„V tomto našom smutnom svete smútok padá na všetkých a často prichádza s trpkým trýznením. Dokonalej úľavy od neho niet, s výnimkou času. V danej chvíli človek nemôže uveriť tomu, že mu raz bude lepšie. Ale to nie je pravda. Určite budete opäť šťastní. Keď tomu uveríte, toto vedomie zmierni aj vaše terajšie trápenie. Môžem to tvrdiť, pretože mám s tým veľa skúseností.“ (Abraham Lincoln)

Často je náročné opísať smútok, ktorý cítime po smrti milovaného človeka. Občas je tento smútok bolestivý. Inokedy sa prejavuje skôr ako akási túžba. Môžeme mať pocit, že nám niečo veľkou váhou tlačí na srdce a ťahá ho k zemi. Niekedy môžeme prežívať bodavú bolesť. Občas môžeme mať pocit, akoby sme boli uväznení v nejakom temnom mraku.

Ľudia často nazývajú tento smútok „depresiou“. No hoci môžeme prežívať niektoré symptómy, ktoré prežíva aj človek trpiaci depresiou, smútok spôsobený trúchlením a klinická depresia sú v skutočnosti dve odlišné veci.

Keď trúchlime, sme smutní – no nie sme smutní stále. Smútok trúchlenia nám umožňuje občas prežívať aj chvíle potešenia. Stále dokážeme oceniť krásu prírody, lásku dieťaťa či útechu, ktorú nám prinesie domáci miláčik. Stále sme schopní empatie vo vzťahu k druhým ľuďom. Môžeme sa usmievať a smiať, keď spätne premýšľame nad tým, čo náš milovaný urobil alebo povedal – aj keď je náš smiech zmiešaný so slzami.

V tomto našom zármutku dokážeme stále fungovať. Mnohí z nás naďalej chodia do práce a starajú sa o svoje rodiny a domácnosti – aj keď sú niektoré dni ťažšie než iné. Smútok je prirodzenou súčasťou procesu trúchlenia. Je úplne v poriadku dať svoj smútok najavo aj druhým. Je normálne povedať: „Dnes mám smutný deň.“

Niektorí odborníci radia, aby sme si každý deň vyhradili istý čas, v ktorom sebe samým dovolíme byť smutní. Či už je tento náš „smutný čas“ ráno, alebo neskôr počas dňa, vieme, že zvyšok dňa zvládneme, pretože sme si vyhradili čas na smútenie. Časom začne náš smútok slabnúť. Nebude to však znamenať, že nám na našom milovanom už nezáleží. Bude to znamenať, že sa začínajú uzdravovať surové emócie spojené s naším zármutkom.

MODLITBA: Pane, dnešok je pre mňa smutným dňom. Ťarchu smútku cítim v každej časti svojho ja. Potrebujem tvoju pomoc. Uteš ma v mojom smútku. Prines mi utišujúci pokoj. Amen.

⁂⁂⁂

Slová útechy určené na smutné dni nám hovorí aj svätý Ján XXIII.:

Pane, potrebujem ťa každý deň, no v tento deň potrebujem mimoriadnu silu, aby som čelil tomu, čo bude… Dnes ťa viac než v iné dni potrebujem cítiť blízko seba; potrebujem, aby si upevnil moju odvahu a premohol môj strach. Ja sám nedokážem prekonať výzvu, ktorá ma čaká v tejto hodine. Sú chvíle, keď ľudské bytosti potrebujú pomoc vyššej sily, ktorá by im pomohla niesť to, čo niesť majú. A tak, drahý Pane, prosím ťa, aby si ma dnes držal za moju chvejúcu sa ruku a bol so mnou.

Tento úryvok pochádza z knihy Keď zomrie náš milovaný, ktorú si môžete zakúpiť na Zachej.sk.