To je dôležitá otázka. Pre mnohých ľudí nie je ľahké ísť na spoveď a vyznať kňazovi hriechy. Je to náročná výzva, ale tí, ktorí k nej pristupujú pravidelne, potvrdia, že každé stretnutie s Ježišom v tejto sviatosti je mimoriadnou a veľmi potrebnou skúsenosťou.

Je úžasné cítiť, že Pán Boh nás miluje. Keď sa s ním priatelíme, cítime sa šťastní a pochopení, prijímaní a milovaní.

O toto všetko nás pripravuje hriech, ktorý spôsobuje, že sa vzďaľujeme od Božej lásky. Keď páchame hriech, odvraciame sa od Boha. No on na nás stále pozerá s láskou a čaká nás, hoci my niekedy jeho priateľstvo odmietame.

Sviatosť pokánia (alebo tiež sviatosť zmierenia či svätá spoveď) je stretnutie s Priateľom, ktorý nás miluje a chce nám odpustiť všetko zlé, čo sme urobili. Nechce sa nám posmievať, poukazovať na naše zlé stránky alebo nás trestať. Chce nám odpustiť a opäť nám pripomenúť, ako veľmi nás miluje. Prijíma a považuje nás za svojich vzácnych priateľov, hoci nie vždy sa správame tak, ako by chcel. Na spoveď ideme preto, aby sme opäť pocítili Božiu lásku. Je to teda sviatosť radosti.

V spovednici zastupuje Pána Ježiša kňaz. To on v Ježišovom mene počúva naše hriechy a udeľuje nám rozhrešenie, čiže odovzdáva nám tú krásnu správu, že Boh nám odpúšťa. To je jedna z najúžasnejších vecí, akú možno počuť. Úlohou kňaza je pomôcť človeku, ktorý sa spovedá, aby posúdil, čo hriech je a čo ním nie je. Ak máte nejaké pochybnosti, vždy sa môžete obrátiť na spovedníka. Veľmi dôležité je aj to, že kňaz musí zachovať spovedné tajomstvo, to znamená, že nesmie nikomu − absolútne nikomu − prezradiť, čo v spovednici počul. Môžete mu teda pokojne povedať o všetkom − nič z toho nikomu neprezradí.

Kňaz nám tiež môže poradiť napríklad v tom, ako sa v budúcnosti vyhnúť chybám alebo ako konať viac dobra. Stojí za to počúvať jeho rady.

Tento úryvok pochádza z knihy Spytovanie svedomia pre deti s Carlom Acutisom, ktorú si môžete kúpiť na Zachej.sk.

Ďalšie tipy na knihy: