Brazílski rodičia chlapca, ktorého zázračné uzdravenie viedlo ku kanonizácii dvoch detí z Fatimy, nedávno prehovorili o tom, čo sa stalo. „Dňa 3. marca 2013, pred 8:00 hod., náš syn Lucas, ktorý sa hral so svojou malou sestrou Eduardou, vypadol z okna z výšky 20 stôp (viac ako 6 metrov). „Mal vtedy päť rokov,“ spomína chlapcov otec Joao Batista. „Jeho hlava narazila na zem a utrpel veľmi vážne zranenie, ktoré spôsobilo stratu mozgového tkaniva”.

Sotva možno povedať, že pád prežil. Bol iba udržiavaný nažive. Lucasovi v našom meste Juranda bola poskytnutá lekárska starostlivosť a vzhľadom na závažnosť jeho stavu bol prevezený do nemocnice v Campo Mourão v Paraná (Južná Brazília). Keď sme sa tam dostali, Lucas bol v hlbokej kóme. Jeho srdce sa zastavilo dvakrát a lekári vykonali doslova núdzovú operáciu.

Rodičia povedali, že sa začali modliť k Ježišovi a Panne Márii z Fatimy, ku ktorej prechovávajú veľkú oddanosť. Nasledujúci deň sme dokonca zavolali karmelitánsky kláštor v Campo Mourão, aby sme požiadali sestry, o modlitbu za nášho syna.” Vzhľadom na obdobie silencia, ktoré náboženská komunita v tom čase mala, sestry túto prosbu nedostali.

Situácia Lucasa sa počas nasledujúcich dní zhoršila. Dňa 6. marca nám lekári povedali, že šanca na prežitie nášho syna je veľmi nízka a ak by aj prežil, jeho návrat do života by bol veľmi pomalý a pravdepodobne by to bolo s  vážnym postihnutím mozgu alebo dokonca by zostal vo vegetatívnom stave.

Dňa 7. marca sme opäť volali do kláštora. Tentokrát žiadosť o modlitbu karmelitánky dostali. Jedna z nich hneď bežala k relikviám blahoslaveného Františka a Hyacinty, ktoré sestričky majú v kláštore. Sestra cítila, že sa má modliť nasledujúcu modlitbu: „Pastieri, zachráňte toto dieťa, ktoré je takým istým dieťaťom ako Vy!” Tiež poprosila ostatné sestry, aby sa modlili k malým pastierom, aby sa za Lucasa takto prihovárali. A tak sa spoločne modlili aj ostatné sestry z kláštora.“ Rovnako sme sa my všetci v rodine začali modliť k malým pastierom a o dva dni neskôr 9. marca sa náš syn Lucas prebudil a začal hovoriť. Dokonca sa pýtal na svoju malú sestru.

Lucas bol už 11. marca prepustený z JIS-ky a o niekoľko dní neskôr bol prepustený z nemocnice. Odvtedy je Lucas úplne v poriadku. Nemá žiadne príznaky ani následky z pádu. Má rovnakú inteligenciu, ako pred nehodou, rovnakú postavu, všetko je rovnaké. Lekári, niektorí z nich boli aj veriaci, povedali, že jeho zotavenie nemá žiadne vysvetlenie. Lucasovi rodičia vyjadrili vďaku lekárom, ktorí sa starali o ich syna a postulátorovi kanonizácie malých pastierov za všetku starostlivosť poskytovanú v priebehu tohto procesu. Najmä sú však vďační Bohu.

Ďakujeme Pánovi za uzdravenie nášho syna Lucasa a vieme s vierou, ktorú máme v našich srdciach, že tento zázrak bol získaný prostredníctvom príhovoru malých pastierov Františka a Hyacinty. “Cítime veľkú radosť, pretože to je zázrak, ktorý vedie k ich kanonizácii, ale hlavne cítime požehnanie od týchto dvoch detí, ktoré pomohli nášmu dieťaťu a teraz pomáhajú celej našej rodine,” povedal Lucasov otec.

Tip na knihu: Fatima – celá pravda, Fatima – Modlitba a pokánie