Stále viac obmedzovania náboženskej slobody vo svete

Washington, 21.06.2018 (KAP)

Nový nárast obmedzovania náboženskej slobody vo svete registruje štúdia washingtonského výskumného inštitútu „Pew“ zo štvrtka. V 83 zo 198 skúmaných štátov bola v r. 2016 vysoká alebo veľmi vysoká miera reštrikcií zo strany vlády alebo nepriateľstva voči náboženstvám zo strany spoločnosti. To je o tri krajiny viac ako rok predtým a dokonca o 25 viac ako v r. 2007. Keďže mnohé tieto krajiny majú aj veľa obyvateľstva, žije 83 percent všetkých ľudí v štátoch s veľkým šikanovaním alebo spoločenskými útokmi voči najmenej jednému náboženstvu.

Ako krajiny s najväčšími zásahmi štátu do náboženskej praxe vidí inštitút Čínu a moslimské štáty ako Irán, Indonézia, Egypt, Saudská Arábia, či Turecko, ale aj Rusko, kde dominuje Pravoslávna cirkev, alebo budhistické Mjanmarsko pre násilné represie proti menšine Rohingov.
Do kategórie „veľmi veľkých“ zásahov štátu patrí 25 krajín. Od prvej správy „Pew“ o obmedzovaní náboženskej slobody v r. 2007 dosiahol ich počet rekord. Vo viac ako polovici skúmaných štátov miera zásahov štátu od r. 2015 do r. 2016 vzrástla, iba vo štvrtine klesla.
Najvyššiu úroveň nepriateľských výpadov skupín obyvateľstva proti náboženským menšinám zaznamenali autori štúdie v Indii, ďalej v Sýrii, Nigérii, Bangladéši a Rusku.
Najväčšími represáliami trpia kresťanstvo a islam. Kresťanské spoločenstvá sú prenasledované v 144 krajinách, moslimovia v 142 štátoch. Tento vysoký počet je výrazom veľkého počtu veriacich oboch náboženstiev zastúpených v mnohých regiónoch sveta.
Židia, ktorí podľa inštitútu „Pew“ tvoria iba 0,2 percenta svetovej populácie, sú cieľmi útokov pre svoje náboženstvo v 87 krajinách.
Nápadný je podľa „Pew“ nedávny nárast nacionalisticky podložených reštrikcií, útokov a požiadaviek obmedzenia prisťahovalectva náboženských a etnických menšín. V mnohých krajinách vychádzajú náboženské obmedzenia z konania vládnych úradníkov, sociálnych skupín alebo jednotlivcov zastávajúcich nacionalistické postoje.

V tejto oblasti je zlá situácia najmä v mnohých európskych štátoch, kde je zreteľný nárast „nacionalistickej rétoriky zameranej proti migrantom, či menšinám“, proti skupinám veriacich – najmä moslimom a židom. V tretine európskych krajín boli v r. 2016 nacionalistické strany, ktoré vydávali politické vyhlásenia proti náboženským menšinám – tu je nárast o 13 percent oproti r. 2015. Na tomto zozname nájdeme: Francúzsko, Taliansko, Maďarsko, Holandsko a Švajčiarsko, kde sú centrom útokov moslimovia, ale aj Nemecko, kde sa tiež zaznamenali útoky nacionalistických politikov proti moslimom a židom.
Rakúsko sa zdá byť takisto medzi európskymi štátmi s politickými útokmi proti moslimom. Štúdia explicitne zaznamenáva, že Izraelitské kultové spoločenstvo v r. 2016 informovalo o rastúcich obavách z antisemitských incidentov proti moslimským migrantom.

Rakúsko „Pew“ vcelku hodnotí ako štát v skupine krajín s „veľkými“ spoločenskými nepriateľskými emóciami. Reštrikcie voči náboženstvám zo strany vlády sa naproti tomu hodnotia ako nezmenene „umiernené“. Vývoj ako od jesene 2017 platný zákaz burky sa však do štúdie ešte nezahrnul.
Základ údajov pre štúdiu tvorilo viac ako 12 verejne prístupných prameňov, výročné správy ministerstva zahraničia USA o náboženskej slobode, ako aj správy mimovládnych organizácií, európskych grémií a OSN.

–zg-

Zdieľajte
 • 24
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  24
  Shares