Ak by sme vytvorili zoznam top športovcov, ktorých štedrosť je nepochybná, potom by na ňom nechýbalo meno tenistu Novaka Djokoviča. Dlhšie sa nevyskytol na tenisovom kurte z dôvodu pretrvávajúcej bolesti lakťa. No po čase sa opäť vrátil do okruhu ATP a čelil americkému hráčovi Donaldovi Youngovi v prvom kole turnaja Australian Open. Zápas vyhral (6-1, 6-2, 6-4). S istotou sa môžeme staviť, že tento muž, ktorý vládol svetovej tenisovej elite od augusta 2014 do novembra 2016, dokázal nájsť energiu, ktorú potreboval pre svoj návrat vďaka pravidelnému čítaniu biblie. “Viac než športovec som pravoslávnym kresťanom.”

Bývalý tenisový hráč číslo 1 na svete je pravoslávnym kresťanom a neváha o tom hovoriť verejne. Nie je nezvyčajné sledovať, ako sa Novak modlí ku Kristovi počas zápasu alebo vidno, ako na krku nosí kríž ako svedectvo svojej viery. Podľa neho jeho náboženské presvedčenie je dôležitejšie než jeho 68 titulov, vrátane 12 Grand Slam turnajov, ktoré od začiatku svojej kariéry vyhral.

“Toto je najdôležitejší titul môjho života, pretože viac než športovcom som pravoslávnym kresťanom,” povedal v apríli 2011, keď dostal rád svätého Sávu prvého stupňa z rúk patriarchu srbskej pravoslávnej cirkvi, Irenaea. Rád svätého Sávu je najvyšším vyznamenaním srbskej pravoslávnej cirkvi a dostal ho najmä preto, že finančne prispel k obnove náboženských budov v jeho rodnom Srbsku.

Financuje bezplatnú reštauráciu pre najchudobnejších

Vďaka víťazstvu v turnaji a mnohým reklamným kontraktom multimilionár Novak Djokovič ochotne využíva svoje šťastie v práci pre chudobných a pomáha v záležitostiach, ktoré sú pre neho dôležité. Sami uznajte. V decembri minulého roka Nadácia Novaka Djokoviča, ktorej on sám je jedným z hlavných dobrodincov, prispela sumou 94 000 eur na obnovu školy v Pozega (Srbsko).

Vlani v októbri tenista oznámil otvorenie reštaurácie v Srbsku, ktorá bezplatne ponúka jedlo bezdomovcom a chudobným. “Peniaze nie sú pre mňa problémom. Dosiahol som dosť na to, aby som živil celé Srbsko. Myslím, že si to zaslúžia po všetkej tej podpore, ktorú som od nich dostal,” uviedol vo vyhlásení.

Osud detí svojej krajiny (kde je minimálna mzda stanovená na menej ako 200 eur na mesiac) nie je Novakovi ľahostajný. Preto sa v roku 2015 jeho nadácia spojila so Svetovou bankou s cieľom poskytnúť mladým Srbom prístup k vzdelávaniu a starostlivosti. Vďaka jeho  veľkorysosti ho UNICEF v auguste 2015 vymenoval za veľvyslanca dobrej vôle v Srbsku.

“Novak Djokovič je skutočným obhájcom detí po celom svete. Je dôkazom, že vplyvné hlasy a skutky môžu mať dosah na deti, najmä tie najmenšie,” povedala Yoka Brandt, zástupkyňa riaditeľa UNICEF.

Príklad pre deti na celom svete … a jeho rodina

Ako verný kresťan, ktorý žil svoje detstvo v krajine plnom násilných konfliktov (vojna s Bosnou a Hercegovinou trvala od roku 1992 do roku 1995), Novak nikdy nezabudol na svoje korene. A to iste uvítala aj jeho žena Jelena, s ktorou začal chodiť v roku 2005, keď navštevoval rovnakú strednú školu v Belehrade. V júli 2014 si vymenili svoje manželské sľuby pred Bohom. Majú dve deti – Stefana a Taru. Dokážeme si predstaviť, že ich domov bude vynikajúcou školou, ktorá ich naučí nielen tenisu, ale aj štedrosti.

Tip na knihu: 61 minút k zázrakuAsia Bibi: Konečne na slobode!V osídlach smrti. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.