Všetci prežívame pády a zranenia a takisto všetci potrebujeme uzdravenie. Arcibiskup Fulton J. Sheen povedal: „Ruženec je najlepšia terapia pre tieto rozrušené, nešťastné, ustrašené a frustrované duše práve preto, že v sebe ukrýva použitie troch síl: fyzickej, hlasovej a duchovnej …“ A mal úplnú pravdu, pretože moja ružencová oddanosť sa začala ako terapia. Po 15 rokoch sa iba obzriem späť na tie hodiny, ktoré som strávila modlitbou ruženca vďaka svojim zraneniam. Prostredníctvom ruženca ma Boh priviedol k niečomu, čo navždy zmenilo môj život.

Keď som dospievala, moja rodina sa každý deň spolu modlila ruženec. Možno to bolo len zopár tajomstiev každý večer, ale len málokedy sa nám ho nepodarilo pomodliť. Moja matka nám ho neustále vštepovala. Nerozumela som však významu modlitby, kým som nezažila prvé zlomené srdce zo vzťahu. Aj v tom čase som ho však úplne nechápala.

Neskôr som zažila ďalšie zlomené srdce, ale tentokrát viac než predtým. V tom okamihu som sa pomodlila ruženec za útechu, a často viackrát za deň. V tom čase som si to neuvedomovala, ale Boh prostredníctvom týchto skúšok zmenil moje srdce. Teraz vidím, že príhovor Najsvätejšej Matky ma vedie po mojej každodennej ceste k svätosti.

1) Ruženec mi dodáva pokoj

Ruženec je modlitba, ktorá do mňa vnáša pokoj. Popri dennej omši a prijímaniu Eucharistie neexistuje žiadna iná modlitba poskytujúca toľký pokoj a radosť, ktoré tak potrebujem na prekonanie svojho dňa. Duchovná prázdnota ma sprevádza po celý deň, keď sa na jeho začiatku nepomodlím. Pius X. povedal: „Ruženec je najkrajší a najbohatší v milosti spomedzi všetkých modlitieb; je to modlitba, ktorá sa najviac dotýka Srdca Matky Božej … a ak si prajete, aby vo vašich domovoch vládol mier, modlite sa ruženec v rodine.

2) Ruženec obnovuje moju vieru

Pociťujem väčšiu silu a vytrvalosť žiť svoju vieru zakaždým, keď sa modlím ruženec. Pomáha mi to konať Božiu vôľu a prekonávať skúšky. Bez neho by som bola stratená. Panna Mária sľúbila, že „ruženec posilní cnosti a dobrých skutkov; získa pre duše hojné Božie milosrdenstvo; pritiahne srdcia ľudí od lásky k svetu a jeho márností a pozdvihne ich k túžbe po večných veciach.“ Dodala: “Tieto duše sa takto posväcujú.

3) Ruženec mi pomáha bojovať proti hriechu

Modlitba by nám mala vždy pomáhať v boji proti hriechu, ale prečo by nám mal Ježiš odopierať túto pomoc, ak by sme ho prosili prostredníctvom jeho matky? Mária je čistá a bez hriechu, ale je s nami skrze svoje človečenstvo. Keď sa na ňu odvolávame, je vždy pri nás. Chce pre nás svätosť a nebo. Mária prisľúbila, že „ruženec bude mocným brnením proti peklu; zničí zlozvyky, uníži hriech a porazí herézu.“ Panna Mária mi dáva silu bojovať a prekonávať moje zlozvyky. Poskytuje mi cestu k svätosti. Svätosť robí príťažlivou a krásnou a dodáva mi túžbu po sladkej chuti neba.

4) Ruženec ma priťahuje k sviatostiam

Keď som sa začala s dôverou modliť ruženec každý deň, začala som tiež prosiť o svätý príhovor. Toto ma nakoniec priviedlo bližšie a bližšie k Eucharistii. Chodila som na adoráciu a denne na svätú omšu, pravidelne som pristupovala k sviatosti zmierenia. Keď som odišla na vysokú školu, vedela som presne, kde chcem byť: v Newman Center. Cez ulicu sa v areáli nachádzal bohostánok, kde som trávila veľa času, keď som práve nebola s priateľmi.

Často som študovala v prítomnosti Eucharistie, viedla som modlitbovú skupinu a trávila som nespočetne veľa hodín len tak sediac pri Ježišovi. To všetko posilnilo moju lásku k Bohu a dodalo mi milosti spoznať, čo vlastne Boh chcel v mojom živote.

5) Ruženec ma doviedol k manželovi

Pretože moja matka uviedla do našej rodiny pravý význam ruženca, použila som ho ako prostriedok na pohodlie. Toto pohodlie viedlo k intenzívnej oddanosti našej blahoslavenej Matke, ktorá ma zase priviedla bližšie k sviatostiam. Táto oddanosť potom inšpirovala moju účasť v Neumannovom centre, kde som sa nakoniec stretla so svojím manželom.

Niekoľko rokov som prosila Pannu Máriu, aby sa prihovárala za môjho manžela. Prosila som ju, aby ma viedla, chránila a priviedla k nemu v pravý čas. A urobila to. Teraz sme manželia už sedem rokov a máme dve krásne deti.

Aj keď môj životný stav nie vždy umožňuje navštevovať Eucharistiu denne, viem, že žijem život, ku ktorému ma Boh volá. Tento život je nádherným požehnaním a pripisujem ho príhovoru blahoslavenej Matky. Takže keď si nabudúce položíte otázku, či sa modliť ruženec, moja odpoveď pre vás je definitívne áno. Keďže október je mesiacom ruženca, odporúčam vám začať svoju púť hneď teraz. Ruženec zmenil môj život. Dúfam, že zmení aj ten váš. 

Svätý ruženec je mocná zbraň. Modlite sa ho s istotou a výsledky vás ohromia.“ sv. Josemaría Escrivá

Panna Ružencová, oroduj za nás!

Tip na knihu: Ako sa modliť ruženecRuženec – záchrana pre svetPrečo ruženec? Prečo dnes?. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.