V istom rozhovore sa pápežov komorník Angelo Gugel priznal, že bol svedkom exorcizmu poľského pápeža Karola Wojtylu na námestí svätého Petra. “Ján Pavol II. urobil zázrak pre mňa a pre moju rodinu,” hovorí komorník, ktorý pracoval vo Vatikáne v službe trom pápežom: Jánovi Pavlovi I. (Luciani), Jánovi Pavlovi II. (Wojtilovi) a Benediktovi XVI. (Ratzingerovi).

V talianskych novinách Il Corriere della Sera hovorí, ako držal Jána Pavla II. v náručí po tom, čo Ali spáchal naňho atentát. Incident sa odohral 13. mája 1981. Okrem toho je Angelo jedinou osobou na svete, ktorá sa objavila v Pápežskej ročenke v zozname “pápežskej rodiny”.

Gugel, teraz takmer 83-ročný muž, ktorý 28 rokov priamo slúžil pápežovi v jeho apartmáne, rozpráva príbeh, ako po pokuse o atentát na námestí sv. Petra v blízkosti Berniniho kolonády zapustili do dlažby biely kameň. Umiestnili ho tu ako pamätník na túto udalosť. Dodáva však málo známy fakt: v átriu zdravotníckeho zariadenia vo Vatikáne je ďalší identický kameň s erbom pontifika, kde v onen osudný deň videl polomŕtveho pápeža predtým, než ho prijali do nemocnice Gemelli Polyclinic. Vnútorné krvácanie bolo tak vážne, že pápež potreboval takmer galón krvi (asi 4 litre). Neopustil nemocnicu, dokým ho nedooperovali.

Bývalý komorník hovorí aj o tom, ako Kristov vikár, ktorý pripisuje svoju záchranu Panne Márii z Fatimy, vykonal zázrak pre Máriu Luisu Dall’Archeovú, Angelovu manželku. Prvé dieťa sa narodilo mŕtve. “Zložili sme preto sľub Panne Márii, že každému dieťaťu, ktoré sa nám narodí, dáme stredné meno Mária,” hovorí Angelo. Manželom sa narodili po tejto tragédii ešte tri deti bez akýchkoľvek problémov: Raffaella, Flaviana a Guido. Štvrtá dcéra sa volá Carla Luciana Maria na počesť Karola Wojtylu a pápeža Lucianieho (Ján Pavol I). Narodila sa v roku 1980 na príhovor Karola Wojtylu.

Zázrak

Na maternici Angelovej manželky sa objavili vážne komplikácie. Gynekológovia v Gemelli Polyclinic povedali, že nie je možné pokračovať v tehotenstve. Jedného dňa mi povedal Ján Pavol II: “Dnes som slávil omšu za tvoju ženu.” Aby sa pokúsili zachrániť dieťa, nariadili lekári cisársky rez, ktorý vykonali 9. apríla 1980. Po operácii doktor povedal znepokojenému manželovi: “Niekto sa musel veľa modliť.” Podľa rodného listu sa dcéra narodila v 7:15 ráno, keď sa v rovnakom čase spieval Sanctus (Svätý svätý, svätý) na rannej svätej omši Jána Pavla II.

Správu zvestovala pápežovi predstavená sestier v apoštolskom paláci, sestra Tobiana Sobotka, načo pápež zvolal “Deo gratias (Vďaka Bohu)”. Sám ju chcel pokrstiť a urobil tak vo svojej súkromnej kaplnke.

Exorcizmus

V ďalšom rozhovore sa reportér Arturo Mari, fotograf pre oficiálne vatikánske noviny L’Osservatore Romano, zdôveril, že bol svedkom, keď Wojtyla uskutočnil exorcizmus po stredajšej generálnej audiencii na námestí sv. Petra. Príhodu potvrdil aj komorník Gugel.

Istá mladá žena sa rúhala a pľuvala dookola. Hrozne jačala. Jeden biskup zo strachu ušiel. Svätý otec sa modlil v latinčine bez prerušenia. Nakoniec sa dotkol jej hlavy a okamžite sa tvár posadnutej ženy rozjasnila pokojom. Gugel sám dodáva, že podobný rituál videl robiť pápeža už predtým v zasadacej miestnosti auly Pavla VI.