Otec Thomas Uzhunnalil, kňaz, ktorého teroristi z Jemenu uniesli v roku 2016 a držali v zajatí 18 mesiacov, uviedol, že bol schopný vytrvať len vďaka modlitbám všetkých, ktorí sa zaňho modlili. “Modlitba je najlepšou vecou, ktorú nám Boh dal a môžeme ňou získať všetko. Odovzdal som sa do Pánovej vôle počas zajatia a modlil som sa k Nemu, aby ma čoskoro prepustili, ale tiež som ho prosil, aby mi dal milosť dokončiť poslanie, ktoré mi naplánoval.”

Saleziánsky misionár Uzhunnalil sa prvýkrát dostal do pozornosti sveta, keď ho 4. marca 2016 uniesli počas útoku na Misionársky charitatívny dom v Adene (Jemen). Počas útoku zahynulo 16 ľudí vrátane štyroch sestier. Jeho meno sa dostalo do povedomia, keď sa rozšírili správy o tom, že mal byť ukrižovaný na Veľký piatok, čo bolo neskôr vyvrátené. Internetom kolovalo množstvo fotografií a videí, ktoré zobrazovali Uzhunnalila vychudnutého a zarasteného. Prosil o pomoc a prepustenie, pričom povedal, že sa mu zdravie zhoršuje a potrebuje hospitalizáciu. Vláda Ománu a Svätej stolice pracovala na prepustení kňaza. Podarilo sa ho oslobodiť 12. septembra 2017.

V rozhovore si kňaz spomenul na vlastnú skúsenosť, ktorú v Jemene zažil. “Kostoly v Jemene boli napadnuté a vyrabované vandalmi, hoci v dňoch pred mojím unesením sa situácia trochu stabilizovala.” Avšak ráno 4. marca 2016, keď sa modlil v kaplnke Misionárov lásky, počul zvonka streľbu. Videl džihádistov, ako zabili štyri sestry. “Modlil som sa k Božiemu milosrdenstvu za sestry, ktoré tam zomreli, a tiež za tých, ktorí ich zabili. Potom mi prikázali, aby som vyšiel von a spýtali sa ma, či som moslim. Povedal som im, že nie, ale že som kresťan. A hodili ma na zadné sedadlo auta. O niečo neskôr znovu otvorili dvere a hodili dnu niečo z kovu zabalené do akejsi látky. Vedel som, že to bol svätostánok, ktorý mali sestry v kaplnke,” dodal.

Hoci útočníci Uzhunnalilovi fyzicky neublížili, utrpel psychické muky. “Všetko okolo mňa odstránili, nechali mi len trochu vody a jedla,” spomenul. Počas celej tej doby sa presúvali z miesta na miesto asi päť alebo šesťkráť, pričom nikdy nevedel presné miesto, kde sa nachádza. Takto bol 18 mesiacoch v zajatí, pričom sa modlil za vytrvalosť. “Práve vďaka všetkým, ktorí sa za mňa modlili, som bol schopný vydržať to, čím som prechádzal. Nie kvôli mojej osobnosti, ale kvôli modlitbám mojich bratov a sestier vo viere,” povedal. Uzhunnalil sa však počas svojho zajatia spoliehal aj na osobnú modlitbu.

“Každý deň som modlil Anjel Pána, tri alebo štyri ružence, Otče náš, Zdravas’ Mária a Sláva za sestry, ktoré zahynuli pod rukami teroristov. Takisto korunku Božieho milosrdenstva, meditoval som o krížovej ceste a duchovne som slávil svätú omšu – nemal som pritom žiadny chlieb alebo víno a modlitby som odriekal spamäti. Modlil som sa tých, čo ma zajali a ďakoval Bohu za semiačko dobroty, ktoré zostalo ešte v ich srdciach. Vďaka Bohu, necítim žiadne zranenie alebo nenávisť k nim,” dodal.

Boh vedel všetko, čo sa má udiať, pretože ma mali na začiatku zabiť, ale neurobili to. Nechali ma nažive, aj keď som povedal, že som kresťan. Teraz som slobodný a svedčím o tom, že Boh je živý, vypočul naše modlitby a odpovedal na ne. Som svedkom sily modlitby,” povedal kňaz.

Po jeho prepustení 12. septembra 2017 sa stretol s pápežom Františkom v ‘mimoriadne emocionálnej chvíľke’. “Počas stretnutia s pápežom Francisem som plakal a poďakoval som mu za modlitby, ktoré sa za mňa modlil, a za jeho výzvu, aby sa za mňa ľudia modlili.

Uzhunnalil povzbudil takto všetkých kresťanov, ktorí dnes trpia prenasledovaním, aby boli neochvejní v modlitbe a vo viere v Boha. V súčasnosti žije v Bangalore v Indii, pretože Jemen je stále vo vojne. Uisťuje však, že je pripravený vrátiť sa do krajiny, ‘ak to bude Božia vôľa.’

Tip na knihu: Modlitba, naša najhlbšia túžbaPane, príď mi na pomoc, Svätý Júda Tadeáš – veľký pomocník v ťažkých chvíľach. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.