Boh niekedy zázračne uchráni človeka pred smrťou, a to mnohými spôsobmi. Robí tak, keď je to v jeho vôli a často tak vyzdvihuje vieru jednotlivca. Jeden takýto príbeh možno nájsť v brožúrke Garment of Grace (Rúcho milosti), ktorý rozpráva o tom, ako istého kňaza zachránil Boh vďaka hnedému škapuliaru (stužka s dvoma štvorcami hnedej látky s potlačou posvätných obrazov, ktorá sa nosí cez ramená). Škapuliar sa v katolíckej cirkvi považuje za sväteninu. 

Jedného dňa kráčal istý francúzsky kňaz na púť k miestnemu kostolu, aby slávil omšu. Keď bol už blízko kostola, uvedomil si, že na niečo zabudol. Keď sa ráno obliekal, zabudol na svoj hnedý škapuliar, ktorý si spravidla dával pod svoje oblečenie. To ho tak vyrušilo, že nedokázal prijať myšlienku slúžiť omšu bez toho, aby si uctil Pannu Máriu v hnedom škapuliari. Rozhodol sa teda, že sa vráti a škapuliar si oblečie, aby radšej slávil svätú omšu oblečený v škapuliari. Na omšu tak prišiel neskôr, keďže sa musel poň vrátiť domov. V brožúre Garment of Grace rozpráva, čo sa vlastne stalo: 

Neskôr, keď slúžil svätú omšu, priblížil sa k oltáru mladý muž, vytiahol zbraň a strelil na kňaza od chrbta. K úžasu všetkých kňaz pokračoval v modlitbe omše, akoby sa nič nestalo. Najprv si všetci mysleli, že guľka zázračne minula svoj cieľ. Po preskúmaní však našli guľku zapichnutú v škapuliari, bez ktorého odmietol kňaz vo svojej tvrdohlavosti slúžiť omšu.

Príbeh neobsahuje žiadne ďalšie podrobnosti ako napríklad meno kňaza, dátum alebo miesto, ale nie je to po prvýkrát, čo bol niekto zachránený od guľky posväteným predmetom, ktorý mal na sebe alebo pri sebe. Príbeh poukazuje na vieru jednotlivca a na to, ako ho jeho viera doslova zachránila pred nebezpečenstvom. Aj keď tieto príbehy nie sú zárukou spásy, môžeme povedať, že ak ľudia nosia niečo sväté, posilňuje to v nich prežívanie autentickej viery v Boha, dôverujúc tomu, že ich bude chrániť v čase ich núdze. Ak dôverujeme v Boha, možné je čokoľvek.

zdroj: Aleteia

Tip na knihu: Svätý Júda Tadeáš – veľký pomocník v ťažkých chvíľach, Plná Božia výzbroj, Modlitby za kňazov. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.