Príbeh relikvií sv. Kataríny Sienskej

Katarína Sienská (25. marca 1347 – 29. apríla 1380) bola známa svojimi neuveriteľnými náboženskými víziami. Je tiež jednou z najväčších učiteľov cirkvi. Poznáte však príbeh o jej svätej hlave?

Milovaná svätá žena zomrela v Ríme vo veku 33 rokov. Bola pochovaná na cintoríne pri Santa Maria sopra Minerva v Ríme. Raymond z Capui chcel poslať časť jej tela späť do Sienny, aby zmieril svoju rodinu a Sienčanov. Bolo to úloha, ktorú vykonal tajne, pretože nemal povolenie rozdeliť jej pozostatky. Okrem toho oddaní zo Sieny nemohli zniesť myšlienku, že by ju pochovali tak ďaleko od jej rodného mesta. Raymond využil svoju šancu v roku 1383, kedy hrobku svätice prenášali do baziliky Santa Maria sopra Minerva. Zlodeji zo Sieny vtrhli do Ríma so zámerom prepašovať jej hlavu a palec naspäť do Sieny. Cestou ich zastavili strážcovia. Zlodeji sa však predtým modlili ku Kataríne o pomoc. Strážcovia prehľadali ich vak, v ktorom bola jej hlava, no našli len lupienky ruží. Po príchode do Sieny sa jej časti tela znova zhmotnili.

Mumifikovaná hlava svätej Kataríny bola umiestnená v pozlátenej buste a vystavená v bazilike Cateriniana di San Domenico. Keď v roku 1947 skúmali röntgenom, zistili cirkevní úradníci, že na zadnej časti lebky neboli pripojené žiadne stavce. Toto zistenie potvrdilo dôveryhodnosť príbehu o tom, ako bola jej hlava odstránená zo zvyšku tela. Úradníci tiež zistili, že lebka mala skutočne ženské rysy. Keď totiž v roku 1855 otvorili svätú hrobku v bazilike Santa Maria sopra Minervu, zistili, že hlava je od tela skutočne oddelená.

Katarínina lebka nebola jedinou časťou, ktorá bola odstránená z jej hrobu v Ríme. Časť jej tela bola rozdelená medzi cirkvi v celom Taliansku. Tri Katarínine prsty a jej ľavá noha sa nachádzajú v kostole v Benátkach, istý rímsky kostol má zachovanú jej ruku a lopatku a kostol vo Florencii rebro.

Sv. Katarína Sienská bola kanonizovaná pápežom Piom II. v roku 1461. Ale pretože svätá Katarína významne prispela k učeniu cirkvi 14. storočia, dostala v roku 1970 titul Učiteľka cirkvi.

Zdieľajte
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares