Paraguajom otriasli správy o 54-ročnom pacientovi s koronavírusom, ktorý zomrel s ružencom v ruke, ale ešte predtým stihol napísať svojej rodine dojemný list. Redaktorom španielskeho vydania Aleteia sa podarilo osloviť lekárov, ktorí sa o neho starali, a jeho príbeh zverejnili.

54-ročný muž prehral svoj boj s koronavírusom 26. novembra tohto roku. Prišiel na infekčné oddelenie Národného ústavu respiračných a environmentálnych chorôb v Asuncióne, hlavnom meste Paraguaja. Bohužiaľ, nestihol sa rozlúčiť so svojimi najbližšími. Stihol napísať iba list, ktorý sa dotýka každého srdca. Toto je jeden z tisícov príbehov ľudí, ktorí prišli o život kvôli COVIDu-19. Okrem toho, svedectvo o viere tohto muža a jeho neuveriteľnej vôli žiť urobili veľký dojem na lekárov, ktorí sa oňho starali. Smrť muža ohromne dojala lekára Carlosa Moríniga, ktorý ho liečil. Preto sa rozhodol odhaliť podrobnosti tohto jedinečného boja o život, ktorý viedol jeho intubovaný pacient. To všetko sa stalo za prítomnosti zdravotníkov.

Hovorí: “Keď sme pacienta intubovali, celý čas držal v ruke ruženec. Nesnažili sme sa mu ho vziať, pretože mu dodával silu. Bol to človek veľkej viery, ktorý sa kŕčovito držal pri živote a daroval nám veľa pokoja.

Morínigo zdôraznil, že „s prenikavým smútkom a pocitom ťažkosti v srdci“ pristúpili k odpojeniu pacienta od prístroja a v tichosti zabalili jeho osobné veci.

Jedna zo sestier si spomenula, že pacient zanechal svojej rodine list a ten mi aj odovzdala. Pri čítaní som nedokázal zadržať svoje emócie,“ dodal Carlos Morínigo. Bol to list, ktorý sa dotkol celého Paraguaja. Pacient zostal týždeň na mieste špeciálne vyhradenom pre pacientov s koronavírusom. Po získaní súhlasu členov rodiny sa lekár rozhodol zdieľať tento list:

V súčasnosti sme svedkami mnohých zložitých situácií, ale príbeh tohto muža bol iný a ovplyvňuje nás zvláštnym spôsobom,” vysvetľuje lekár.

List, ktorý pacient napísal, zdieľal lekár na svojej sociálnej sieti. Týmto spôsobom chcel zvýšiť povedomie o koronavíruse a vzbudiť opatrnosť u Paraguajčanov. “Apelujem na svojich krajanov, aby jednoducho milovali život. Len buďte opatrní, dodržiavajte hygienické opatrenia. Táto choroba predstavuje nevyčísliteľné škody,” varoval lekár vo svojom odkaze, ku ktorému priložil list svojho pacienta. Tu je jeho znenie:

Mojej milovanej a mojim deťom: padlo rozhodnutie intubovať. Moje telo nereaguje, dúfam, že sa zobudím a vrátim sa k vám všetkým, ktorých milujem tak ako aj predtým. Mojej mame: chcem, aby si vedela, že si najdôležitejšou osobou v mojom živote. Prepáč, že ti to už nedokážem. Mojim sestrám: veľmi vás ľúbim a vždy vás budem milovať za všetko, čo ste pre mňa urobili. Ďakujem všetkým ľuďom, pre ktorých som niečo znamenal. Znova sa zobudím: ak Boh dá. Ak dôjde k najhoršiemu, dúfam, že mi odpustíte a urobíte všetko pre to, aby ste to vysvetlili vašim deťom. Budem vás vždy milovať. 

Rozhodnutím rodiny sa osobné údaje pacienta nezverejnili.

zdroj: Aleteia

Tip na knihu: Keď zomrie náš milovaný, Modlitby za uzdravenie a oslobodenie rodín, Pane, príď mi na pomoc. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.