Je dobre známe, že kapucín zo San Giovanni Rotondo zažil ťažké skúšky, ale aj veľa humoru. Nie každý je známy svojim úžasným zmyslom pre humor tak ako on!

Pozri sa, kde si to behal!

Jeden muž odišiel do San Giovanni Rotondo, aby tam stretol Pátra Pia, ale na mieste bol taký dav, že sa s ním nestretol, musel ísť domov. Avšak, keď sa vymanil z kláštora, pocítil nádhernú vôňu pochádzajúcu zo stigiem mnícha a cítil sa veľmi osviežujúco a plný novej sily.

O pár mesiacov neskôr pocítil rovnakú príjemnú vôňu ako prechádzal po horách. Odmlčal sa a na chvíľu upadol do extázy a vdychoval príjemnú arómu. Keď znova získal zmysly, videl, že je tesne nad priepasťou a ak by sa nezastavil pre pútavú vôňu, ktorá ho “zabrzdila” – išiel by dopredu rovno do priepasti.

On sa rozhodol ísť okamžite do San Giovanni Rotondo, aby poďakoval Pátrovi Piovi za záchranu. Keď prišiel do kláštora, Páter Pio, ktorý ho predtým nikdy nevidel, mu povedal s úsmevom: “Synu môj! Pozri sa, kde si to behal!”

Pod matracom

Žena trpela strašnými migrénami do tej miery, že sa rozhodla dať pod vankúš fotografiu Pátra Pia, dúfajúc, že ​​bolesť ustúpi. Trvalo to niekoľko týždňov a bolesť ju naďalej znepokojovala. Napokon, s naozaj talianskym temperamentom, vykríkla: “Otec Pio! Keďže si ma nechcel oslobodiť od bolesti, dám ťa za trest pod matrac!”

Po niekoľkých mesiacoch odišla do San Giovanni Rotondo, aby sa vyznala otcovi Piovi. Sotva kľačala pred spovedníkom, mních sa na ňu prísne pozrel, prudko sa postavil a veľkou silou zabuchol dvere spovednice. Žena bola šokovaná, násilná reakcia ju úplne zarazila. Nemohla dostať slovo zo seba. Po krátkej dobe sa dvere opäť otvorili a Páter s úsmevom povedal: “Toto sa ti nepáčilo, však? Taktiež sa mi nepáčilo, že si ma dala pod matrac!”

Rada Pátra Pia

Argentínsky kňaz počul toľko o radách Pátra Pia, že sa rozhodol ísť do Talianska, aby dostal od neho niektoré užitočné odporúčania, ktoré mu ukážu duchovnú cestu. Keď prišiel, vyznal sa Pátrovi Piovi a vrátil sa do krajiny bez akéhokoľvek smeru.

Bol tak sklamaný, že cítil potrebu všetkým povedať o tom. Sťažoval sa: “Nerozumiem, prečo mi Páter Pio nepovedal nič. A práve iba pre neho som išiel až z Argentíny! Koniec koncov, otec Pio číta vo svedomí každého človeka a vedel dobre, že som prišiel a dúfal, že dostanem nejaké tipy!”

Sťažoval sa toľko, že jeho farníci začali premýšľať nad touto vecou a spýtali sa ho: “Otče, ste si istý, že Vám Páter Pio nič nepovedal? Alebo možno urobil nejaké nezvyčajné gesto?”

Kňaz zamyslený si nakoniec spomenul, že Páter Pio urobil naozaj podivné gesto – požehnal ho znakom kríža veľmi pomaly, do tej miery, že si myslel, že to nikdy neskončí.

“To je jeho rada!” vykríkli farníci. “Keď nám požehnávate, Otče, robíte to tak rýchlo, že Vaše gesto je skôr ako nejaké pokrútenie rukou než znak kríža.” Kňaz bol potešený. Nakoniec, otec Pio, veľmi originálnym spôsobom a dal usmernenie o ktoré žiadal.

