Na olympijských hrách v roku 2016 získal známy jamajský šprintér Usain Bolt zlato v typicky dynamickom a preňho zdanlivo nie namáhavom šprinte na 100 m. Bolo to jeho tretie olympijské stretnutie, tentokrát v Rio de Janeiro, čím sa stal prvým športovcom, ktorý vyhral tri zlaté olympijské medaily po sebe v disciplíne šprint na 100 metrov.

Boltov raketový nástup bol pokračovaním rovnako pôsobivých  vystúpení v Pekingu v roku 2008 a v Londýne v roku 2012. Niet pochýb o tom, že je jednoducho považovaný za najrýchlejšieho človeka na svete.

Bolt je však vo svetle týchto úspechov chrakteristický svojou hlbokou katolíckou vierou.

V auguste 2012, po olympijských hrách v Londýne, uviedla katolícka spravodajská agentúra, že “Vatikán ho pozval, aby predniesol reč na konferencii o náboženskej slobode.” Článok medzi iným uvádza, že “Bolt ako katolík je známy tým, že si pred súťažou urobí znak kríža a taktiež jeho stredné meno je St. Leo (sv. Lev).”

Okrem jeho inšpiratívnych vonkajších znakov viery a jeho ťažko získaných zlatých medailách je preňho charakteristické, že nosí ešte silnejšiu medailu: zázračnú medailu, ktorú odovzdala Panna Mária sv. Kataríne Labouré (1806-1876). Ako poukázal istý redaktor stránky Reddit, je to práve Panna Mária, ktorá je vďaka Boltovi “najsledovanejšou ženou” v šprinte!

Zázračná medaila nesie na sebe nápis odvolávajúci sa na príhovor Pánovej Matky: “O, Marie, conçue sans péché, priez pour nous qui avons recours à vous” (“Bez hriechu počatá Panna Mária, oroduj za nás, ktorí sa k tebe utiekame.“) Nech sa stane aj táto krátka vetička našou modlitbou, aby nás Panna Mária čoraz viac priťahovala k svojmu Synovi.

Usain Bolt sa 21. augusta 2016 dožil tridsať rokov a určite ešte poteší svojich fanúšikov svojimi skvelými výkonmi. Našu pozornosť obráťme na modlitby za to, aby sme aj my viedli ľudí k Ježišovi Kristovi, a to aj prostredníctvom modelu viery tohto športovca a pamätali na slová odvážneho svätého Pavla, ktoré napísal vo svojom druhom liste Timotejovi:

“Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval. Už mám pripravený veniec spravodlivosti, ktorý mi v onen deň dá Pán, spravodlivý sudca; a nielen mne, ale aj všetkým, čo milujú jeho príchod” (2 Tim 4, 7- 8).

Tip na knihu: Pod ochranným plášťom Márie, Zázračná medaila (tvrdá väzba)