Ruženec na prechádzke

Ruženec sa môžete modliť na mnohých miestach a za „prirodzených okolností“ – v aute, v kaplnke či v spálni. Ruženec sa môžete modliť aj počas prechádzky či energického kráčania. To posledné vrelo odporúčame.

Grécky filozof Aristoteles a jeho učenci sa nazývali peripatetici alebo chodci. Názov pochádza zo skutočnosti, že pri prechádzaní ulicami Atén viedli filozofické diskusie. Modlitba v čase prechádzky sa tiež niekedy nazýva peripatetická. Nie každý sa ale musí takto modliť. Samozrejme, nehovoríme, že prechádzka s Ježišom a Pannou Máriou je lepšia než modlitba na kolenách v kostole. Ak však nemáte čas na modlitbu ruženca a často sa pohybujete vonku, prečo to neskúsiť spojiť?

Ruženec sa vlieva do krvi

Modlitba počas prechádzky prepletená s rytmom krokov a dychu „sa vlieva do krvi“, zapája telo i dušu. Osoba má potom pocit, akoby sa modlila celou svojou bytosťou. Po ceste uvažujeme o niektorých ružencových tajomstvách, napríklad cesta Márie k jej sesternici Alžbete alebo návrat Márie a Jozefa do Jeruzalema, keď hľadali Ježiša. A keď sa cítite unavený alebo vám vietor bičuje do hlavy, tajomstvá bolestného ruženca môžu vystupovať pred vašimi očami ešte viac reálnejšie, ako keď nad nich uvažujete ležiac na gauči.

Asi každý kontakt s prírodou nás učí malej modlitbu, pretože – ako hovorí sv. Tomáš Akvinský k existencii Boha – sila a krása stvorenia nasmeruvávajú myšlienky k tvorcovi. Kvôli tomu však nemusíte chodiť do hôr. Niekedy stačí pozrieť na stromy v parku oblečené do rôznych farieb. Okrem toho odriekanie Zdravasov pomáha udržiavať tempo a kontrolovať dýchanie. Keď sa modlíte ruženec, idete svižnejšie a dokážete prejsť väčšiu vzdialenosť.

Vonkajšia modlitba

Ak je pre vás ťažké kľačať alebo sedieť na jednom mieste 20 – 30 minút (takto dlho trvá modlitba jednej časti ruženca alebo piatich tajomstiev), možno sa vám bude ľahšie modliť v pohybe. Ak potrebujete organizovať fyzickú aktivitu a nemáte na to dostatok času a motivácie, prečo to neskúsiť s ružencom? Prechádzky s ružencom sú dobrým nápadom aj pre rodičov malých detí, ktorí sa prechádzajú s kočíkmi.

Ruženec pomodlený vonku sa dá zmeniť aj na evanjelizačnú akciu. Používať môžete ruženec vo forme prsteňa alebo ružencový náramok a niekedy, ak takúto možnosť nemáte, počítajte na prstoch Zdravasy. Môžete si vziať aj tradičný dlhý ruženec. Ak váš ruženec uvidia náhodní okoloidúci, môžete si byť istý, že tieto korálky na šnúrke vám prinesú efekt porovnateľný s dvojmetrovým transparentom so slovami „Ježiš ťa miluje“.

zdroj: Aleteia

Tip na knihu: 10 zázrakov ruženca, Rozjímanie nad ružencom, 26 apoštolov ruženca. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.