Roxli Doss má 11 rokov a bol jej diagnostikovaný zriedkavý, “nevyliečiteľný” nádor. 

Takmer šesť mesiacov po tom, čo 11 ročnému dievčaťu z Texasu bol diagnostikovaný nevyliečiteľný nádor na mozgu, nazývaný difúzny vnútorný pontínový glióm (alebo DIPG), lekári neboli schopní nájsť po ňom ani najmenšiu stopu v tele dieťaťa a nájsť akékoľvek vedecké vysvetlenie na tento jav zmiznutia. No rodina a priatelia dievčaťa hovoria, že majú jednoznačné vysvetlenie: žili skutočnú reťaz modlitby za život mladej Roxli Doss.

Dr. Virginia Harrod z Detského zdravotného centra Dell vysvetľuje, že DIPG je zriedkavá a zničujúca choroba.

“Je to veľmi zriedkavá diagnóza, a keď sa objaví, je veľmi zničujúca a doslova devastačná. Difúzny vnútorný pontínový glióm (DIPG) je veľmi agresívny typ mozgového nádoru nachádzajúci sa v pone, časť mozgového kmeňa. Systém mozgu ovláda veľa životne dôležitých funkcií, ako je dýchanie, srdcová frekvencia a krvný tlak. DIPG každoročne postihuje približne 300 detí na svete. Najčastejšie sa vyskytujú u detí vo veku 5-9 rokov a môžu sa ťažko liečiť. Príčiny a rizikové faktory pre vývoj DIPG nie sú pochopené. Prognóza pre DIPG je veľmi slabá. Príznaky zahŕňajú problémy s kontrolou pohybu očí a očných viečok a výrazom tváre a ťažkosťami s prehĺtaním a žuvaním. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať ťažkosti s rozprávaním, ťažkosti s chôdzou a slabosť v rukách a nohách.“

Lekárka vysvetlila, že 11-ročná dievčina prešla niekoľkými týždňami ožarovania, ale nikto neočakával, že nádor jednoducho zmizne. Roxlino zotavenie, povedala, je “neuveriteľné”.

Liečba

Rádioterapia je v súčasnosti hlavnou terapiou včasnej diagnostiky DIPG u detí starších ako 3 roky, podľa Detskej výskumnej nemocnice Sv. Júdu. Metóda využíva vysokoenergetické röntgenové lúče zo špecializovaného stroja alebo iné typy žiarenia, aby zabili rakovinové bunky a zmiernili nádory. Liečba však nelieči pacientov, len oslabuje silu a priebeh ochorenia.

“Keď som prvý krát videla MRI Roxli, bolo to naozaj neuveriteľné,” povedala lekárka. “Nádor bol na MRI nezistiteľný, čo je naozaj nezvyčajné.”

A ak existujú nejaké pochybnosti o Roxlinej počiatočnej diagnóze, jej otec povedal, že stav dievčaťa bol potvrdený špecialistami v niekoľkých rôznych nemocniciach.

“V detskej nemocnici Dell, Texas Children, Dana-Farber, John Hopkins a MD Anderson sa všetci zhodli, že ide o prípad DIPG,” povedal Scott Doss.

Podpora a viera

Organizátori skupiny na podporu pre Roxli na Facebooku, ktorá bola diagnostikovaná s nádorom v júni, v júli zakladajú skupinu s komentárom: „miluje Ježiša a jej komunita prosí o modlitby každého, kto počuje o jej diagnóze.“

“Mali sme to požehnanie vidieť, ako Roxli rastie, od času, keď bola ešte v brušku svojej matky. Roxli je dieťa tak plné radosti a so srdcom veľkosti Texasu. Miluje svoju rodinu, kone a Ježiš je stredobodom jej života. Vedieť iba toto, nás vedie k tomu, aby sme ju milovali. Roxli vždy fascinovala srdcia všetkých, pretože jej radosť je nákazlivá! “Vysvetľoval prezentačný text skupiny na FB.

Zatiaľ čo lekári liečili Roxli ožarovaním, neočakávali, že ju vyliečia. Komunita, v ktorej žije a jej rodina sa rozhodli modliť sa s jej rodičmi za zázrak.

“Jej diagnóza zlomila srdcia celej našej komunity. Boli sme odhodlaní doslova neustále ohýbať kolená, volať do boja a klopať na nebeské brány s našimi modlitbami plnými viery. Vieme, že jediná vec, ktorú lekári nepovažovali za možnosť liečby bola činnosť Pána Boha, ktorá má naozaj moc robiť zázraky!“

A v pondelok, keď sa rozšírila správa o Roxlinom neočakávanom zotavení, skupina vzdala Bohu chválu a poďakovala všetkým, ktorí sa za tie mesiace modlili za dievča.

“Všetka chvála, sláva a česť nášmu neuveriteľnému Bohu! Rok 2018 vstúpi do knihy života našej rodiny a komunity ako rok, v ktorom nám Boh dovolil, aby sme boli svedkami zázraku života! Opakovane vám ďakujeme za to, čo ste urobili a za sladkú Roxli. Ďakujeme všetkým za to, že ste sa stali súčasťou nášho príbehu, za vaše modlitby, obety a za vašu veľkorysosť!” Uviedol oficiálny text pripravený správcom skupiny.

Lekári v súčasnosti monitorujú zdravie Roxli a mala by sa v preventívnej liečbe podrobiť imunoterapii.

V básni, ktorú v novembri Roxli zložila v škole na Deň vďakyvzdania, napísala: “Všetkým vám ďakujem. Boli ste ku mne láskaví, modlili ste sa za mňa a ty môj Bože, môj drahý Ježišu si ma uzdravil. Ukázali ste svetu, že zázraky sa dejú a naša Zem stále nosí hrdinov viery.“

Tip na knihu: Pane, príď mi na pomoc, Odvážna v Bohu, Bohom vyslobodená. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.