Je to neuveriteľný príbeh. V roku 2000 bol 23-ročný poľský muž Tomasz Komenda obvinený zo znásilnenia a vraždy mladého 15-ročného dievčaťa. Napriek tomu, že vinu popieral, uznali ho vinným na základe vedeckého „dôkazu“ – dvaja experti potvrdili, že na tele obete sa našli otlačky zubov, ktoré patrili Komendovi.

Vo väzení zažil mladý muž skutočné peklo. Muži obvinení zo znásilnenia boli obťažovaní, ponižovaní a niekedy dokonca aj mučení spoluväzňami. A Komenda sa nemohol spoliehať na väzenský dozor, ktorý mal zabezpečovať istú ochranu a poriadok. V rozhovore v poľskej TV relácii potvrdil, že väzenskí pracovníci odvracali svoj zrak od situácie vo väzení.

Modlitba k sv. Jánovi Pavlovi II

Keďže nebol schopný nikoho presvedčiť o svojej nevine, hľadal mladý muž pomoc inde. Hoci bol neveriaci, začal sa modliť k sv. Jánovi Pavlovi II. Nad posteľou sa naňho usmieval poľský pápež z fotografie, ktorú mu dala jeho matka. Modlil sa: „Ak si svätý, si s touto dievčinou v nebesiach. Ak ma tam máš vziať, vezmi ma teraz. Ak mám byť slobodný, daruj mi slobodu.“ Šesť mesiacov po tomto svojom výkriku srdca zaklopal policajt na jeho väzenskej cele. Neveril, že tento mladý muž je vinný, a tak mu chcel pomôcť preukázať nevinnosť. Po roku súdnych sporov bol Komenda očistený. „Svätý otec ma vypočul,“ radoval sa. A keď bol prepustený v polovici mája, okamžite sľúbil, že pôjde do Ríma, aby sa poďakoval sv. Jánovi Pavlovi II.

„Len tí, ktorí dodržiavajú svoje slovo, majú rešpekt,“ tvrdí poľské príslovie. A Komenda dodržal slovo. Menej ako mesiac po prepustení z väzenia vstúpil do baziliky sv. Petra v spoločnosti svojej matky a otca a v súkromí sa modlili pred oltárom, kde je pochovaný Ján Pavol II.

Pápeža Františka sa jeho príbeh dotkol

Komenda nevedel, že jeho príbeh sa dostal až do Vatikánu. Pápežský pracovník, arcibiskup Konrad Krajewski, ktorý je tiež Poliak, započul tento príbeh. Čerstvo menovaný kardinál kontaktoval rodinu a pozval ich, aby ho sprevádzali na námestí svätého Petra, kde v stredu organizuje pápež František generálne audiencie.

Božia prozreteľnosť pozná vlastný spôsob, ako robiť veci. A tak sa rodina dostala až k samotnému pápežovi a požiadala o pár slov. František, dotknutý príbehom, ktorý počul, spontánne obdaril Komendu dlhým objatím. Potom požiadal svojho fotografa, aby ho s mladým mužom odfotil.

zdroj: Aleteia

Tip na knihu: 26 apoštolov ruženca, Asia Bibi: Konečne na slobode!, Poraziť diabla skrze Ježiša. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.