Tohtoročný sviatok Panny Márie Guadalupskej sa niesol v znamení hrozivých spomienok otca Esequiela Sancheza na leteckú haváriu, pričom má obrovský dôvod byť vďačný za zachránený život. Sanchez bol jedným zo 103 cestujúcich na palube lietadla Aeromexico 2431, ktoré sa hneď po odlete 31. júla tohto roka zrútilo a začalo horieť. Výsledkom tejto nehody bolo mnoho zranených, našťastie nikto nezomrel. “Ja osobne toto šťastie v nešťastí pripisujem príhovoru Panny Márie a takisto aj ostatní cestujúci. Myslím, že väčšina z nás … to vnímala ako zázrak,” povedal Sanchez pre CNA.

Krátko po štarte v Durangu, zachytil lietadlo silný vietor, čo spôsobilo, že ľavé krídlo dopadlo na zem a stroj stratil oba motory. Keď sa lietadlo stočilo smerom k zemi, myslel si Sanchez, že buď zomrie, bude paralyzovaný, alebo zomrie v plameňoch z následného výbuchu. Jediné, čo sa mu prihodilo, bola zlomená ruka. No strach z daného momentu nezastavil jeho kňazský cit, pretože sa hneď začal nahlas modliť. “Policajti, hasiči aj vojaci vám povedia, že keď sa dostanete do krízovej situácie, zúžitkujete výcvik, ktorý ste absolvovali. Myslím, že sa to stalo aj mne,” povedal. “Modlil som sa: ‘Bože, príď nám na pomoc, Blahoslavená Matka, príď nám na pomoc’, a potom som začal rozhrešovať všetkých v lietadle. Hneď som povedal: ‘Rozhreším každého v tomto lietadle, nech sa Pán zmiluje.’ Myslel som na to, že sa to jednoducho stane, pretože sa to celé udialo tak rýchlo. Nedá sa len tak zničiť 100-tonové lietadlo pri rýchlosti 150 míľ za hodinu a pomyslíte si, že budete v poriadku. A našťastie sme boli.

Keď lietadlo havarovalo, záchranné zložky začali pomáhať s evakuáciou všetkých predtým, než by stroj explodoval. Sanchez si hneď pomyslel na možné obete. “Nedokázal som si predstaviť nájsť matku nejakého dieťaťa, ktorá by zomrela a ja by som prežil. Takže som povedal záchranárom, že sa pokúsim k nim dostať. Moja hlavná snaha bola dostať sa k zraneným a začať im pomáhať a slúžiť. To je to, čo vás hneď zaujíma, keď ucítite to volanie.

Niektorí, čo prežili, utrpeli horšie zranenia – mladá dievčina s popáleninami bola hospitalizovaná, iní mali zranený krk či chrbát. Letadlo sa úplne rozpadlo, takže bol zázrak, že neboli žiadne úmrtia. Kňaz, ktorý prežil túto leteckú haváriu, je farárom v svätyni Panny Márie Guadalupskej v štvrti Des Plaines v štáte Illinois. Svätyňa je každoročne 12. decembra miestom obrovskej oslavy sviatku Panny Márie Guadalupskej. Podujatie pritiahne vždy viac ako 200 000 pútnikov ročne. Mnohí potujú hodiny či dokonca dni, aby sa tam dostali. Pre Sancheza a aj ostatných, ktorí prežili haváriu v meste Durango a vykonali si púť do svätyne, nadobúda tento sviatok nový význam. Prišli tu, aby poďakovali našej Pani z Guadalupe. “Dnes na sviatok Panny Márie Guadalupskej si spomínam osobitne na všetky tie udalosti … a cítim sa ako pútnik tak ako oni, preto som jej prišiel poďakovať,” povedal Sanchez. “Všetci, ktorí sa o tomto príbehu dozvedeli, sa za nás aj modlili. Všade, kde prídem, mi ľudia hovoria, že sa modlili za nás. Takže keď vnímate takú štedrosť, moja jediná odpoveď, predtým, než poďakujem, je: ‘Teším sa z toho, že sa stanem lepším kňazom a lepším farárom, a môžem robiť veci s oveľa väčšou radosťou.’

Sanchez povedal, že miluje svoju prácu farára v svätyni Panny Márie Guadalupskej a že sa každoročne teší, že uvidí toľko pútnikov 12. decembra, z ktorých mnohí prichádzajú so svojimi rodinami. “Nenašiel som žiadny iný obraz alebo evanjelizačný nástroj než Panna Mária Guadalupská a jej posolstvo. A či ste pútnik, ktorý sa ocitne vo vzduchu počas havárie lietadla a je blízko smrti alebo ako neznámy pútnik do svätyne, aby prosil Nebeskú Matku o pomoc, vždy je to zdroj nádeje pre nás.

zdroj: CNA

Tip na knihu: Prvá láska sveta: Mária, Matka Božia, Pod ochranným plášťom Márie, 5 novén k Panne Márii, Pomocnici kresťanov. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.