Herec z hviezdnych vojen sa obrátil

Sir Alec Guinness je jedným z najznámejších hercov 20. storočia. V priebehu rokov sa objavil v mnohých filmoch a získal aj mnoho ocenení. Známy je z postavy Obi-Wana Kenobiho v Hviezdnych vojnách (Star Wars). To, čo však mnohí ľudia o ňom nevedia, je, že vo veku 42 rokov sa obrátil na katolícku vieru – čiastočne aj kvôli zázraku.

Alec Guinness sa narodil v roku 1914 v Londýne v neúplnej rodine. Nikdy nepoznal otca a takisto vyrastal v chudobe. Aj keď bol krstený v anglikánskej viere v 16. rokoch, nebol si istý tým, v čo skutočne verí. Počas nasledujúcich niekoľkých rokov prechádzal od presbyteriánstva, ateizmu, marxizmu až k budhizmu a dokonca sa zúčastnil niekoľkých stretnutí Spoločnosti priateľov (tzv. Kvakeri). Ako “správny” Angličan 20. storočia však nemal záujem o katolícke náboženstvo.

Raz počas skúšky divadelnej hry Hamlet sa stretol s anglikánskym kňazom, ktorý mu vysvetlil, že sa nesprávne prežehnáva, pričom mu ukázal nielen gesto, ale aj význam tohto úkonu. Vďaka tomuto stretnutiu sa v ňom niečo pohlo a v Alecovi sa prebudil záujem o vieru. Spočiatku sa zaujímal o anglikánske náboženstvo.

Anglikánska viera ho čoraz viac vťahovala do náboženského cítenia v turbulencii druhej svetovej vojny až do roku 1954, keď mal už 40 rokov. Vtedy zažil istú skúsenosť, ktorá mu otvorila dvere ku katolíckej viere.

Keď pracoval na filme Otec Brown (známa kriminálka od G. K Chestertona), zahral si hlavnú rolu ako katolícky kňaz. Keď kráčal po ulici v kňazskom rúchu, miestne dieťa ho spozorovalo a myslelo si, že je skutočným katolíckym kňazom. Dieťa sa rozbehlo, dôverne ho chytilo ruku a kráčalo s ním po ceste. Dôvera a náklonnosť, ktoré dieťa prejavovalo smerom k nemu ho hlboko ovplyvnili a prinútili ho začať seriózne uvažovať o viere. Neskôr danú situáciu objasnil slovami: “Ako som pokračoval v prechádzke, začal som premýšľať, aké je krásne, keď Cirkev v osobe kňaza (neznámej osoby) dokáže inšpirovať také malé dieťa bez akejkoľvek pretvárky alebo intríg.

Hneď nato, čo jeho syn Matthew dostal detskú obrnu a zdalo sa, že bol blízko smrti, zúfalý otec začal hľadať Božiu pomoc. A tak Alec Guinness zašiel do miestneho katolíckeho kostola, aby sa modlil. Dohodol sa s Bohom, že ak mu uzdraví syna, dovolí mu, aby sa stal katolíkom, ak bude chcieť. Navzdory všetkým očakávaniam sa jeho syn uzdravil. Takže Alec a jeho žena ho zapísali do jezuitskej školy. O pár rokov neskôr konvertovali on, jeho žena a syn na katolícku vieru. Guinness zostal verným katolíkom až do smrti v roku 2000.

Zdroj: www.churchpop.com

Zdieľajte
 • 24
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  24
  Shares