Otec Goyo Hidalgo je katolíckym kňazom pôvodom zo Španielska, ktorý teraz vykonáva svoju kňazskú službu vo farnosti sv. Filomény v Carson v Kalifornii (arcidiecéza Los Angeles).

V júni zažil jednu z „božích náhod“, keď mu chyba pomohla osloviť niekoho v núdzi. Otec Goyo mal v úmysle zavolať farníkovi, ktorému chcel niečo odkázať, ale ten telefón nedvíhal, takže jeho hovor skončil hlasovou schránkou. Zanechal mu teda túto správu: „Tu je otec Goyo. Viem, že si potreboval rozhovor. Som tu.“ Nemal ani potuchy, že nevolal osobe, s ktorou sa chcel spojiť, a neprekvapilo ho, keď mu o dve minúty zazvonil telefón.

Hlas na druhom konci linky však nebol hlasom farníka, o ktorom si myslel, že mu volal, ale neznámy muž, ktorý povedal: „Chcel som dlho hovoriť s kňazom, ale bol som nervózny. Ako ste to vedeli?“ Otec Goyo vo svojom tweete vysvetlil, že jednoducho nevedel, že vytočil nesprávne číslo.

Tweet sa rýchlo šíril po internete a objavil sa aj v správach katolíckych webových stránok po celom svete, ale s niekoľkými novými podrobnosťami. V rozhovore pre rádio 11. júla však otec Goyo veci hlbšie vysvetlil. Najprv povedal, že keď Boh skrze nás pracuje, je to, ako by ste trafili dve muchy jednou ranou, pretože Božia milosť prechádza cez nás a potom sa vracia a ovplyvňuje aj nás. Táto náhoda bola pre neho zmysluplná, pretože sa to stalo v posledný deň služby v jeho prvej farnosti a prechod bol preňho ťažký. Bol v pokušení telefonovať, pretože na druhý deň už aj tak bude mimo, a farníkovi už nebude môcť viac pomôcť.

No napriek tomu zavolal a náhodou vytočil predvoľbu New Yorku namiesto Kalifornie. Osoba na druhej strane sa nachádzala na opačnej strane krajiny. Bol to presne ten človek, ktorému chcel Boh skrze otca Goya poskytnúť rozhovor. “Ten človek sa modlil za znamenie, žeby ho niekto oslovil. Potreboval veľkú duchovnú pomoc ako aj ja, a tak si myslím, že sa Boh určitým spôsobom postaral o nás oboch súčasne, a to tým najúžasnejším spôsobom.

Otec Goyo hovorí, že teraz má nového priateľa v New Yorku – miestneho kňaza, s ktorým nadviazal kontakt cez tú osobu na druhej strane. Hovorí tiež, že svoju dyslexiu vníma v novom svetle (je často príčinou toho, že si zamieňa telefónne čísla). “Moja dyslexia bola vždy … moja chyba, a nepáčilo sa mi to. Teraz sa mi to páči,“ smeje sa.

Medzi mnohými ľuďmi, ktorí odpovedali na tweet, kde sa otec Goyo podelil o túto skúsenosť, sa objavilo niekoľko príbehov o náhode, ktorá pomohla znovuobjaviť vieru po dlhej dobe odpútania sa od Cirkvi. Istá žena sa zverila: „Vrátila som sa do Cirkvi po 10 rokoch po tom, čo som bola presvedčená, že musím navštíviť katolícky kostol. Bola to sobota. Nemala som v úmysle vidieť kňaza. Netušila som, že kostol bol práve otvorený kvôli spovedi a omši. No a tam ma zbadal aj miestny kňaz …

Boh nepochybne používa bežné okolnosti a náhody pri práci s mimoriadnymi vecami. Otec Goyo povedal v rádiu, že rád nazýva Boha „jemným tornádom”, pretože robí úžasné veci, ktorým nemôžeme uveriť bez toho, aby nás nezatlačil do extrému. Nech tento vietor stále rastie v našich životoch!

Tip na knihu: Uzdravený mocou JežišaJeho láska ťa uzdravíČo chce Boh?. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.