Deň, keď sme do rodiny prijali Sarah, bol dramatický. Na 16. marec 2013 s manželom nikdy nezabudneme pre biblický verš Jn 3,16. Po bezproblémovom tehotenstve, normálnych ultrazvukoch a v závere prirodzeného pôrodu sa všetko zrútilo, keď sa u mňa i u Sarah prudko zvýšil tep. Rodinný lekár mi povedal, že potrebujem cisársky rez.

Nikdy som nepodstúpila veľkú operáciu. Bola som unavená z pôrodu, ktorý trval už dvadsaťštyri hodín. Nahlas som plakala. Prišla na mňa duchovná temnota, ako keby nado mnou visel čierny mrak. Všetko stíchlo. Radosť z očakávania dieťaťa vystriedal strach a obavy. Takmer som si zúfala.

Nemala som energiu modliť sa, ale jemný hlas vo mne ma povzbudzoval: „Pomodli sa k otcovi Solanusovi Caseymu.“Musela to byť Božia prozreteľnosť, lebo sama by som si naňho nepomyslela. V tichosti som sa modlila: „Otec Solanus, prosím, pomôž mi.“

Onedlho ma odviezli na operačnú sálu, ale to nebola jediná zmena. Ponorila som sa do pokoja, ktorý prevyšuje každú chápavosť. Aj miestnosť akoby bola niečím prežiarená, ale myslela som si, že sa mi to len zdá.

Keď privolaná lekárka, s ktorou som sa nikdy predtým nestretla, dokončila pôrod, miestnosť sa ponorila do tajuplného ticha.

Pediatrička sa spýtala: „Máte v rodine nejaké genetické poruchy?“

Naivne som odpovedala: „Nie. Prečo?“

Zavolala k Sarah manžela a krátko sa rozprávali. Moje materinské srdce vedelo, že niečo nie je v poriadku.

O pár hodín neskôr som po prvýkrát držala Sarah a opäť som plakala. Mala vypúlené oči, vyduté čelo a malé ručičky. Neoficiálna diagnóza znela, že je to zriedkavá choroba s názvom Apertov syndróm. Manžel ani ja sme nevedeli, či naša krásna Sarah bude žiť, alebo zomrie. V tých hodinách plných emócií a žiaľu do miestnosti vstúpila lekárka s naširoko otvorenými očami.

„Nikdy nezabudnem na pôrod vašej dcéry,“ povedala. „Keď som s vami a so zdravotníckym personálom vošla do operačnej sály, zhodli sme sa, že cítime niečiu nadprirodzenú prítomnosť. A keď som Sarah pomáhala na svet, Božia ruka viedla moju ruku. To ona porodila vašu dcéru. Boh má so Sarah osobitné plány. Aj samotná operácia prebiehala bez problémov, čo sa nestáva tak často. Vaša dcéra je zázrak, ktorý mi navždy zostane v pamäti.“

Jej slová boli plné dôvery. Presvedčila som sa, že ctihodný Solanus Casey mi pomáhal. Ten deň bol len začiatkom mnohých neuveriteľných zázrakov v živote Sarah. Nazývame ju „lekársky div“, lebo ju obišlo mnoho procedúr a operácií, ktoré musia znášať deti s Apertovým syndrómom.

Jeannie Ewing

Blahoslavený Solanus Casey OFMCap.

Otec Solanus Casey (1870 – 1957) bol kapucínsky kňaz dobre známy svojou vierou, pokorou, láskavosťou a službou duchovného i telesného uzdravovania v New Yorku, Detroite a Huntingtone v Indiane. V roku 1982 otvorili proces jeho svätorečenia. V roku 1995 ho vyhlásili za ctihodného a v roku 2017 za blahoslaveného.

Tento úryvok pochádza z knihy Boh počúva, ktorú si môžete zakúpiť na Zachej.sk.