Svätý Ignác z Loyoly: „Kedy ku mne prehovára Satan?“

Je to veľmi výrazný hlas a dá sa ľahko rozpoznať.

Vo svojom učení o rozpoznávaní duchov stanovuje sv. Ignác Loyola špecifické pravidlá, ako identifikovať hlas, ktorý hovorí vo vašej duši. Svätý Ignác vysvetľuje najmä, ako zistiť, či k Vám hovorí Satan.

Poznamenáva: “Ak v priebehu myšlienok, ktoré hlas prináša, končí niečo zle, má rušivé tendencie alebo menej dobré, než to, čo už predtým navrhla urobiť duša, alebo ak ju oslabuje alebo znepokojuje alebo ruší odňatím jej pokoja, ktorý mala predtým, je to jasným znamením, že vychádza zo zlého ducha, nepriateľa našej viery a večnej spásy.”

Zatiaľ čo vo väčšine prípadov je to pravda, existuje aj rozmer rozlišovania vo vzťahu k stavu duše človeka. Ak sa duša pohybuje od “dobra k lepšiemu”, dobrý anjel sa dotýka “sladko” a zlý anjel sa dotýka, “ostro a so šumom a znepokojením.”

Ak sa však duša pohybuje od “zlého k horšiemu”, deje sa pravý opak. Dobrý duch sa môže zdať byť ostrý k nám a pokúša sa nás „kopnúť“ znovu správnym smerom, zatiaľ čo zlý duch sa bude snažiť nás pritiahnuť k ešte horšiemu hriechu a bude to robiť veľmi “sladko”.

Preto je dôležité porozumieť stavu našej duše pred tým, ako sme určili, kto s nami hovorí.

Pozorovanie a rozlišovanie sv. Ignáca z Loyoly pochádza z rokov rozoznávania v jeho vlastnom živote a našiel potvrdenie aj v iných zdrojoch. Napríklad kňaz zo 16. storočia nazvaný Don Lorenzo Scupoli napísal: “Diabol vynakladá maximálne úsilie na vyhnanie mieru z nášho vlastného srdca, pretože vie, že Boh zostáva v pokoji a v pokoji dosahuje skvelé veci.”

Pri ďalšom počutí hlasu vo Vašom srdci, ktorý ovplyvňuje Vaše pocity a emócie, urobte krok späť a použite sprievodcu rozlišovaním sv. Ignáca. Možno sa diabol pokúša odtrhnúť Vás od Boha a viesť vás do hlbín zúfalstva.

 

Zdroj: Aleteia.org

Zdieľajte
 • 33
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  33
  Shares