Zvážme, aká je hrozná hodina smrti a ako nás strašná spomienka na naše zlé skutky prepadne v tomto čase. Duchovia temnoty nám budú pripomínať všetky ujmy, ktoré nám spôsobovali a pripomenú nám všetky hriechy, ktoré sme páchali ich podnecovaním. Nepôjdu len k smrteľnej posteli bezbožných, ale prídu aj k vyvoleným snažiac sa objaviť niečo hriešneho, z čoho by ich obvinili. Beda! Ako to bude v tejto hodine s nami nešťastnými smrteľnými a čo budeme môcť povedať sami za seba, keď uvidíme, aké nespočetné sú hriechy, ktoré padajú na našu hlavu? Čo môžeme povedať našim protivníkom, keď pred nás položia všetky naše hriechy s cieľom uviesť nás do zúfalstva? (sv. Gregor)

V hodine našej smrti bude každý z nás čeliť trom záverečným okamihom. Tieto chvíle budú vyzerať ako stáročia, ale zároveň menej ako sekundu, ba ešte menej.

Prvým bude vzbudenie pochopenia všemohúcnosti Boha. Pri tomto prebudení sa všetko odhalí. Tajomstvá vesmíru sa zjavia pred nami v ich nádhere a jednoduchosti. Bude to tak jednoduché, že si okamžite uvedomíme, ako nám to blízko ležalo pri nohách, ale nedokázali sme to vidieť. Všetko bude odhalené a pochopené.

Spoznáme neopísateľné zázraky – v priam neúnosnej forme najintenzívnejšieho zázraku, aký sme kedy mali na zemi: prvý bozk či svadobný deň, narodenie dieťaťa, jeho prvý deň v škole, krst, prvé spoločenstvá, prvá sviatosť zmierenia, získanie vodičského preukazu, maturitného vysvedčenia, vysokoškolského diplomu, prvá práca po škole, prvé auto a prvý dom či narodenie vnúčaťa.

Nasledujúci okamih bude jedným z plných a úplných, ale zároveň hrozných a sebauvedomujúcich. Pochopiac nášho Stvoriteľa, Tvorcu vesmíru, Troch osôb v jednom uvidíme pred nami náš skutočný život tak, ako ho videl Boh – a budeme vystrašení! Budeme zdesení, keď si uvedomíme, akých banálnych a málo zreteľných zločinov sme sa skutočne dopustili pred Bohom (za nášho žitia sme si ich neuvedomovali do takejto miery). Budeme úplne zahanbení týmto novým poznaním. A teraz príde ten posledný – Satan sám!

Toto je Satanov okamih, kedy budeme zažívať najväčšie pokušenie vôbec. Teraz budeme vedieť (ak sme o tom nikdy predtým nepremýšľali), aké reálne veľké je pokušenie a čo je vlastne hriech. Ak sme sa v minulosti nikdy neodvrátili od pokušenia, máme vysokú šancu byť zatratení.

Znepokojení si uvedomíme, že toto sami nedokážeme. V najdôležitejšom momente sa začudujeme, keď uvidíme, kto nám príde na pomoc. Nebude to chvíľa, o ktorej si myslíme, že máme nádej, že všetci ľudia budú zachránení. Budeme sami v stave milosti, ktorá nás vyzbrojí proti náporu posledného Satanovho pokusu uviesť nás do pokušenia? Príde nám sám Ježiš na pomoc z lásky k človeku, ktorý sa pri našom lôžku modlí k Božiemu milosrdenstvu?

Posledný moment je večný. Je to okamih večného odchodu alebo večného víťazstva. Je to okamih lásky alebo biedy. Nebude už žiadna polemika. My sami budeme vedieť, kam pôjdeme. Do pekla alebo do očistca? V pekle nie je láska, žiadna láska. Je to čistá úbohosť, sebaľútosť a trápenie. V očistci je to intenzívne utrpenie s nádejou. V nebi je to neopísateľná radosť! Tak kde sa ocitneme v tomto poslednom momente?

zdroj: Aleteia

Tip na knihu: Keď zomrie náš milovaný, Kto zomrie, uvidí, Stretnutia s dušami z očistca. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.