Satan je starý had. Pamätajte, že je klamár a Otec Lži. Pracuje vo vašom živote a snaží sa vás zviesť k hriechu a odviesť vás preč od Boha, ale tiež pracuje vo svete, snaží sa všetkých oklamať a zmiasť. Chce, aby ste stratili svoju vieru a odvrátili sa od Boha. Tu je desať jeho trikov. Premýšľajte o nich a uvedomte si, čo vlastne všetko robí.

Relativizmus
je myšlienka, že neexistuje nič také ako pravda. Diabol nechce, aby ste verili v pravdu, pretože ak nie je pravda, potom neexistuje ani správne a nesprávne, a ak nie je správne a nesprávne, potom sa môže diať hocičo. Môže vás ľahšie zvádzať k hriechu, ak vás najskôr presvedčí, že nie je nič také ako hriech. Relativizmus je všade v našej spoločnosti. Má veľa rôznych foriem. Ostatné triky diabla v tomto príspevku vysvetľujú niektoré z rôznych foriem relativizmu – pascí, do ktorých môže človek padnúť.

Indiferencia
To je myšlienka, že všetky náboženstvá sú skoro rovnaké a nezáleží na tom, ktoré z nich nasledujete. Indiferencia je bežná v protestantizme. Ako často ste počuli niekoho povedať: „Nezáleží na tom, do ktorého kostola vkročíš, ak miluješ Ježiša.“ Táto ľahostajnosť sa vzťahuje aj na multikulturalizmus. Niektorí takíto hovoria: “Nezáleží na tom, či ste hinduisti, moslimovia, Židia, Sikhovia, budhisti alebo katolíci. Všetci stúpame na tú istú horu, ale rôznymi cestami.” Určite to tak je, ale niektoré cesty sú lepšie než tie iné, pretože sú pravdivejšie a úprimne niektoré cesty idú dolu kopcom, nie hore. Ježiš Kristus je najúplnejším, najplnším a posledným zjavením Boha pre ľudskú rasu a katolicizmus je najplnším, najstarším a najkompletnejším zjednotením s týmto jedinečným zjavením Boha v Ježišovi Kristovi.

Eklekticizmus
Blízky bratranec ľahostajnosti. Eklekticizmus je myšlienka, že dokážete kombinovať rôzne náboženstvá a spirituality naraz – napríklad také miesta, kde si vyrábate svoje vlastné “zmrzlinové poháre”. Ľudia si myslia, že je to možné, pretože už ľahostajnosti podľahli. Islam nemôžete kombinovať s kresťanstvom alebo budhistickú duchovnosť s katolíckou modlitbou. Nie je to ako vyrobiť si vlastné poháre. Je to skôr ako kečup na zmrzlinu alebo použitie bielej farby do kávového krému.

Sentimentalizmus
Je založený na morálnych rozhodnutiach a voľbách viery plynúcich skôr z emócií než z večných právd. Môže to byť dobrá emócia alebo zlá emócia. Hneváte sa na niekoho alebo na nejakú voľbu, ktorú niekto urobil? Vtedy zakladáte svoju morálku alebo vieru na svojom hneve. Alebo sa snáď cítite sentimentálne a dobre? Založíte si na tom svoju emocionálnu voľbu. Tu je príklad: Dvaja muži sa chcú oženiť, vy ich poznáte a na základe emócie vyhlásite: “Ronnie a Donnie sú milí chlapi! Prečo by sa nemali zosobášiť ako všetci ostatní?“ Svoje rozhodnutie zakladáte na svojich emóciách týkajúcich sa oboch, na vašej túžbe byť „milým“ človekom. Pridávate k tomu sentimentálne myšlienky o krásnej svadbe a oslave ich lásky a celého toho veľkého dňa. Nerozhodujte sa iba cez svoje emócie. V tomto tkvie iba chaos a tma.

Utilitarianizmus
V tomto princípe sú založené morálne rozhodnutia a voľby viery iba na tom, čo sa zdá byť efektívne a hospodárne. Vaša matka je v ústave. Má demenciu. Je drahé ju tam udržať. Lekári ponúkajú injekciu, aby jej problémy skončili. Nerobte to. Utilitarianizmus takto zabil milióny detí v potrate. Vyzerá to ako ľahká vec. Všimnite si, ako je utilitarianizmus zvyčajne spojený so sentimentalizmom. Príklad: „Nechceli by ste, aby vaša matka trpela, alebo?” Takto by sa človek častokrát nezachoval ani k vlastnému psovi. Vidíte, kam to speje.

