Keď som začala svoju dlhú cestu späť do USA, prelistovala som si prvý zošit z celej hromady, ktorý obsahoval Segatashyove vlastné podrobné správy o cestách, ktoré podnikol na žiadosť Pána, aby doručil posolstvá do susedných krajín – do Burundi a Zairu (dnes Kongo). Naklonila som sa a pozrela som sa z okna lietadla. Videla som, ako sa podo mnou rozprestiera obrovská rozloha Konga. Bolo to divoké, nestabilné a často neuveriteľne nebezpečné miesto.

Myslela som si, aké ľahké je pre mňa plaviť sa vysoko nad nebezpečenstvami a výzvami, ktorým čelia ľudia, ktorí cestovali cez Kongo alebo Burundi po súši. Nevedela som si predstaviť, ako chudobný a nevzdelaný Segatashya, dokonca aj s Božím vedením, dokázal podať taký náročný výkon. Nemohla som sa dočkať, kedy to zistím. Tešila som sa na trinásťhodinovú cestu do New Yorku, aby som si o tom všetkom prečítala.

Ale keď som listovala stránkami a hľadala príbeh o Segatashyovej expedícii do Burundi, narazila som na úplne iný druh cesty, ktorú podnikol. Bola to cesta, na ktorej ho Preblahoslavená Matka zaviedla do hlbín najväčšieho utrpenia svojho Syna.

Mária sa prvýkrát zjavila Segatashyovi 1. septembra 1982, takmer dva mesiace po prvom Ježišovom zjavení. Keď vyšetrovacia komisia požiadala Segatashyu, aby im Máriu opísal, nemal slov. Ale v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov usilovne odpovedal na všetky ich otázky o Márii.

Tu je úryvok:

Otázka: Ďakujeme, že si sa vrátil, aby si nám odpovedal na niektoré doplňujúce otázky, Segatashya. Je 8. september a naposledy, keď sme sa s tebou stretli v auguste, si povedal, že si zažil viac ako tucet Ježišových zjavení, ale v tom čase sa ti v Kibehu Panna Mária nezjavila.

Segatashya: Áno, je to tak. Moje prvé zjavenia boli v dome mojich rodičov alebo blízko neho. Potom mi Ježiš povedal, aby som išiel do Kibeha, aby ma mohol naučiť viac posolstiev. Potom sa mi začal zjavovať, keď som bol na pódiu, kde majú študentky zjavenia Panny Márie. Minulý týždeň, keď sa mi Ježiš zjavil, ukázal mi niečo veľmi zvláštne. Prišiel s Máriou, svojou Matkou, a povedal: „Toto je moja Matka; ona je tá, ktorá dáva milosti, o ktorých si počul. Chcem, aby si si ju vážil tak, ako si vážiš mňa. Chcem, aby si ju miloval tak, ako miluješ seba.“

Otázka: Môžeš, prosím, podrobne opísať, ako vyzerala Panna Mária, keď sa ti zjavila?

Segatashya: Ako opíšem absolútnu krásu? Pokúsim sa vám svojimi úbohými slovami priblížiť, ako táto úžasná dáma vyzerala. Zjavila sa mi v žiarivej hmle bieleho svetla a vznášala sa vo vzduchu predo mnou. Najprv som videl len to svetlo, to mäkké, teplé svetlo, pri ktorom som mal pocit, že ma drží v náručí a kolíše ma ako kedysi moja mama.

Mária sa v hmle pomaly sformovala. Naozaj neviem, koľko mala rokov. Vyžarovala mladosť a krásu veľmi mladej ženy, ale cítil som múdrosť a láskavosť, ktorá sa hromadila v jej lesklých hnedých očiach. Takúto lásku môže mať iba matka.

Jej pokožka bola bez poškvrny a svetlej farby, ale nebola biela… Je veľmi ťažké opísať skutočný odtieň a farbu pleti, pretože tak ako jej Syn Ježiš, aj ona žiarila navôkol a zvnútra nádherným zlatým svetlom. Trblietala sa ako dokonalý západ slnka na pokojnom, čistom jazere. A vyzerala jemne a nežne ako holubica. Mala na sebe dlhé, bezchybné biele šaty, ktoré boli vyrobené z jedného kusa látky; šaty nemali švy a padali jej na nohy. Okolo pása mala modrú vlečku a hlavu mala zahalenú závojom, ktorý jej siahal po plecia a mal farbu perly.

Otázka: Môžeš nám povedať, aké posolstvo ti Mária dala počas vášho prvého stretnutia?

Segatashya: Od Panny Márie pre mňa nebolo žiadne skutočné posolstvo. Povedala mi len jedno: „Dieťa moje, vždy si ma váž, vždy mi povedz všetko, čo ťa trápi alebo z čoho máš smútok. Som tvoja Matka od začiatku do konca.“

To je všetko, čo mi povedala. Nedala mi žiadne posolstvo, ktoré by som mal odovzdať svetu. Už si ani nepamätám, či mi po tých prvých pár slovách niečo povedala. Ale viem, že celý ten deň, čo som s ňou strávil, mi dávala najavo, ako veľmi ma miluje. Aj keď sa vznášala nado mnou, celý čas som mal pocit, že som v jej milujúcom náručí. A kým ma držala, nemal som žiadne problémy, súženia, starosti ani obavy. Je to tá najláskavejšia Matka na svete a nikde by som nebol radšej než v jej náručí. Keď ma opustila, aby sa vrátila do neba, chcelo sa mi plakať.

Tento úryvok pochádza z knihy Chlapec, ktorý sa stretol s Ježišom, ktorú si môžete kúpiť na Zachej.sk.