Tri roky sa syn Anny Galeaovej, 17-ročný Rob, vymykal akejkoľvek kontrole. Cítila sa bezmocná, keď ho pozorovala, ako padá nadol. Bez toho, aby o tom Rob vedel, stála pred dverami jeho izby a modlila sa, keď ho počula vzlykať. Modlila sa iba za svojho syna, pretože on by jej nedovolil, aby mu pomohla.

Jedného dňa ju bolesť, ktorú cítila kvôli svojmu trpiacemu synovi, dohnala na kolená. Volala k Bohu, že sa nevstane, kým nezachráni jej syna. Prosila o milosrdenstvo pre Roba a prosila blahoslavenú Matku, aby bola ona matkou jej syna a doviedla ho k Ježišovi.

V slzách uvidela vo svojej mysli obraz Roba obklopeného skupinou mladých ľudí. V tejto vízii jej syn hral na gitare, spieval a okolo krku mal kňazský kolárik. Anin syn pritom nespieval a ani nemal gitaru. A musel by to byť zázrak, aby sa stal kňazom.

Dospievanie

Rob Galea a jeho dvaja súrodenci mali idylické detstvo. Vyrastali na krásnom stredomorskom ostrove Malta. Galeaovci trávili veľa času na pláži a pri vode. Takmer každú nedeľu ich navštívili starí rodičia. Robovo bezstarostné šťastie sa začalo vytrácať na základnej škole, keď dvaja jeho starí rodičia za krátky čas zomreli. Nerozumel, prečo sa musel zmeniť jeho život. Okrem bolesti prežíval v škole aj šikanovanie . Jeho spolužiaci sa mu vysmievali kvôli vzhľadu, a tak zostal bez priateľov. Keď zmenil školu, situácia sa trochu zlepšila, bolo však príliš neskoro.

Moja sebaúcta bola zničená. Bol som presvedčený, že som bezcenný,“ píše otec Galea vo svojej autobiografii Prielom: Cesta od zúfalstva k nádeji (Ave Maria Press, 2018).

Nesprávni kamaráti

Keď mal Rob 14 rokov, nechcel mať nič spoločné so svojimi rodičmi, najmä so svojím otcom. Začal sa vkrádať do klubov, piť, fajčiť, klamať a len tak z adrenalínu kradnúť v obchode. Potom upadol medzi nesprávnych ľudí a začal brať drogy. Keď mal 17 rokov, nebezpečná lož, ktorú povedal o predajcovi drog, ohrozila jeho život a bál sa opustiť svoju izbu. Strávený strachom a osamelosťou sa cítil beznádejne.

Keď som v nepokoji pokľakol k svojej posteli, videl som len dva spôsoby, ako sa dostať z môjho utrpenia. Prvým bolo želanie, keby sa bol niekto niekde načiahol ku mne a nejako ma zachránil, alebo druhý – ukončiť svoj vlastný život,“ píše otec Galea.

Bol v takom oslabenom duševnom stave, že sa udrel do brucha a hlavou narazil na stenu, aby sa odpútal od takých myšlienok. Myslel si, že nikto sa oňho nezaujíma – neuvedomil si, že jeho matka prosila Pána, aby ho zachránil.

Záchranné lano

Telefonický hovor jeho babičky, ktorá pozvala jeho sestru Rachel na stretnutie katolíckej mládežníckej skupiny, bol záchranným lanom, ktoré Rob potreboval. Spýtal sa mamy, či by mohol ísť so svojou sestrou. Na tomto stretnutí bol svedkom šťastia ľudí, ktorí milovali Krista, a chcel zažiť ich radosť. Kazateľ skupine povedal, že môžu hovoriť s Ježišom. Rob vyrastal v katolíckom dome, ale nikdy nemal pocit, že Boh má naňho čas.

Napriek tomu to, čo povedal kazateľ, ho prinútilo urobiť niečo neobvyklé. Zatvoril dvere izby a postavil dve stoličky oproti sebe. Rob sedel na jednej a pozval Ježiša, aby si sadol na druhú. Každý deň hovoril s Ježišom, akoby sedel na stoličke oproti nemu – modlil sa a vylieval mu svoje problémy. Na jednom z týchto modlitebných stretnutí už druhá stolička nebolo prázdna.

Niečo ma nechalo zotrvať v tichej modlitbe dlhšie než obvykle, a stalo sa to, lebo Boh prehovoril naspäť ku mne” hovorí vo svojej knihe. Keď otvoril oči, uvidel Ježiša. „Bolo to, ako keby si Duch Svätý zvolil tú správnu chvíľu, aby mi pomohol zbaviť sa vnútornej zúrivosti, osamelosti a ľútosti, ktoré mi zostali v srdci,“ píše.

Kňazstvo

Rob sa ďalej priblížil k Bohu, a hoci sa prvýkrát bránil, nakoniec vstúpil do seminára a v roku 2010 sa stal austrálskym farárom. Spoluzakladal mládežnícke hnutie s názvom Stronger Youth (Silnejšia mládež), stal sa umelcom, ktorý už aj nahráva. Mnohí si budú pamätať, že sa objavil v austrálskej verzii X-Factoru a vystupoval aj na Svetových dňoch mládeže 2019.

Cesta otca Galea od chuligána k hudobníkovi a kňazovi je fascinujúca a Hollywood si to tiež myslí. Filmoví producenti si zakúpili práva na jeho nedávno vydanú knihu Prielom.

Nikdy sa neprestávajte modliť a dúfať

Pozadie tohto vzrušujúceho príbehu je jednou z najdôležitejších správ pre rodičov. Pre všetky tie mamičky a otcov, ktorí si myslia, že niet nádeje na zdanlivo stratené dieťa, je príbeh tohto kňaza nádejou a povzbudením. Pripomína nám to, aby sme sa nikdy neprestávali modliť za svoje deti.

Tip na knihu: Svätosť v rodinách sveta, Krok za krokom k svätosti s Františkom Saleským, Svätá Monika: Moc vytrvalej modlitby. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.