Inkrementalizmus
To je len dlhší výraz pre “kvapku po kvapke“. Inými slovami, diabol nezavádza svoj plán naraz. Ukladá si tehlu po tehle. Je to jedna malá lož, potom jedna malá polopravda, potom ešte jedna malá lož, potom ešte jedna malá polopravda. Majte jasno, čo robí od začiatku a nevzdávajte sa. Snaží sa vás dostať, aby ste sa vzdali svojej cesty a nastúpili tú jeho cez sentimentalizmus, utilitárne argumenty, s trochou ľahostajnosti a ešte troškou relativizmu. Neustále pracuje, dožúva, nikdy nespí, nikdy nenechá dušu na pokoji.

Materializmus
Nemyslí sa tu na chodenie po obchodoch až do omdlenia. To je tá menšia forma materializmu. Hlbším problémom je rastúce presvedčenie, že neexistuje nadprirodzená ríša – Boh, anjeli, démoni, nebo a peklo. Všetci sú podľa tejto idei iba mýtus. Neexistuje žiadny neviditeľný svet. Sviatosti sú iba symboly. Cirkev je iba ľudská inštitúcia. Kňazi nie sú nič viac ako sociálni pracovníci v čiernom. Manželstvo je iba zdrap papiera, spoveď nie je nič iné než terapia a svojpomoc a krst a birmovka sú pre naše deti iba príjemným rituálom. To je materializmus. Poznáme to? Odmietnime toto celým svojím srdcom. Je to lož.

Vedecký prístup
Táto myšlienka tvrdí, že jediný druh pravdy, ktorú môžete poznať, je vedecká pravda. Je to mocná lož Satana, pretože je to jedna z vecí, ktorá sa v spoločnosti jednoducho predkladá. „Všetci vieme, že veda popiera Bibliu?“ Zle. Plná pravda je Božia pravda a pravá veda je vždy sestrou pravej teológie. Veda je odnož predpokladaného ateizmu: “Boh nejestvuje. Existujú iba vedecké zákony. To je všetko.” Zistite to a pomenujte to.

Situačná etika
To je ďalšie meno pre morálny relativizmus. Ide o to, že nič nie je správne alebo nesprávne, okrem úmyslov a okolností morálnej voľby. Ak to myslíte dobre a okolnosti to odôvodňujú, potom ste sa rozhodli v poriadku. Obrovské množstvo katolíkov prijalo prvú umelú antikoncepciu a potom potrat kvôli tejto situačnej etike. Je ľahké vidieť, že táto forma relativizmu je zvyčajne spojená so sentimentalizmom a utilitárstvom, aby priviedla ľudí k výberu smrteľného hriechu, ale nikdy to riadne neprizná a neodôvodní. Nie je to katolícky prístup. Nepodľahnite tomu. Ak čelíte ťažkému morálnemu rozhodnutiu, porozprávajte sa so svojím kňazom alebo s dobrým duchovným poradcom.

Univerzalizmus
Tento jed priamo od pekla je idea, že Boh je tak milujúci, láskavý a milosrdný, že nikoho neposiela do pekla. Inými slovami, všetci budú spasení. Toto nielen priamo odporuje Svätému písmu, ale je v rozpore aj s celým učením Cirkvi za posledných dvetisíc rokov. Tisíce ľudí došli k presvedčeniu o falošnej bezpečnosti, že nezáleží na tom, čo robia a čo si vyberú, aj tak sa všetci dostanú do neba. Satan miluje univerzalizmus, pretože si oblieka svoju lož do šiat najväčšej Božskej vlastnosti: milosrdenstva. Najlepším spôsobom, ako odmietnuť túto lož, je obávať sa pekla.

il. obr.: Unsplash

Tip na knihu: Duchovný boj a rozlišovanie duchov, 40 dní duchovného boja, Duchovný boj púštnych otcov. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.