otvorene spomína na to, ako ďaleko sa v tých rokoch zatúlala od Cirkvi. Bolo to až do takej miery, že sa v nej rozvinula nenávisť ku všetkému katolíckemu.
Bola som ďaleko od Cirkvi. Keby som mala tú šancu, tak by som vystrieľala všetkých kňazov a mníšky. Kedykoľvek som videla kostol, prešla som radšej na druhú stranu ulice. Brala som drogy. Pila som.“

Potom prišla tá osudná noc. Dokonca aj jej pes vycítil prítomnosť neznámeho v miestnosti a pomyslela si hneď, že to asi nie je halucinácia. „V jednu noc som sa zobudila, pretože môj pes štekal. A pri boku mojej postele stál tento starší muž s bradou. Pozeral na mňa a krútil hlavou. Myslela som si, že to bol nejaký druh halucinácie z alkoholu alebo drog – nie, to nie je možné, pomyslela som si. Potom som zapla svetlo a tento muž stále stál pri mojom lôžku a stále kýval hlavou a môj pes naňho stále štekal.

Hoci Ania verí, že k nej prišiel sv. Páter Pio s dôležitým posolstvom, nepotreboval slová, aby to dokázal. „Nič nepovedal, iba sa na mňa pozeral, akoby chcel povedať: ‘Ania, čo to robíš?’

Ania Golędzinowska poskytla mnoho rozhovorov odvtedy, čo s ňou katolícky časopis Catholic Herald urobil slávny rozhovor. V ňom sa sústredila na svoje obrátenie v Medžugorí a jeho dôsledky. Rozhodla sa zanechať život v lesku a sláve vo vysokej talianskej spoločnosti za jednoduchý, sedliacky život modlitby a služby v Medžugorí, kde žije od roku 2011 s hnutím Čisté srdcia (mariánske spoločenstvo kňazov a mníšok).

Pre poľskú modelku to znamenalo ukončenie prominentného vzťahu so svojím priateľom Paolom Enricom Berettom, synovcom vtedajšieho talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. Strávila veľa času na turné po Poľsku, pretože poľské vydanie jej autobiografie bolo nedávno uvoľnené do predaja.
Jej kniha Zachránená z pekla: spoveď bývalej modelky opisuje stretnutie Anie s cudzincom, ktorý sa jej zjavil o polnoci, aby ju varoval. Čitatelia teraz môžu vedieť, že Ania Golędzinowska identifikovala tajomného cudzinca ako slávneho stigmatizovaného kňaza a mystika, svätého Pátra Pia z Pietrelciny.

Tip na knihu: Zachránená z pekla, 365 dní s Pátrom Piom, Moje srdce zvíťazí. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.