Po mnoho rokov sa skupiny rodičov, lekárov a nezávislých umelcov zaujímajú o to, ako celému svetu predstaviť svet dieťaťa trpiaceho autizmom. Existujú fotografie, obrázky, farebné opisy, porovnania či prirovnania. Medzi inými poznáme okrem absurdných mýtov (ako napríklad tie, že choroba je dôsledkom vakcinácie) aj niekoľko zlých názorov o autizme. My, obyčajní ľudia, nevieme takmer nič o ich svete.

Často aj v kostole na svätých omšiach netušiac, že pozeráme na dieťa autistu, vyjadríme o ňom názor, aké je neslušné, nevychované a necitlivé k vlastným rodičom, keďže sa často nedá objať, utíšiť, dohovoriť si. 

Dieťa s autizmom je často charakterizované ako utiahnuté, tiché, fyzicky oslabené, no na druhej strane mimoriadne tvrdohlavé a inteligentné. Väčšina z nich vyžaduje stereotyp vo svojom konaní a živote, ale nikdy sme nemali možnosť toto tvrdenie úplne overiť. Akých ich teda Boh stvoril?

Keď telo odmieta poslúchať …

Stáva sa, že človek, ktorému autizmus sťažuje verbálnu komunikáciu, hľadá spôsoby, ako sa odhaliť druhým. Pretože aj keď telo odmieta poslúchať, neznamená to, že jeho myseľ je tiež neposlušná. Možným potvrdením tejto tézy je list, ktorý napísal dospievajúci Kuba z Przybędzy, pacient s autizmom, ktorý komunikuje s ostatnými výlučne a iba prostredníctvom písomných správ. Napísal list svojim spolužiakom z triedy, kde sa vyjadril pre seba jedinečným spôsobom o tom, čo dokáže a ako sa cíti.

„Milá trieda a celá škola

Mám Vás rád a často na Vás doma myslím. Ste milí a pripravení mi poskytnúť pomoc. Budete mi chýbať po základnej škole.

Pre mňa je autizmus estetickou poruchou. Myslím tým – robíte niečo iné, ako chcete – napríklad skáčete a nechcete skákať. Ale vy skáčete, pretože musíte, aj keď viete, že to vyzerá hlúpo. Vo všeobecnosti je estetika dôležitá. Nemám rád neporiadok, preto zatváram vaše peračníky na vyučovaní a cez prestávky ukladám Vaše topánky.

A teraz vám poviem, v čom mi autizmus pomáha. Mám dobrú pamäť, rýchlo čítam. Môžem prečítať knihu za hodinu.

Čo je pre mňa dôležité? Je dôležité pomôcť mi v rôznych situáciách, napríklad, keď mám zlú náladu alebo sa cítim zle. Potom sa správam hlúpo – kričím, behám, zapchávam si uši. Prosím, nedívajte sa na mňa potom, lebo sa veľmi hanbím.

Zdravím vás!

Kuba

Tip na knihu: Chlapec, ktorý sa stretol s Ježišom, Svätosť v rodinách sveta, Milovaná taká, aká si. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.