Hoci sa navzájom líšia v spôsoboch uspávania, kŕmenia, vierovyznania  alebo všeobecného vzdelávania detí, jedno je isté: deti sú pre nich najdôležitejšie! Zoznámte sa s matkami z rôznych kútov sveta!

Slovo „mama“ znie podobne v mnohých jazykoch. Lingvisti vysvetľujú túto skutočnosť, že hlásky tohto slova je najľahšie vysloviť pre deti a od neho len začínajú svoje dobrodružstvo s rečou. Hoci slovo „mama“ je vo väčšine jednotné, každá krajina má svoje vlastné odlišné tradície a zvyky týkajúce sa materstva. Tu je galéria toho, ako vyzerajú a správajú sa mamy okolo nás po celom svete.

Mamy v Číne prvý mesiac po pôrode nejdú von na čerstvý vzduch. Navyše väčšina z nich strávi tento čas v posteli. Číňania veria, že matky po narodení dieťaťa sú tak unavené, že musia najprv odpočívať a znova získať silu. A postarať sa o špeciálnu diétu. Takže otázka je: kto sa v tomto čase zaoberá dieťaťom? A od čo sú babičky? Zaujímavé je, že v posledných rokoch sa špeciálne centrá otvorili ako huby po daždi, v ktorých sú ženy mesiac zatvorené a v tom čase sa o ňu a jej dieťa starajú škôlky, pôrodné asistentky, dietológovia a ďalší odborníci. Zdá sa, že čínske ženy dokážu veľmi rýchlo naučiť svoje deti používať nočník. Pravidlom je, že drvivá väčšina ani nie jednoročných detí je schopná nahlásiť svoje „potreby“ v tejto krajine.

Francúzska matka je elegantná žena, ktorá aj vzhľadom na novorodenca, ktorý prišiel na svet je stále veľmi dobre upravená, odpočinutá a na prekvapenie všetkých ostatných celé noci spí! Knihy o výchove vo francúzskom štýle vyvolávajú záujem, pretože zrejme v tejto krajine deti nerobia grimasy, jedia s apetítom všetky jedlá a vo veku iba dvoch mesiacov prespia celú noc. Francúzske mamičky sa veľmi rýchlo vracajú do práce, dávajú deti do jasieľ a dojčia veľmi krátko.

Japonská žena, ktorá práve porodila, oddáva sa materstvu na 100%. V tejto krajine neexistuje takmer žiadna materská dovolenka, nikto z rodiny nemôže dostať voľno, keď je dieťa choré, čo je dôvod, prečo takmer žiadna žena nespája svoju profesionálnu prácu s úlohou matky. Rovnako nevyužívajú služby babičky alebo pestúnky. Detičky v Japonsku už vo veku dvoch rokov navštevujú hodiny, ktoré rozvíjajú ich rôzne talenty a záujmy.

Švédska mamička vsadí vždy na čerstvý vzduch. V tejto krajine je veľmi populárne otužovať deti – to znamená, že s nimi vychádzajú von bez ohľadu na počasie. K dispozícii sú aj materské školy, ktoré fungujú podľa tohto systému: či už ide o to, či je slnko alebo dážď deti strávia celý čas vonku. Pretože neexistuje žiadne zlé počasie, len nevhodné oblečenie. Je zaujímavé, že Švédky majú nárok na 480 dní platenej rodičovskej dovolenky!

V Brazílii sa deti berú doslova všade, takže nie je prekvapujúce, že matka sedí so svojím batoľaťom v práci až do neskorej noci. Viacgeneračný rodinný model je stále veľmi populárny, takže vždy máte k dispozícii skupinu babičiek, tiet a vzdialených bratrancov. Nanešťastie, často z dôvodu chudoby v tejto krajine začnú pracovať aj malé deti.

Keňské mamičky nepoužívajú kočíky. Prirodzený spôsob prepravy detí sú šatky, ktoré sú v západných krajinách stále populárnejšie. V dôsledku toho sú deti pokojnejšie, vždy v blízkosti mamičky, a keď sa cítia hladné, ľahko sa dostanú k prsníku svojej matky. V Keni ženy dojčia svoje deti, často aj viac než tri roky.

Tip na knihu: Byť ako Mária, Svätosť v rodinách sveta, Modlitby za uzdravenie a oslobodenie rodín. Knihy si môžete zakúpiť na stránke Zachej.sk.