Zjavenie Boha v každodennom živote

Slávnosť Pánovho zjavenia nám pripomína zjavenie Boha v dejinách ľudstva. Pred 2000 rokmi šli traja králi za hviezdou až k tvári Boha, ale čo to znamená pre nás a naše životy tu a teraz?

Žil som viac ako desať rokov v popieraní existencie Boha a veriacich som nebral vážne. Môj postoj k Bohu bol odrazom názoru, ktorý som prebral z domáceho prostredia a hodín náboženstva. Predstavoval som si ho ako toho, čo pozerá dolu, hrozí prstom a vo chvíli spáchania hriechu buráca a trestá.

Dnes si uvedomujem, že taký Boh neexistuje. Po prvé, Boh nepozerá na nás zhora, ale je v našom každodennom živote, v našich úspechoch i problémoch. Je Bohom lásky a radosti, ktorý nás v čase hriechu nekarhá a ani netresce, ale ako dobrý Otec nám podáva svoju ruku, objíma a odpúšťa.

Choroba dieťaťa nie je trest

Odkiaľ pochádza moja premena a istota o existencii takéhoto Boha? Z jeho hmatateľnej prítomnosti v mojom živote a mojej rodine. Jeho pôsobenie som zažil mnohokrát, nie je možné popísať všetky situácie. Budem s vami zdieľať pôsobenie, ktoré sa vrylo do môjho srdca a je akoby hviezdou pre mňa (tou, za ktorou šli mudrci), a na ktorú sa pozerám v náročnejších chvíľach, keď strácam Ježiša spred svojich očí.

Bolo to pred viac ako 1,5 rokom v noci, keď sa narodila naša prvá dcéra. Amelka sa narodila s podozrením na zápal pľúc a podstúpila antibiotickú liečbu. Ako som pozoroval svoje dieťa narodené iba niekoľko hodín pripojené na kyslík a vystavené veľkému počtu vyšetrení, vykríkol som zo svojho vnútra k Bohu. Najprv v nemocnici a neskôr večer doma v Mokotowe.

Držal som drobnú ruku mojej dcéry, modlil som sa za jej zdravie a múdrosť pre lekárov. Keď som sa vrátil ten večer domov, cítil som sa bezmocný a zmáhal ma smútok smerom k Bohu, že táto malá nevinná dievčina musí zažiť takéto skúsenosti už na začiatku svojho pozemského života. Zakričal som: “Ty si dobrý Boh, Boh lásky, ty si ma toľkokrát zachránil. Prosím za zdravie pre Amelku a za múdrosť lekárov.”

Zázrak každý deň

Hneď nato ma naplnil pokoj, bolesť hlavy spôsobená únavou a extrémnymi emóciami ustala a moja bezmocnosť a hnev z celej situácie sa zmenil na istotu, že Amelka sa rýchlo zotaví. Čo sa stalo ďalej? Zápal pľúc sa ukázal nakoniec iba ako infekcia, ktorá sa po pár dňoch úplne stratila a ja som zostal s “úžasnou” skúsenosťou otcovskej lásky. Božej a aj mojej. Často čakajúc na zásahy a Božie zjavenia v našom živote hľadáme skvelé, veľkolepé veci a zážitky. A on najčastejšie prichádza ako jemný vánok prinášajúci pokoj, radosť a lásku. Malé a aj väčšie zázraky sa dejú každý deň.

Tip na knihu: Milovaná taká, aká si, Odvážna v Bohu, Bohom vyslobodená. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.