Vždy keď sa počas majstrovstiev sveta rozbehne Belgičan Romelu Lukaku na ihrisko, je to odpoveď na jeho modlitby. Nejeden chlapec sníva o tom, že sa stane futbalovou hviezdou kvôli sláve a láske k športu. Jeden svetový futbalista Romelu Lukaku sa však už vo svojich 6-tich rokoch rozhodol, že bude futbalovým šampiónom, aby jeho chudobní rodičia už nikdy nemuseli byť bez elektriny, vody či mlieka.

V pútavom rozhovore vysvetlil tento belgický útočník príbeh z detstva, ktorý naň tak hlboko zapôsobil, že v konečnom dôsledku určil aj jeho budúcnosť:

Počas obednej prestávky v škole sa Lukaku vrátil domov, keď našiel svoju mamičku, ktorá mu pripravovala jedlo: bol to vždy chlieb s mliekom – nielen obed, ale aj prvé jedlo dňa, pretože rodina nikdy nemala na riadne raňajky. Zbadal mamu, ako do mlieka pridávala vodu. Vtedy a na tom mieste si uvedomil, že sú nielen chudobní, ale aj skrachovanci. Jeho otcovi nezostali žiadne peniaze z profesionálnej futbalovej kariéry a matka nemala žiadnu prácu. Žili bez elektriny celé týždne a pohár teplej vody sa stal provizórnou sprchou.

Pri tom všetkom však zostal Lukaku pokojný a nechcel, aby sa jeho matka „stresovala“. Vypil zriedené mlieko – spomína si na to, ako by to bolo včera – v ten deň si však dal sľub … Presne som vedel, čo musím urobiť a aj som to urobil.“ Futbal bol odpoveďou. Rozhodnutý darovať svojej matke lepší život zozbieral všetku silu a začal sa modliť, aby sa ubezpečil, že sa sľub naplní.

„Spomínam si, že som sedel v tme s bratom a mamou. Modlili sme sa, premýšľali a verili sme, že sa niečo stane,“ hovorí Lukaku. Zbožný katolík, ktorý číta bibliu trikrát denne, porozprával o svojom sľube svojej rodine, keď sa jedného dňa vrátil zo školy pristihnúc jeho mamu v slzách. Svojim príbuzným povedal o svojom pláne – bude hrať za špičkový belgický tím. Len vtedy si neuvedomil, že musí mať viac ako šesť rokov!

Keď mu otec povedal, že bude musieť počkať do 16 rokov, aby začal profesionálnu kariéru, on nezúfal. Už v materskej škole vnímal „každý futbalový zápas ako finále.“ Neuveriteľný zápal a motivácia u tak mladého dieťaťa jednoducho vychádzal z lásky a úcty k svojej matke. Každým rokom mladý Lukaku kráčal pomaly za svojimi cieľmi – doslova – neustále zvyšoval svoje skóre: v 12 zápasoch zaznamenal obrovský počet – až 76 gólov v 36 hrách. Zatiaľ čo jeho inšpirácia bola jasná, naďalej bol motivovaný sľubom, ktorý dal svojmu starému otcovi žijúcemu v Kongu, odkiaľ pochádzali aj jeho rodičia: „Môžeš sa postarať o moju dcéru?“ spýtal sa ho starý otec Lukaku. Zmätený Lukaku ubezpečil starého otca, že všetko bude v poriadku. Jeho dedko zomrel o päť dní nato.

Vo veku 16 rokov v duševnej sile a v snahe dodržať svoje sľuby podpísal Lukaku kontrakt s belgickým tímom Anderlecht. V rozhodujúcom zápase na konci sezóny začal mladý dospievajúci hráč svoju profesionálnu kariéru tým, že vystúpil ako náhradník, ktorého s úžasom sledovali jeho spoluhráči. Lukaku hovorí: „V ten deň sme síce prehrali finále, ale už som bol v nebi. Splnil som svoj sľub, ktorý som dal matke a môjmu starému otcovi. Bol to okamih, keď som vedel, že všetko bude v poriadku.“

25-ročný útočník naďalej plní svoj sľub, hrá za jeden z najlepších tímov Anglicka, Manchester United a reprezentoval svoje domáce Belgicko na tohtoročných Majstrovstvách sveta. Tak, ako sa postaral o svoju matku, stará sa aj o svoju vieru. Vydal sa na púť do Lúrd v roku 2014. Vždy si urobí znamenie kríža, keď skóruje – čo sa pri jeho talente od Boha stáva často.

zdroj: Aleteia

Tip na knihu: 61 minút k zázraku, Chlapec, ktorý sa stretol s Ježišom, Uzdravený mocou Ježiša. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.