„Tá noc na streche!“

Otec Nello Masini, kňaz zo San Leonardo Murialdo, stretol Pátra Pia v 50-tych rokoch minulého storočia a stal sa jedným z jeho láskyplných duchovných synov, ktorý o ňom veľa a rád premýšľal. Často šiel do San Giovanni Rotondo, aby zostal nejaký čas so svätým. Počas  jedného leta odišiel do Benátok, aby sa zúčastnil duchovných cvičení so svojimi spolubratmi.

Bol dosť bacuľatý a dobre stavaný a keď zaspal, chrápal vždy veľmi hlasno. Z tohto dôvodu ho jeho spolubratia uložili do izolovanej miestnosti v spodnej časti domu na dlhej chodbe, ďaleko od všetkých, aby nikoho nerušil. Raz v noci chudák Otec Nello, vyšiel z izby, aby šiel do kúpeľne a šiel do blízkeho WC, ale zatváral dvere príliš silno, tak,  že neúmyselne vďaka tomu zapadla vonkajšia západka na dverách.

Keď vyriešil svoju potrebu, chcel ísť von, ale uvedomil si, že je uväznený. Začal volať o pomoc, ale nikto ho nepočul. Stratil všetku nádej na zachránenie, vyliezol teda na stoličku a pohľad z okna mu ukázal strechu, ktorá smerovala k miestnostiam. Rozhodol sa to vyskúšať a dúfať, že nájde nejaké okno otvorené. Stlačil sa do malého priestoru v okne, ktorý mal k dispozícii, ale jeho 120 kilogramov bolo rozhodne proti a dostal sa tak len do polovice. Bezmocný a zúfalý vedel, že mu nikto nemôže pomôcť, jeho myšlienky teda začali smerovať na Pátra Pia, ktorého vzýval v modlitbách o pomoc.  Po krátkej dobe sa zrazu ocitol vonku na streche bez toho, aby si uvedomil ako. Držal sa opatrne steny a sledoval každý svoj krok, aby nedošlo k pádu do prázdnoty. Konečne sa dostal k oknám. Prvé bolo zavreté, ale druhé bolo otvorené v čitárni. Konečne sa mohol vrátiť do svojej spálne.

Nasledujúce ráno sa prebudil a pomyslel si: „Bola to veľmi dobrá vec, v ktorej mi včera v noci pomohol Páter Pio.“ Po niekoľkých mesiacoch sa vrátil späť do San Giovanni Rotondo, aby navštívil a pozdravil Pátra Pia. Našiel ho na verande modliť sa. Šiel k nemu, aby mu pobozkal ruku. Hneď ako ho Svätý Pio spozoroval, pozrel sa naňho, široko sa zasmial a zvolal: „Don Nello, don Nello, tej noci na streche!“

Svedectvo vydané Carlou Riceputi zo Spronelli, v Cesene, Taliansko 29. novembra 2001

Tip na knihu: 365 dní s Pátrom Piom, Páter Pio a očistec, Páter Pio – Stigmatik z Pietrelciny, Novéna k Pátrovi Piovi z Pietrelciny