Niekoľko rokov pred vypuknutím sexuálnej revolúcie Alessandro Serenelli, vrah svätej Márie Goretti, vo svojom testamente napísal:

„Som starý, mám takmer osemdesiat rokov a deň môjho života sa chýli k západu. Pri pohľade do minulosti spoznávam, že som sa od prvých dní svojej mladosti vydal na falošnú cestu, na cestu zla, ktorá ma priviedla do záhuby. Videl som, ako sa prostredníctvom zlých novín, seriálov a zlých príkladov väčšina mladých ľudí bezmyšlienkovite vydáva na túto cestu – a aj ja som tak bezohľadne urobil.

Mal som okolo seba veriacich a praktizujúcich, ale nevenoval som im pozornosť; nechal som sa zaslepiť živočíšnou silou, tlačiacou ma na zlú cestu. Vo veku dvadsať rokov som v afekte spáchal zločin, ktorého spomienka ma dodnes desí.

Mária Goretti, dnes svätá, bola dobrým anjelom, ktorého mi Božia prozreteľnosť postavila do cesty, aby ma zachránil. Jej slová napomenutia a odpustenia mám stále vryté v srdci. Modlila sa za mňa. Prihovárala sa za svojho vraha.

Prišlo tridsať rokov väzenia: keby som nebol neplnoletý, dostal by som doživotie. Prijal som zaslúžený trest, svoju vinu som odovzdane oľutoval.

Malá Mária bola naozaj mojím svetlom, mojou ochrankyňou; vďaka jej pomoci sa mi počas dvadsiatich siedmich rokov väzenia darilo a snažil som sa žiť čestným životom, pretože spoločnosť ma nanovo prijala. Synovia svätého Františka, menší bratia kapucíni z Marche, ma prijali medzi seba so serafínskou láskou, nie ako sluhu, ale ako brata. Žil som medzi nimi dvadsaťštyri rokov.

Teraz pokojne čakám na chvíľu, keď mi bude dopriate vidieť Boha, objať svojich milovaných a byť nablízku svojej strážkyni a anjelovi a jej drahej matke Assunte.

Tí, ktorí si prečítajú tento môj list, nech si z neho vezmú spásonosné ponaučenie o tom, ako od detstva utekať pred zlom a nasledovať dobro. Nech majú na pamäti, že náboženstva s jeho prikázaniami sa netreba zrieknuť, ale že je skutočnou útechou a jedinou istou cestou uprostred všetkých – aj tých najbolestivejších – životných okolností. Pokoj a dobro!“

Serenelli Alessandro

Tento úryvok nájdete v knihe Svätá Mária Goretti a Alessandro, ktorú si môžete kúpiť na Zachej.sk.