Eliza Arcayaová je majiteľkou úspešnej reštaurácie El Velázquea 17 v exkluzívnej časti Madridu. Pochádza z dobre situovanej venezuelskej rodiny a v roku 2002 sa so svojím manželom Robertom Chumaceirom, ekonómom, presťahovala do Španielska. Odvtedy sa ich sieť priateľstiev rozrástla na slávnych spisovateľov, hercov a osobnosti televízie.

Hrozná nehoda

V Elizinej rodine fungovalo všetko až do 21. augusta 2018, keď jej 19-ročné druhé dieťa, syn Joaco (prezývka pre Joaquína), utrpel úraz na dovolenke na Jamajke. Eliza rozpovedala podrobnosti o dráme pre časopis Vanity Fair. Keď sa chystala na večeru, Joaco sa bavil vonku s priateľom a keď vyšli z bazéna, rozhodli sa ísť na krátku jazdu golfovým vozíkom. Vonku sa však zotmelo a zrazu sa s golfovým vozíkom ocitli na strmom svahu. Jeho priateľ zostal bez ujmy, ale Joaco to šťastie nemal – po úraze bol okamžite letecky prevezený do nemocnice v Miami.

V nemocnici strávil 10 dní bez toho, aby lekári dokázali potvrdiť, či prežije. Boli to dni veľkého utrpenia, ale najhoršia vec bola konečná diagnóza. „Jeho zranenie je tak vážne, že nemôžeme urobiť nič. Iba ho odpojiť,“ povedali Elize, keď videli, že spojenie medzi Joacovým mozgom a mozočkom bolo poškodené. „Nevstane z postele a ani sa neprebudí: bude len prežívať vo vegetatívnom stave,” povedali jej.

Eliza opísala svoju reakciu slovami: „Nemohla som sa udržať na vlastných nohách. Mala som pocit strachu a strašného závratu. Bolo to ako keby ste boli vo vesmíre a nemali sa čoho držať.

Láska a odhodlanie matky

Eliza sa však nevzdala, a to aj bez ohľadu na to, čo povedali lekári. Zozbierala všetku svoju silu a podnikla kroky. „Strávila som šesť hodín v šoku. Potom som si pomyslela: už je po najhoršom. Odteraz to bude všetko dobré.“ Potom sa objavila jej skutočná sila. „Postavila som malý oltár pri Joacovej posteli. Pomyslela som si: ‘Ak sa ten zázrak stane, nebudeme vedieť, ktorý svätý bude za to zodpovedný.’“ hovorí s úsmevom. Vzhľadom k tomu, že s Joacom to v nemocnici v Miami vzdali, Eliza a jej manžel Robert sa rozhodli previezť svojho syna do nemocnice v Madride.

6. septembra sa objavilo prvé dobré znamenie: „Otvoril jedno oko do polovice, ale bol stále úplne mimo.“ Eliza sa stále modlila a stále hovorila svojmu synovi niečo hodné študenta počítačovej vedy, akým bol: „Boh ti dáva prvé zadanie. Musíš opraviť svoj vlastný počítač, ktorým je tvoj mozog.

20. októbra sa stal zázrak: Joaco otvoril oči a začal plakať. Od tej doby Eliza neprestávala podporovať svojho syna a pomáhať mu, aby sa jeho stav zlepšil. Ostala stále sebaistá a verila, že Boh sa postará o jej syna.

Neustále zlepšovanie

V skutočnosti to tak aj bolo. Hodina po hodine terapie a vďaka špeciálnej diéte sa zdravotný stav jej syna naďalej zlepšoval. 16. marca sa postavil na vlastné nohy, hoci ešte nemohol riadne chodiť.

25. mája urobil ďalší veľký krok: vstal bez pomoci svojho invalidného vozíka. Eliza vysvetľuje, že dnes má Joaco dokonale čistú hlavu a jeho problémy spočívajú hlavne v jeho motorických schopnostiach a schopnosti hovoriť. Eliza chce rozpovedať príbeh svojho syna celému svetu: o tom, ako prežil nehodu, ktorá ho mohla zabiť alebo nechať ochrnutého v posteli po zvyšok svojho života. Jej viera v Boha a jej láska k synovi boli hybnou silou, ktorá ju dnes inšpiruje k tomu, aby vydala dokument o tom, čo sa stalo. 

Nedávno Eliza zverejnila obrázok na Instagrame hneď po promóciách najstaršej dcéry na Univerzite St. Andrews v Anglicku. Na nej je Joaco, ktorý stojí medzi staršou a mladšou sestrou. Usmieva sa a vyzerá elegantne s jasne červeným motýlikom. Pripojme sa k jeho rodine v modlitbe za jeho pokračujúce uzdravenie a za všetkých tých, ktorí utrpeli rôzne úrazy a zranenia. Zázraky sa udejú, najmä keď dôverujeme Bohu a nevzdávame sa, a dokonca aj keď sa zázrak, v ktorý dúfame, nestane, každý život stojí za tú námahu.

Tip na knihu: Svätý Júda Tadeáš – veľký pomocník v ťažkých chvíľachSvätý Charbel, ochraňuj naše rodiny!,33 modlitieb k sv. Rite. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.