Ľudovít a Zelia Martinovi sú svätí, ktorí vychovali sväté deti. Možno by sme mohli vypočuť ich rady?

Má vaše dieťa problémy s dodržiavaním disciplíny? Vaše deti napodobňujú všetky vaše zlé návyky? Máte strach, že vaše batoľa je náchylné k hnevlivým prejavom? Nie ste sami. Svätí Ľudovít a Zelia Martinovi, rodičia svätej Terezky z Lisieux, mali rovnaké problémy a tiež museli rozoznať, ako postupovať.

Samozrejme, že sa ukázali ako svätí rodičia svätých detí, ale byť rodičom tiež nebolo pre nich ľahké a nemali vždy správne odpovede. Boli pretrvávajúce, no vždy sa snažili uspokojovať potreby svojich detí a privádzali ich do láskyplnej rodiny.

Tu je päť užitočných tipov pre rodičov od Ľudovíta a Zelie, rodičov „Little Flower“, ktoré nám môžu pomôcť, keď sa snažíme vychovávať deti cnostne v dnešnom svete.

1. Od začiatku obetujte každé z vašich detí Bohu

Zelia mala zvyk obetovať svoje deti Bohu. Ihneď po narodení každého dieťaťa povedala nasledujúcu modlitbu :

“Pane, daj mi milosť, aby toto dieťa mohlo byť oddané tebe a že nič nemôže znečistiť čistotu jeho duše.”

Hoci ovocie tejto obety nebolo okamžite viditeľné, možno vidieť, že od začiatku vedela, ako chce vychovať svoje deti. Chcela, aby sa všetky jej deti stali svätými, ale nečakala so zloženými rukami, intenzívne a od začiatku na tom pracovala. Vedela, že je najlepšie začať ihneď.

2. Milujte svoje deti a prejavte im veľa citov

Je ľahké zabudnúť, koľko detí potrebuje lásku a že jej potrebujú veľa. Ľudovít a Zelia mali veľkú lásku k svojim deťom a uistili sa, že deti o tom vedia. Celina Martin napísala o svojom otcovi :

“Na seba bol nesmierne prísny, no pre nás bol vždy krehký. Jeho srdce bolo pre nás mimoriadne citlivé. Žil len pre nás. Srdce žiadnej matky by nebolo schopné prekonať jeho srdce.”

Jedným z Ľudovítových spôsobov vyjadrovania citov bolo dať svojim deťom zdrobnelé prezývky, ktoré svedčili o jeho osobitnej láske ku každej z dcér. Máriu volal “diamantíkom”, Paulínu “perlička”, Celinu “umeleckým dielkom”, Leonie “srdiečkom” a Terezku “princezná” alebo “kvietok”.

3. Nevzdávajte sa, ak je vaše dieťa náročné na výchovu

Zelia upokojila svojho brata v liste, aby sa nebál, keď mu bolo ťažké zaobchádzať s jeho malým dieťaťom.

“Neboj sa, že tvoja malá Jeanne má zlé a ťažké dni. To jej nebráni stať sa ideálnym dieťaťom alebo dokonca ešte lepšie tvojou potechou. Spomínam si, že predtým, keď bola Paulina mladšia o dva roky, robila vo vzdore to isté a ako som mala strach, tak teraz je to moja najlepšia dcéra. Musím však povedať, že som jej to nenechala prejsť iba tak, a aj keď bola malá, nič jej neprešlo beztrestne.”

Paulina nebola jediným dieťaťom v rodine Martinových, ktorá hnevala svojich rodičov. Obe ďalšie dievčatá, Terezka a jej sestra Leonie veľmi znepokojovali Zeliu. Avšak spolu so svojím manželom neprestala vo svojom vzdelávacom úsilí, aj keď sa ich práca vtedy zdala neúspešná.

4. Buďte príkladom lásky pre vaše deti

Naše deti sledujú každý náš pohyb – dobrý aj zlý. Ľudovít a Zelia urobili všetko pre to, aby dali svojim deťom príklad o tom, ako zaobchádzať s ostatnými. Celina opísala, ako bol jej otec trpezlivý s ostatnými, dokonca aj keď s ním zaobchádzali nešťastne.

“Raz odišiel so mnou, aby si vyzdvihol nájomné od nájomcu domu. Bolo to na hlavnej ulici Lisiuex. Žena odmietla zaplatiť a bežala za ním a kričala urážky. Bola som vystrašená, ale otec zostal pokojný a vôbec nereagoval a neskôr sa s ňou stretol a veci vybavil v pokoji.”

Ako môžeme očakávať, že naše deti budú trpezlivé a láskavé k ostatným, keď nie sme pre nich prvý príklad?

5. Hrajte sa so svojimi deťmi

V dnešnej dobe je také ľahké dať svoje dieťa pred obrazovku televízora a sotva sa s ním niekto zahrá. Naše deti však potrebujú našu pozornosť, dokonca aj v hre. Celina napísala o svojej matke: ”Dokonca sa s nami vždy ochotne hrala a riskovala, že jej pracovný deň bude predĺžený až do polnoci alebo ešte viac.”

Ľudovít sa taktiež pripojil k hrám, často robil malé hračky pre svoje deti, vymýšľal hry a spieval s nimi piesne a čítal knihy.

Tip na knihu: Svätosť v rodinách svetaUlmovciPosledný boj o rodinu. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.