Keď Dafne stratila zrak kvôli vzácnemu ochoreniu, bála sa, že už nikdy nebude môcť vidieť svoje štyri deti. Ale sv. Šarbel jej prišiel na pomoc. Dafne Gutierrezová trpela benígnou intrakraniálnou hypertenziou (BIH) – chorobou, ktorá spôsobuje zvýšený tlak v mozgu. V roku 2012 jej choroba spôsobila stratu zraku v pravom oku. O tri roky neskôr, v novembri 2015, stratila zrak aj v ľavom oku.

Viac ako rok sa Dafne snažila žiť s týmto postihnutím, ktoré okrem slepoty zahŕňalo občasné záchvaty. V januári 2016 oznámila cirkev sv. Jozefa Maronitu vo Phoenixe, že do kostola prídu relikvie sv. Šarbela Makhloufa. Dafnina sestra neváhala a pozvala svoju chorú sestru na návštevu a prosila ju, aby sa modlila za príhovor svätého. Hoci nebola členom maronitského obradu, Dafne navštívila cirkev 16. januára a modlila sa pred relikviami, pristúpila k sviatosti zmierenia a pastor Wissam Akki ju požehnal svätým olejom. Dafne spomína na túto situáciu jasne: “Moje telo zrazu pocítilo niečo iné.”

Nasledujúce ráno vstala a vrátila sa do kostola na nedeľnú omšu. Opäť zažila iný pocit. A skoro ráno 18. januára sa prebudila s ostrou bolesťou v očiach. Pamätá si, ako ju pálili. A keď jej manžel zapol svetlo v izbe, povedala, že jej očiam svetlo vadí. Bolo to o štvrtej ráno, keď manželovi povedala, že vidí akési tiene. Jej manžel si však myslel, že to nie je možné, pretože bola slepá. Neskôr popisoval že zacítil “vôňu spáleného mäsa”, ktorá vychádzala z jej nozdier.

Bulletin maronitských eparchií v USA The Maronite Voice informoval: “V to ráno zavolala svojmu očnému lekárovi, ktorý ju na ďalší deň objednal na vyšetrenie. Vyšetrenie ukázalo, že je stále slepá s abnormálnymi optickými nervami. O dva dni neskôr navštívila iného oftalmológa, ktorý konštatoval, že jej zrak bol v perfektnom stave s úplne normálnymi optickými nervami. Následne navštívila predchádzajúceho oftalmológa, ktorý nanovo zdokumentoval jej stal ako normálny.”

Bez lekárskeho vysvetlenia

Doktorka Anne Boriková, lekárka s certifikátom z internej medicíny, neskôr svedčila o liečbe Gutierrezovej. Cirkevní predstavitelia si ju zavolali, aby preskúmali tento prípad. Vysvetlila, že ochorenie mozgu, ktoré postihlo Dafne Gutierrezovú spôsobilo zúženie optického nervu. Akonáhle je optický disk – miesto, kde optický nerv vstupuje do očnej gule – poškodený, už nie je možné takéto postihnutie naprávať. Keďže tlak v mozgu dosahuje vysokú úroveň, ako tomu bolo v prípade Gutierrezovej, nervové nervy sa uškrtia. “Bohužiaľ, ihneď nastane nezvratná slepota,” povedala doktorka Boriková. Obrázky optického disku Gutierrezovej odhalili zásadné poškodenia: “Máme obrázky, ktoré potvrdili, že optický disk bol chronicky atrofovaný. Nachádzal sa tu výrazný opuch.”

Po tom, čo sa Gutierrezovej navrátil zrak, uviedla doktorka Boriková, že neexistujú žiadne dôkazy o odchýlkach, ktoré ukazovali predchádzajúce snímky. “Na snímkoch zo situácie po obnovení zraku sa jej optický disk sa vrátil do normálu. Jej zrak bol úplne obnovený. Nemá už žiadne záchvaty. Ja ako lekárka na toto nemám žiadne vysvetlenie.”

Lekárska komisia, vedená Borikovou, vykonala dôkladnú revíziu Gutierrezovej zdravotných záznamov, ako aj opakované vyšetrenia. Komisia lekárov skonštatovala: “Po dôkladnej fyzickej skúške, rozsiahlom štúdiu literatúry a preskúmaní všetkých zdravotných záznamov nemáme žiadne lekárske vysvetlenie, a preto veríme, že ide o zázračné uzdravenie prostredníctvom príhovoru Sv. Šarbela.”

Nečakané uzdravenie posilnilo vieru

Boriková je nadšená z vyliečenia a dodáva: “Zázrak zmenil moju prax! Zmenil aj môj prístup k pacientom. Modlitba je v súčasnosti dôležitá súčasť toho, čo robíme.”

Otec Wissam Akiki, farár kostola sv. Jozefa Maronitu, prechováva zvláštnu úctu k sv. Šarbelovi. Vo farskom kostole inštaloval veľkú fotografiu svätca krátko po jeho príchode v roku 2014. Neskôr v roku 2016 zorganizoval prenos relikvií sv. Šarbela do farnosti.

Pamätá si veľmi dobre na ten deň, keď si prišla Dafne Gutierrezová uctiť relikvie. Sám ju aj spovedal v ten deň. “Spoločne sme sa modlili a jej dcére som povedal, aby sa postarala o svoju mamu, pretože čoskoro ju uvidí.” O tri dni nato nám volala, že skutočne vidí.

Otec Akiki priznal, že Gutierrezovej uzdravenie posilnilo vieru a zmenilo tvár kostola sv. Jozefa Maronitu. “Ľudia sa sem chodievajú modliť, cestujú z Nemecka, Bolívie, Kanady, Austrálie, alebo izraelského Jeruzalema.”

Po liečbe plánoval otec Akiki vybudovať svätyňu sv. Šarbela vo farnosti s dvojtonovou sochou svätca vytesaného z jedného kusa kameňa z Libanonu. Svätyňa bude otvorená sedem dní v týždni, 24 hodín denne. Otec Akiki očakáva, že svätyňa priláka davy vrátane maronitského biskupa A. Eliasa Zaidana, či biskupa z Phoenixu Thomasa Olmsteda a ďalších miestnych hodnostárov.

Biskup Zaidan pripísal uzdravenie Gutierrezovej príhovoru sv. Šarbela. “Nech je toto uzdravenie inšpiráciou pre všetkých, aby sme hľadali duchovný pohľad a uznali Božiu vôľu v našich životoch a konali podľa nej.”

Najväčšiu zmenu zažila samozrejme Dafne a jej deti. Keďže jej zrak bol obnovený, jej život sa dramaticky zmenil: môže znova kontrolovať domáce úlohy svojich detí, sledovať ich pri hre s kamarátmi a vykonávať svoje domáce práce bez akejkoľvek pomoci. Jej modlitba bola vyslyšaná…

Tip na knihu: Svätý Charbel, ochraňuj naše rodiny!, Príď a uzdrav nás!, Božie uzdravujúce milosrdenstvo. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.