Ak zažívame manželské problémy, je to znamenie, že je čas manželstvo posilniť. Aj keď je oslabené, ale stále nás ako manželov spája. Ako si pomôcť? Týchto 5 účinných metód pomáha uhasiť najväčšie manželské požiare.

V deň našej svadby sme zložili prísahu, že budeme verne stáť bok po boku, spolu vo všetkom, čo prinesie život. Ideálne, však? Časom sa ale životné problémy a nedorozumenia odrážajú v každom manželstve. Keď sa v nás dlhodobo usídlia bez riešenia, je veľmi ľahké prestať sa angažovať v manželstve s takou intenzitou ako v deň svadby.

Vráť sa k zdroju

Medzitým neexistuje efektívnejší spôsob, ako sa znovu vydať s láskou na ceste manželstva, ako vrátiť sa k zdroju. Veľmi dobre si pamätám, keď som prvýkrát počul slová z kňazových pier, že som už nielen muž, ale aj manžel, čo ma veľmi ovplyvnilo a neustále ovplyvňuje moje mužské snahy o šťastie mojej ženy. Tento starší mních mi povedal: “Pripomeň si svoju prvú manželskú modlitbu.”

Až do smrti

Ak sa dnes niečo rozpadne, neopravujeme to, len vymeníme za nové, pretože to nestojí za opravu. Na základe tejto “ekonomiky” lásky, sú mnohí ľudia dnes skeptickí k myšlienke nerozlučnosti manželstva, boja sa investícií s neistou návratnosťou.

Pamätám si naše prvé, celkom prekvapujúce manželské spory “Ako to?! Už teraz?!”. Aj keď sa „technicky“ nelíšili od tých, ktoré boli v období pred manželstvom, vďaka vzájomnému spojeniu a obrúčkam na našich prstoch sme si boli istí, že ani jeden z nás sa nevzdá.

Pretože – na rozdiel od toho, čo hovorí svet – vzájomný záväzok je náš spojenec, nie nepriateľ. Nie je to lopta, ale kotva, ktorá zaisťuje stabilitu nášho vzťahu.

5 osvedčených spôsobov, ako zastaviť manželské problémy:

1

ZMEŇTE MYSLENIE

“Manželstvo je záväzok na celý život”.

Znejú tieto slová ako verdikt, alebo dávajú pocit bezpečia? Myslíte si na rozvod, odlúčenie vo svojej hlave? Ak chcete prehĺbiť svoj záväzok k manželstvu, musíte s ním zaobchádzať ako s niečím neoddeliteľným!

2

BUDUJTE SVOJU LÁSKU, NIE NAUČENÉ VZORY

Váš pohľad na stabilitu manželstva mohol byť formovaný tým, čo ste predtým pozorovali vo vašom rodinnom kruhu. Pamätajte, že si môžete zariadiť svoj život podľa iného scenára. Nie ste odsúdení na opakovanie chýb vašich rodičov, príbuzných!

3

DÁVAJTE POZOR NA TO, ČO POVIETE

V horúčke hádky sa vyhnite používaniu slov, ktoré môžete ľutovať. Vzájomné obvinenia neprinášajú nič dobré, ale vedú k čoraz ostrejšej výmene názorov a … deleniu.

4

KOMUNIKUJTE, ABY STE ZÍSKALI VIAC

Udržujte si v mysli obraz svojho manžela/ manželky. Každý deň si nájdite čas na vzájomný rozhovor. Často hovorte v množnom čísle: “my”, “s manželkou, s manželom”. Nejde o to, aby sme niečo robili „násilne“, ale stačí si spomenúť na čas, kedy ste sa prvýkrát zamilovali do neho/ do nej! Bolo ľahké takto myslieť, však?

5

VYHĽADÁVAJTE ZDRAVÉ VZORY

Pozrite sa na zrelé manželstvá, ktoré sú dobré pri riešení problémov. Niekedy sa oplatí opýtať: „Ako to robíte?“. Zároveň nepodceňujte rady, ktoré Vám poskytli páry, ktorým sa podarilo vytvoriť krásny vzťah.

Boh je Všemohúci

Keď si predstavím budúcnosť za pár rokov alebo niekoľko desaťročí, vidím nás spoločne. Iba spolu. Nie je to pýcha, je to pragmatizmus: nie je dobré byť ustráchaný, či sa naše manželstvo rozpadne alebo vydrží, ale zamerajme sa najmä na opravu vzájomných vzťahov v tom konkrétnom, ťažkom momente, keď nastane.

Boh má vždy plán. Našou životnou úlohou je pracovať na vzťahu a dôverovať, že všetko sa vráti k „norme“ – aj keď v tom ťažkom čase nevieme, ako a kedy sa to stane.

Presvedčenie, že nerozlučnosť a požehnanie manželstva je v konečnom dôsledku bezpečné a stále, aj keď v súčasnosti zažívame krízu, prirodzene prispieva k riešeniu všetkých druhov problémov. Možno toto je dôvod, prečo slová vyššie spomenutého spovedníka ukazujú veľkú múdrosť Cirkvi. „Pomôž mi, Pane, Bože Všemohúci, v samotnej podstate Trojice a všetkých svätých“. Keď všetky “osvedčené” spôsoby zlyhali, možno to stojí za to vrátiť sa späť ku zdroju?

Tip na knihu: Svätosť v rodinách sveta, Ako oslobodiť a uzdraviť rodiny, Nebojte sa sexu. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.