Je pomerne jednoduché veriť v existenciu anjelov, ale uvedomujeme si ich existenciu v našom každodennom živote? Pozývame tieto duchovné stvorenia, aby nás sprevádzali na našej každodennej ceste? 

Boh stvoril anjelov, aby boli jeho duchovnými poslami vo svete, a okrem ohlasovania významných udalostí, akým bolo narodenie Mesiáša, majú poslanie byť s nami a chrániť nás pred duchovným nebezpečenstvom. Ich práca je často skrytá, ale to neznamená, že si nemôžeme všimnúť ich pôsobenie. Niekedy môžeme vidieť ich činnosť buď to v nebeských vnuknutiach v našej duši, alebo vo chvíľach, keď sme na poslednú chvíľu zachránení pred nebezpečenstvom. Nech už to je akékoľvek, anjeli sú skutoční a starajú sa o naše duchovné a fyzické blaho. 

V knihe The Glories of the Catholic Church (Slávy katolíckej cirkvi) z 19. storočia autor uvažuje o realite anjelov a pripomína príbeh človeka, ktorý sa pokúsil premýšľať nad všetkými anjelmi na tomto svete.

Istá svätá osoba jedného dňa stála pri okne do preplnenej ulice a zostala zrazu ohromená lúčom božského svetla, cez ktoré videla, ako ľudia žijú v takmer úplnej zábudnutosti od duchovných vecí … Koľko anjelov kráča popri týchto úbohých ľudí, povedala, a napriek tomu na nich nikto nemyslí. Táto úvaha ju veľmi ovplyvnila, a preto zašla na jarmok, ktorý sa konal v blízkom okolí, aby vnútorne vzdala úctu anjelom, o ktorých vedela, že tam budú v hojnom počte v spoločnosti tých, o ktorých sa starali, a ktorí si ich celkom nevšímali. Hľa, prax hodná napodobňovania!

Autor nás potom povzbudzuje, aby sme zdravili týchto neviditeľných anjelov počas našej každodennej práce.

Keď prechádzate mestom, vnútorne pozdravte anjelov tých ľudí, ktorých stretnete. Keď kráčate do prírody, vzdávajte úctu týmto požehnaným duchom … Keď vstupujete do kostola alebo na verejné zhromaždenie, nech vám svätá viera ukáže prítomnosť anjelov. Keď sa vydávate na cestu, rozprávajte sa anjelmi tých, ktorí cestujú s vami. Ak ste medzi svojimi priateľmi, z času na čas oslovte ich anjelov – a keď ste sami, hovorte s týmito požehnanými duchmi a bavte sa s nimi.

To môže radikálne zmeniť náš pohľad na svet a otvoriť nám skrytú realitu, ktorú v tomto živote možno nikdy neuvidíme. Náš svet je plný tvorov, viditeľných aj neviditeľných. Ak sme si vedomí tejto skutočnosti každý deň, naše oči sa budú inak pozerať na ľudí, s ktorými sa stretávame. Anjeli sú medzi nami a za mnoho zo svojho života vďačíme ich ochrane a starostlivosti.

zdroj: Aleteia

Tip na knihu: Anjeli vo videniach veľkých mystičiek, 100 modlitieb k anjelom. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.