Stredné Taliansko bolo 30. októbra 2016 zasiahnuté zemetrasením o sile 6,6 stupňa, ktoré zničilo mnohé mestá vrátane mesta Arquata del Tronto. Farský kostol v meste bol úplne zničený a zostali z neho iba ruiny a iba v posledných dňoch bol v sutinách konečne nájdený svätostánok z kostola.

To, čo v ňom objavili, bolo naozaj „zázračné.“

Podľa národného katolíckeho registra „hostie, ktoré boli nájdené v svätostánku vytiahnutom z ruín farského kostola Arquata del Tronto, nemajú žiadne baktérie ani plesne, ako sa obyčajne stane hostiám po niekoľkých týždňoch.“

Cibórium bolo uložené na boku svätostánku a bolo v ňom 40 hostií, ktorých farba, tvar a vôňa sa vôbec nezmenili.

Miestny kňaz udalosť opísal ako „zázrak“, aj keď miestny biskup naliehal na opatrnosť takýchto vyhlásení, priznal aj sám, že tento objav nepotrebuje „žiadne slová vysvetlenia.“

Po 16 mesiacoch si hostie stále zachovávajú svoju sviežosť.

Nájdenie hostií po tak dlhom čase pripomína eucharistický zázrak, ktorý sa udial v inom talianskom meste, v Siene. Zázrak sa uskutočnil 14. augusta 1730 a podľa miestnych správ a zápiskov zlodeji sa vlámali do baziliky a ukradli svätostánok obsahujúci 351 premenených hostií. O tri dni neskôr sa všetkých 351 hostií objavili v boxe na almužny svätyne sv. Márie z Provenzana, odkiaľ boli vzaté.

V priebehu rokov hostie nevykazovali žiadne známky rozkladu. 14. apríla 1780 generálny tajomník františkánskeho rádu, otec Carlo Vipera, prijal jednu z hostií a zistil, že je čerstvá a neporušená. Keďže niektoré z nich boli dané k prijímaniu v predchádzajúcich rokoch, Superior nariadil, aby zostávajúcich 230 hostií bolo uchránených a uložených a nikdy sa nerozdelilo k prijímaniu. Ku dnešnému dňu zostávajú v Cirkvi a zachovávajú si sviežosť dňa, kedy boli vyrobené.

Ak sa potvrdí nedávny objav v Taliansku, bol by to ďalší eucharistický zázrak, ku ktorému došlo v posledných rokoch, podobne ako napríklad v Sokolke v roku 2008 v Poľsku.

Tip na knihu: 15 minút s Ježišom, 100 modlitieb k adorácii