Prorocký sen sv. Jána Bosca o Cirkvi

V roku 1862 zdieľal sv. Ján Bosco živý sen so svojimi študentmi. Sníval ho pár dní predtým, než sa s nimi oň podelil. Popísal im ho ako “alegóriu” s hlbokými duchovnými ponaučeniami.

Mnoho ľudí odvtedy vnímalo svoje sny prorocky opisujúc nimi budúce súženia Cirkvi. Ako je to často u mnohých nadprirodzených snov, ich obsah sa nemusí nevyhnutne vzťahovať na určité časové obdobie, ale slúži ako všeobecná pripomienka toho, čo je skutočne dôležité v čase akéhokoľvek obdobia krízy vo svete. Tu je niekoľko krátkych úryvkov zo snov sv. Jána Bosca, ktoré opisujú Cirkev ako veľkú loď pohadzovanú vlnami a ohrozovanú nepriateľskými útokmi. Avšak uprostred toho všetkého ostáva i naďalej loďou zameranou na dva piliere, ktoré ju chránia pred potopením.

Predstavte si, že sme spolu ja a vy na pobreží, alebo ešte lepšie na odľahlom útese bez akejkoľvek súše na dohľad. Vidíme, ako obrovské množstvo vody pokrývajú impozantné lode v bojovej formácii vybavené zobákmi v tvare kopije, ktoré sú schopné preraziť akúkoľvek obranu. Všetky sú ťažko ozbrojené delami, zápalnými bombami a plukmi ostreľovačov a majú nasmerované k jednej veľkolepej lodi, ktorá je silnejšia ako všetky. V momente, keď sa priblížia, pokúšajú sa ju zdemolovať, zapáliť ju a čo najviac poškodiť.

Táto veľkolepá loď je chránená posádkou. Vietor a vlny sú jej nepriateľom. V strede tohto nekonečného mora stoja dva obrovské stĺpy vzdialené od seba iba na krátku vzdialenosť týčiace sa vysoko do neba: jeden z nich je Nepoškvrnená Panna, pri nonách ktorej vidno veľký nápis: Pomocnica kresťanov. Druhý pilier oveľa vyšší a silnejší predstavuje hostiu – sväté prijímanie a pod ním nápis: Spása veriacich.

Celá nepriateľská flotila sa približuje, aby za každú cenu zajala a potopila túto vlajkovú loď. Bombardujú ju všetkým, čo majú: knihami, brožúrami, zápalnými bombami, strelnými zbraňami, kanónmi. Bitka je zúrivá. Provy nepriateľských lodí zobákmi narážajú do nej zas a znova, ale bezvýsledne. Loď nepoškvrnene a neohrozene stále ide svojím kurzom. Občas do jej trupu narazia mohutným baranom, čím vylomia dieru v boku, ale vánok z oboch pilierov okamžite utesní túto ranu.

Cirkev čakajú veľmi ťažké skúšky. To, čo sme zažili, je takmer nič v porovnaní s tým, čo sa ešte len stane. Nepriatelia Cirkvi sú symbolizovaní loďami, ktoré sa usilujú o to, aby sa vlajková loď potopila. Iba dve veci nás môžu zachrániť v takej vážnej hodine: oddanosť Márii a časté prijímanie. Využime všetko, čo je v našich silách, aby sme pristupovali s láskou k týmto dvom spôsobom a využívali ich vo všetkom a všade.

 

zdroj: Aleteia
il. obr.: tu

Zdieľajte
 • 53
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  53
  Shares