V nedeľu pápež František povedal, že kríž nie je iba dekoráciou na zavesenie na stenu alebo nosenie na retiazke ako ozdoba. Je to dôležitý znak našej viery a mali by sme sa naozaj naň tak pozerať a modliť sa pred ním ako pred zdrojom našej spásy.

“Dnešné evanjelium nás pozýva, aby sme sa obrátili na kríž, ktorý nie je ozdobným predmetom ani doplnkom k nášmu oblečeniu – ako je niekedy zneužívaný! – je to znamenie viery, o ktorom treba rozjímať a pochopiť ho,” povedal 18. marca pápež František.

“Obraz ukrižovaného Ježiša odhaľuje tajomstvo smrti Božieho Syna ako najvyšší akt lásky, prameňa života a spásy pre ľudstvo všetkých čias. V jeho ranách sme boli uzdravení.”

Pápež František oslovil približne 20 000 ľudí zhromaždených na námestí svätého Petra v nedeľu na modlitbu Anjel Pána. Oslovil ľudí s otázkou ako sa pozerajú na krucifix, ako na niečo, čo visí na stene, alebo naozaj uvažujeme o Kristových ranách?

Zamyslite sa sami, povedal Svätý otec “Ako sa pozerám na kríž? Ako na umelecké dielo, či je krásny alebo nie je krásny? Alebo sa pozriem dovnútra, do rán Ježiša Krista, do jeho srdca? Pozerám sa na tajomstvo kríža Božieho Syna, ktorý premohol smrť, hoci bol ľuďmi ukrižovaný ako otrok, ako zločinec?“

Pápež navrhol ľuďom, aby urobili rozhodnutie oddanosti: pozrieť sa na kríž a modliť sa k Nášmu Otcovi za každú z piatich rán Krista.

“Keď sa modlíme k nášmu Otcovi, pokúšame sa vstúpiť cez rany Ježiša priamo k jeho srdcu. A tam sa naučíme veľkú múdrosť Kristovho tajomstva, veľkú múdrosť kríža,” povedal pápež František.

František sa tiež odvolal na slová Ježiša v evanjeliovej pasáži od Jána, kde hovorí: “Veru, veru, hovorím vám: Ak pšeničné zrno nepadne do zeme a neodumrie, ostane samo. Ale ak odumrie, prinesie veľkú úrodu.“
Ján 12, 24

“Vtelením prišiel Ježiš na zem; ale to nestačí, musel zomrieť, aby vykúpil ľudí z otroctva hriechu a dal im nový život zmierenia v láske.”

Tento nový život sa uskutočňuje v Kristovi, ale “musíme si tiež uvedomiť, že je aj v nás, jeho učeníkoch,” poznamenal. Musíme stratiť svoj život v tomto svete, aby sme získali večný život v ďalšom.

Čo to znamená stratiť svoj život, byť pšeničným zrnom? spýtal sa. “To znamená premýšľať menej o sebe, osobných záujmoch a vedomostiach, a viac vidieť a uspokojovať potreby nášho blížneho, najmä tých najmenších.”

Povedal, že naše komunity musia byť založené na základe rastúcom vo vzájomnom prijatí, radosti a skutkoch lásky, najmä pre tých, ktorí trpia na tele a na duchu.

Musíme sa naučiť rozjímať a kontemplovať: “Chcem vidieť Ježiša, ale vidieť ho zvnútra,” povedal František. “Vnímajte jeho rany a uvažujte o láske Jeho srdca k Vám … pre mňa, pre každého.”

Vatikán 18. marca 2018, (CNA / EWTN News).

Tip na knihu: Modlitby ku Kristovej krvi, Hodiny utrpenia nášho Pána Ježiša Krista vo videniach Luisy Piccarrety, 15 minút s Ježišom. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.