77-ročná Anastazja Aristarchowna Shevchenko, už 15 rokov chodí do hypermarketu v obchodnom centre „Magelan“ v Kyjeve. Číta tam knihy, ktoré si nemôže dovoliť kúpiť. Ona nikoho neobťažuje. Keď sa však jeden z ďalších zákazníkov priblížil k nej, stará žena pustila knihu a v strachu utiekla z tohto miesta.

Záujem o starú dámu začal, keď jeden z používateľov Facebooku, Bohdan Hdal, zdieľal jej fotografiu. Zachytil ju v čítaní, v jej tradičnej šatke a pani Anastasia sa stala živým symbolom tohto miesta. Nakoniec sa niekto začal zaoberať touto záležitosťou a rozhodol sa konať. Administratíva hypermarketov sa rozhodla prekvapiť starú ženu. Najmä pre ňu bola v obchode umiestnená pohodlná pohovka z paliet, na ktorej sú dva vankúše v tvare srdca. Spočiatku žena pohovku nepoužívala – netušila, že sa o ňu niekto zaujíma a že miesto pre čítanie bolo vytvorené s odhodlaním pre ňu.

Minulosť Anastasie Ševčenko

O starú ženu sa začali zaujímať novinári. Vo veku 15 rokov sa presťahovala do ukrajinského hlavného mesta a začala študovať na tanečnej škole. Potom sa stala tanečnicou v opere v Kyjeve, kde účinkovala v známych predstaveniach. Zaplatila za roky kariéry svojím zdravím – dodnes sa sťažuje na silnú bolesť v nohách.

Nanešťastie nemala šťastie v láske – jej manžel sa ukázal ako alkoholik a hráč. Stará žena priznala novinárom, že ľutuje, že kvôli svojej kariére nechcela mať deti. Keď však odišli do dôchodku, prijali spolu s manželom chlapca a dievča do starostlivosti. Keď ovdovela, jej vzťah s deťmi sa zhoršil, predali jej vlastnú zbierku hodnotných kníh, aby mali peniaze na alkohol. Vždy jej vezmú aj dôchodok.

Hypermarket sa pre ňu stal útekom z ťažkého života. Pani Anastazja trávi svoje dni v obchodnom centre, aby zabudla na ťažký život. Keď nemá ani len pár drobných, živí sa v supermarkete ochutnávkami, ktoré niektoré firmy pre zákazníkov pripravujú. Neprestáva sa venovať svojej najväčšej vášni – čítaniu kníh.

Je dobré, že si niekto konečne všimol túto lásku a prišiel s myšlienkou, že pre ňu vytvorí provizórny gauč. Žena sa už nemusí skrývať alebo hanbiť, že má rada čítanie. V rozpakoch zo situácie, v ktorej sa ocitla, povedala skromne, že existuje veľa ďalších, dôležitejších vecí, ktorým treba venovať pozornosť. Ale je dobré, obrátiť pozornosť na ženu, ktorá sa teší takejto malej radosti a napĺňa si život jednoduchým čítaním kníh, keď všade okolo bojujeme s konzumným spôsobom života a často s výrazným egoizmom.

Tip na knihu: Ruky milosrdenstva, Odvážna v Bohu, Kuchyňa svätej Hildegardy. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.