Zázračná svätá Rita a ruža v zimnom Krakove

Kvitnúca sýto červená ruža v decembri vyzerá divne. Napriek tomu tento jasne červený kvet sa práve objavil pred vstupom do kostola sv. Kataríny z Alexandrie v Krakove.  A čuduj sa svete práve pod nápismi o zázrakoch sv. Rity…

Svätý Rita je efektívna v “krízových zásahoch”. A je veľmi populárna! V Taliansku, odkiaľ pochádza (1380-1457) je medzi štyrmi najobľúbenejšími svätcami. Ocitla sa ako jediná svätá žena v spoločnosti troch mužov a to Pátra Pia, svätého Františka z Assisi a Antona Paduánskeho.

Rita: svätá s ružami

V ďalších častiach Európy začala byť viac známa od deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Augustiniánką ale predtým, než vstúpila do kláštora v Cascii žila ako my. Jej manžel bol zabitý v rámci pomsty, dvaja dospievajúci synovia zomreli o rok neskôr.

Prečo Margherita Lotti Mancini rozumie každodenným problémom?

Je známa ako patrónka v obtiažnych a beznádejných záležitostiach, ale to je o nej známe. Počas bohoslužby, ktorá sa slávi 22. dňa každého mesiaca je obrad posvätenia ruží a mnohí prosia o jej orodovanie. Pripomíname si zázrak červenej ruže, ktorá zakvitla v záhrade z jej detstva v januári, v horách, v chlade a snehu.

Niekoľko mesiacov pred jej smrťou dostala znamenie nádeje od Boha. Dôkaz milosti, po ktorom sa cítila ako vyvolená dcéra a nevesta Pána. Po smrti dáva nádej núdznym a Boh jej pravdepodobne nemôže nič odmietnuť.

Ruža v Krakove

Zima v tom roku nepriniesla sneh. Napriek tomu kvitnúca ruža v decembri vyzerá divne. Jasne červený kvet práve rozkvitol pred vstupom do kostola sv. Kataríny Alexandrijskej v Krakove, kolíske poľských Augustiniánov. A práve pod oznámeniami, ktoré informujú o zázrakoch svätice!

Vydržia okvetné lístky až do Vianoc? Možno je vhodný čas na špeciálnu vianočnú modlitbu? Pre zdravie, pokoj a silu Ducha Svätého prekonať nepriazeň, kontrolovať stres? Pre vzájomnú lásku, pretože je to skvelý dar? Prečo teda ruža zakvitla?

S otázkou, či stojí za to, aby sa modlila pravidelne o príhovor sv. Rity, išla som sa porozprávať s pani Antóniou Loster, ktorá je “priateľkou” so sv. Ritou už viac ako 20 rokov. Najskôr navštevovala spomenutý augustiniánsky kostol v krakovskom Kazimierzi pred ktorým vykvitla ruža. Jej rodina po tom, ako sa uzdravil jeden jej člen z nevyliečiteľnej choroby, financovala z vďačnosti kaplnku sv. Rity v blízkosti svojho domu vo Włosani, v obci Mogilány (17 km od Krakova). Pani Antónia, gynekologička, pozná možnosti medicíny. Vedomosti jej však nebránia dôverovať v príhovor svätice.

Svätá Rita je v mojom živote veľmi dôležitá osoba – začína Antónia. Som presvedčená, že stojí za to, aby som ju mala ako orodovníčku. Nie je to také, ako by sme si niekedy predstavovali, že zavoláme, svetlo sa rozsvieti a svätá  Rita nám pomôže. Musíte byť trpezliví a veriť. Požiadajte ju o pomoc podľa vôle Božej.
Niekedy musíme počkať o niečo dlhšie, na to čo požadujeme. To čo ma s ňou predovšetkým spája, je v našich časoch tak potrebná modlitba. Ľudia, ktorí sú rozdelení, bez akejkoľvek nádeje, idú k svätici, získavajú vieru, že sa ich osud môže zmeniť a s nimi aj ich blízki, deti, ľudia, ktorých majú radi.

Svedectvo lekárky

Môžete potvrdiť, že vytrvať v modlitbe k svätej Rite prináša špecifické ovocie? pýtam sa Antónie.

“Samozrejme!“ odpovedá bez váhania.

„Žijem s ňou každý deň. Všetko, čo sa mi zdalo veľmi ťažké a beznádejné, bolo po nejakom čase vysvetlené, rozsvietené a vždy pre mňa prospešné – o čo som ju požiadala.“

Takže mi dáte aj konkrétny príklad?

Lekárka mi odpovedá:

22. septembra 2009 som bola v kritickom stave. Mala som žlčníkový kameň. Bola som pripravená na laparoskopiu. Kameň zakryl výstup žlčníka a vyžadovala som okamžitú chirurgickú intervenciu. Aby sa vylúčilo, že nemám kamene v žlčových kanáloch, bolo nutné diagnostiku vykonať skôr pomocou Dopplenovej trubice. Počas operácie som mala krvácanie. Keď som prišla do nemocnice, mala som hladinu hemoglobínu 15,3 g / dl, v noci mi klesol na 8,3 g / dl a ráno na 6,3 g / dl. [norma žien je 12-16 g / dl – MB] Po transfúzii krvi bolo jasné, že moje telo nie je vhodné na laparoskopiu. Bola som poslaná domov a povedali mi, že mám prísť na operáciu o dva týždne. Požiadala som predtým ešte o ultrasonograf, či je možné tento kameň rozbiť alebo aspoň uvoľniť výstup žlčníka. Povedali mi: Nie, pani doktorka, neexistuje žiadna možnosť. Nikdy sa nerozbije, musíme ho odstrániť iba operáciou. Prišla som domov, padla som na kolená pred obraz a povedala som: “Svätá Rita, dobre ma poznáš, ja už tam viac nepôjdem. Prosím, urob niečo so mnou. Po určenom čase som mala ultrazvukové vyšetrenie. Štúdia ukázala, že kameň sa sám odstránil a výstup žlčníka bol úplne voľný. Prestala som mať akékoľvek bolesti a ochorenie zmizlo. V minulom roku som opäť išla na ultrazvuk žlčníka pri príležitosti ďalších testov. Neexistuje žiadny kameň … Potrebujete ešte niečo iné?

Pani Antónia miluje ruže. Jej domov – a kaplnka sv. Rity – stojí na ulici sv. Rity. Tento názov je jej zásluha, rovnako ako miestny kult svätice. „Mám byť za čo vďačná, lebo sv. Rita ma nikdy a v ničom neopustila.“ svedčí pani Antónia.

Zdroj: Aleteia.pl, Obrázok: tamtiež

 

Zdieľajte
 • 30
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  30
  Shares