Ako ruženec pomohol Jimovi Caviezelovi v jeho práci na postave Lukáša vo filme o sv. Pavlovi?

Hviezda z filmu Umučenie Krista Jim Caviezel povedal pre CNA, že sa spoliehal na Písmo, každodennú svätú omšu a ruženec, aby tak mohol verne zobraziť svätosť Lukáša vo filme o svätom Pavlovi s názvom Pavol, apoštol Krista. Film bude mať premiéru 23. marca 2018. Snímok zobrazuje prenasledovanie prvých kresťanov v Ríme za vlády cisára Nera, pričom okrem iného opisuje život uväzneného svätého Pavla, ktorý na konci svojho života oznamuje zvesť nádeje. “Bola to jedna z najlepších častí scenára,” povedal Caviezel. “Je v nej zbitý starý muž vo väzení, ktorý čelí poprave. Ako môže byť takýto človek svetlom pre svet? Ale víťazstvo prichádza často cez naše boje, skúšky, tragédie,” povedal katolícky herec.

Caviezel hrá vo filme postavu svätého Lukáša, ktorý pravidelne navštevuje Pavla vo väzení, aby zdokumentoval príbeh a mohol tak napísať Skutky apoštolov. Vo filme môžeme vidieť svätého Lukáša, ako slúži ranej kresťanskej komunite v Ríme ako lekár, duchovný vodca a spisovateľ. “Lukáš spomenul Pannu Máriu viac ako ktorýkoľvek iný evanjelista.” Takto opísal Caviezel evanjelistu Lukáša, pričom jedným dychom dodáva, že sa nosí pri sebe ruženec, aby sa dokázal sústrediť a modliť sa.

“Chodím na svätú omšu každý deň a Eucharistia je Kristus vo mne,” pokračuje Caviezel. “Všetko, čo robím, je vždy s pomocou z neba. Boh riadi moje cesty. Vedie ma. Od neho som dostal talent. Vraciam mu späť to, čo mi dáva… jednoducho rozmnožuje môj talent a požehnáva ho spôsobom, ktorý by som nikdy nepovažoval za možný.” Caviezel hovorí, že prechováva tiež veľkú úctu k svätému patrónovi hercov, svätému Geneziovi.

Úlohu Pavla hrá vo filme britský herec James Faulkner, ktorý predtým hral vedľajšie role vo filmoch Hra o tróny a Downton Abbey. James, ktorý bol vychovaný v duchu anglikánskej cirkvi hovorí: “Som rád, že som si priznal, že Jim je oveľa zbožnejší kresťan, ako som ja a mám možnosť inšpirovať sa jeho vierou.” Tiež priznal, že úloha Pavla ho zmenila, keďže si prečítal jeho listy počas prípravy na túto úlohu. “Mám viac pokory? Áno. Mám viac lásky k blížnemu? Áno. Je tu možnosť vykúpenia aj pre mňa samého? Áno, je,” dodáva Faulkner.

Herec priznáva, že vo filme Pavol, apoštol Krista sa cítil úplne inak ako v predchádzajúcich hereckých výkonoch vo filme Hra o tróny. “Keďže pracujem v oveľa jednoduchšom prostredí a cítim sa úplne podporovaný a milovaný ľuďmi okolo seba, zistil som, že je to mimoriadny zážitok.”

“Premena a odpustenie sú hlavnými témami filmu Pavol, apoštol Krista,” povedal Caviezel. “Najväčší paradox tohto filmu je odpúšťať za každú cenu, pričom odpúšťanie neznamená byť slabý a ani akceptovať zlo. Odpúšťať znamená stretnúť sa so zlom tvárou v tvár … a to je najťažšia vec,” dodal. “Niektoré z najsilnejších dialógov sa sústredia na to, čo je pravá odvaha, pričom práve odvaha je horlivá láska. Láska vytvára zmenu tým, že vzbudzuje vášeň v každom z nás.”

Film je venovaný prenasledovaným kresťanom vo svete. “Tento scenár sme písali v ťažkých časoch, keď počujeme o ISIS a problémoch, ktoré sa dejú v Sýrii a na Blízkom východe,” povedal výkonný producent Eric Groth. Pavol, apoštol Krista bol napísaný a režírovaný Andrewom Hyattom, ktorý predtým režíroval film Plná milosti o posledných dňoch Panny Márie na zemi. Obidva filmy boli produkované katolíckou skupinou ODB Films v spolupráci so spoločnosťou Sony Pictures Entertainment.

Spoločnosť ODB Films je odhodlaná podporovať stretnutie s Kristom prostredníctvom umelecky spracovaných, duchovne bohatých filmov”. Groth dúfa, že katolíci pozvú na film svojich priateľov, ktorí nie sú dostatočne oboznámení s biblickým príbehom.

Tip na knihu: 7 tajomstiev Eucharistie, Ako sa modliť ruženec, 15 minút s Ježišom. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.