 Strážca a zlodeji

“Zlodeji vyčíňali v jednom z rímskych okresov. Z tohto dôvodu sa jeden z obyvateľov obával ísť k otcovi Piovi. Napriek všetkému sa rozhodol ísť na cestu, ale predtým sa dohodol s otcom Piom: “Otče, idem k tebe, ale ty sa postaráš o môj dom …”.

Keď sa ocitol v San Giovanni Rotondo, vyznal sa v spovedi Pátrovi Piovi. Nasledujúci deň sa k nemu priblížil, aby ho pozdravil, ale bol napomenutý: “Si stále tu? Prelievam toľko potu, pretože neustále držím tvoje dvere! ”

Riman sa ihneď vydal na cestu, nechápal, čo mu Páter Pio chcel povedať. Keď prišiel, ihneď videl, ako sa vrátil domov, že sa zlodejom podarilo prelomiť zámok, v dome však nič nechýbalo.

Topánka

Muž trpel obrovskými bolesťami zubov. Bolesť pretrvávala a on bol taký ubolený, že jeho manželka mu povedala: “Prečo sa nemodlíš s Pátrom Piom, aby ti pomohol z bolesti? Máš tu jeho obrázok, modli sa. ” Manžel zúril. “Bolí to tak veľmi a musím sa len pomodliť?” Chytil si topánku, ktorá ležala blízko jeho ruky a hodila ju na Piov obrázok so všetkou silou.

O niekoľko mesiacov neskôr sa jeho manželke podarilo presvedčiť ho, aby sa vydal za Pátrom Piom do San Giovanni Rotondo. Muž kľačal pri spovedi a vyznával všetky hriechy na ktoré si spomenul. Páter Pio sa ho spýtal: “Už si na nič nespomínaš?” “Nič,” odpovedal muž. “Nič viac? A čo topánka, ktorú si mi hodil do tváre? ”

Veľké, veľké požehnanie

Piova duchovná dcéra zostala v San Giovanni Rotondo tri týždne. Nechcela sa vrátiť domov do Švajčiarska bez spovede, ale nemohla sa k nemu dostať. Bola veľmi smutná. Spomenula si však, že Páter Pio požehnával veriacich z okna svojej cely každý deň.

Rozhodla sa, že pred odchodom aspoň dostane požehnanie. Šla do kláštora čo najskôr a na ceste si zopakovala: “Chcem získať veľké, veľké požehnanie pre seba.” Keď prišla do kláštora, uvidela ľudí, ktorí sa z neho vracali. Ľudia pomaly odchádzali. Páter Pio už požehnal veriacich. Pozdravil všetkých, mával z okna vreckovkou a potom odišiel.

Skupina žien, ktoré sa modlili ruženec, potvrdili, že nie je na čo čakať. Žena sa však neodvrátila a kľakla si na zem a opakovala si: “Nie je to nič, len chcem veľké, veľké požehnanie pre seba.”

Po niekoľkých minútach sa okno otvorilo a Páter Pio znovu požehnal a pozdravil veriacich, pričom namiesto vreckovky vytiahol plachtu. Všetci sa začali smiať. Jedna z žien povedala: “Páter Pio je blázon!” Ale duchovná dcéra Pátra upadla do sĺz, pretože vedela, že toto “veľké, veľké požehnanie” bolo určené len pre ňu.

Myslíš, že si ju vezmem ja za ženu?

Otec Pio slúžil sobášnu omšu. Pri hlavnej pasáži ceremónie nebol mladý manžel schopný povedať “áno” kvôli svojim emóciám.

Páter na chvíľu čakal a snažil sa ho povzbudiť úsmevom. Vidiac však, že všetko jeho úsilie neprišlo k ničomu, povedal nahlas: “Povedz už áno. Alebo si myslíš, že si ju vezmem ja za ženu? ”

Tip na knihu: 365 dní s Pátrom Piom,Páter Pio a očistec. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.