Diabolské triky sú univerzálne. Všetci, ktorí sa modlia tak alebo inak, sa s nimi stretávajú. Pokušiteľ urobí všetko, aby odvrátil človeka od modlitby. Je tak prešibaný, že niekedy je skutočne ťažké odolať pokušeniu. Otvorme oči doširoka a pokúsme sa odhaliť jeho klamstvá a nedovoliť mu zvíťaziť. Tu je niekoľko rád, ako sa vyhnúť takýmto pasciam a modliť sa v pokoji.

Pasca č. 1: Tvoja modlitba nebude mať žiaden účinok

Podľa všeobecne uznávaných kritérií neslúži modlitba v skutočnosti ničomu. Z ľudského hľadiska je modlitba stratou času. A toto je tajomstvo mníchov a mníšok: prečo sú na svete muži a ženy, ktorí každý deň trávia v modlitbe? Ich život zasvätený Bohu je v očiach mnohých len mrhaním času. Robíme presne tú istú chybu, keď sa vzdáme modlitby a vysvetľujeme to nadbytkom práce. Namiesto dodržiavania logiky lásky prijímame logiku výkonu. Ak sa podrobne pozrieme na naše životy, všimneme si, že to najmenej užitočné môže byť tiež to najcennejšie: objímať dieťa v náručí, bozkávať manžela, mať pred očami krásnu krajinu. Je to podobné ako s modlitbou. Vyzerá to úplne „k ničomu“, ale je to absolútne nevyhnutné.

Pasca č. 2: Nevieš sa modliť

Pokušiteľ znásobuje argumenty, ktoré nám neodvratne dokazujú, že modlitba je pre nás príliš komplikovaná, akoby to bola úloha pre špecialistov, ktorí sa osobitne pripravujú skôr, než sa začnú modliť a pod. Nevieme sa modliť, to je pravda. Naša modlitba je plná rozptýlenia, nevernosti, diskrétnych pokusov hľadať seba a tisíce ďalších nedokonalostí. A čo toto? Keď otec drží malé dieťa v náručí, ktoré začína rozprávať a usmievať sa… vari ho odloží so slovami: „Budeš so mnou hovoriť, až keď sa naučíš hovoriť.“? Samozrejme nie! Naopak, týmto nepríjemným bľabotaním ho dojíma a uchvacuje. Ak takto takto reaguje otec na zemi, o čo viac potom Boh Otec!

Pasca č. 3: Budeš sa modliť, až keď si nájdeš čas

Jedna vec je istá. Ak si počkáme, kým nenájdeme ten pravý čas na modlitbu, nezačneme sa modliť, pretože vždy treba urobiť tisíce ďalších naliehavých vecí. Ak sa budeme modliť v daný deň, ale nestanovíme si konkrétny čas, existuje riziko, že pôjdeme spať bez toho, aby sme sa čo len minútu pomodlili. Niekto, kto sa pravidelne modlí, nie je ten, kto má veľa voľného času, ale ten, kto sa rozhodne venovať čas modlitbe. Je to otázka voľby. Aké sú naše priority? Chceme dať modlitbu do centra nášho života alebo to vnímame ako luxus? Ak je to pre nás to najdôležitejšie, zaujme to prvé miesto v našom dennom rozvrhu. 

Pasca č. 4: Tvoja práca je tvojou modlitbou

Diabol šepká do nášho ucha: „Ak dáš celé svoje srdce do práce a ponúkneš ho Bohu, nemusíš sa modliť.“ Je pravda, že modlitba nie je jediný spôsob, ako sa postaviť do Božej prítomnosti, byť mu blízko a slúžiť mu. To by znamenalo, že s Bohom môžeme stráviť iba malú časť dňa. Nemôžeme sa však neustále modliť, pokiaľ sa modlíme vo vybraných časoch s úmyslom modliť sa. Dokážeme sa modliť skrze prácu za predpokladu, že sa každý deň modlíme aj mimo práce.

zdroj: Aleteia

Tip na knihu: Modlitba, naša najhlbšia túžba, Príď a uzdrav nás!, Pane, príď mi na pomoc. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.